بیگ بنگ: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که برخی از اقوام نخستین انسان یکدیگر را می‌خوردند یا به عبارت بهتر «آدم‌خوار» بودند.

indexبه گزارش بیگ بنگ، اگر در گذشته شک و ابهامی راجع به «ذات آدم‌خوارانه» اجداد ما وجود داشت، اینک دیگر جایی برای آن شک و ابهامات وجود ندارد. بررسی‌های انجام شده بر روی بقایای یافت‌ شده در یک مکان باستانی تایید می‌کند که گروهی از انسان‌ها «قصابی، تکه‌تکه و سپس خورده شده‌ اند.» این بقایا در غار گاف (Gough’s Cave) در سامرست انگلستان یافت‌ شده است. گفتنی است آخرین حفاری انجام شده در این غار مربوط به سال 1992 بود. با این وجود، دانشمندان به ادامه بررسی‌های خود بر روی این استخوان‌ها ادامه داده‌اند.

انسان های کهن از کاسه ی سر جمجمه در مراسم های باستانی استفاده می کردند.
انسان های کهن از کاسه ی سر جمجمه در مراسم های باستانی استفاده می کردند.

تاریخ‌گذاری رادیو کربن (روش تاریخ‌گذاری رادیو متریک جهت تخمین تاریخ مرگ موجوداتی که کربن مصرف می‌کنند) انجام‌ شده بر روی این بقایا نشان می‌دهد که این بقایا در بازه زمانی کوتاهی حدود 15 هزار سال پیش در این غار قرار داده شده است. این بقایا متشکل از استخوان‌های انسان‌ها و حیوانات است. در همین رابطه، سیلویا بِلو از موزه تاریخ طبیعی لندن می‌گوید: «طی این بررسی‌ها، به شواهد قانع‌کننده‌ای از جداسازی گوشت، منفصل کردن استخوان‌ها، آثار جویدن انسان‌ها، خرد کردن استخوان‌های اسفنجی و همچنین شکستن استخوان‌ها برای استخراج مغز استخوان دست یافته‌ایم. حتی اگر این شواهد برای برخی کافی نباشد، آثار جای دندان انسان را نیز پیدا کرده‌ایم.»

در بقایای بجای مانده از اسکلت انسان‌ها آثار جویده شدن مشاهده می‌شود.
در بقایای بجای مانده از اسکلت انسان‌ها آثار جویده شدن مشاهده می‌شود.

بر اساس این یافته‌ها، «آدم‌خواری» رفتاری طبیعی بین اجداد ما بوده است. حتی شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که استخوان جمجمه پس از مرگ متحمل تغییراتی شده است. برخی از بقایای خرد شده‌ی مرتبط با جمجمه در محل جمع‌آوری شده تا شکل کاسه سر به وجود آید. هدف بررسی‌های آینده کشف میزان ترویج آدم‌خواری در این دوره بوده است. همچنین بررسی خواهد شد که آیا چنین مراسمی همواره با «قصابی» همراه بوده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. واقعا تاثیر گذار بود:-( احتمالا قبایلی بودن که یکسری قبایل و نژادهای دیگه رو انقدر پست تلقی میکردن که به خودشون اجازه میدادن مثل بقیه حیوانات شکارشون کنن و ازشون تغذیه کنن.تا همین چند صد سال پیش هم برده داری میشد و یک نژاد انقدر پست تلقی میشد که مثل حیوانات ازشون کار میکشیدن.

  2. هم نوع خواری در ذات انسان هست . همین حالا اگه مواظب نباشی فوری خورده میشی البته بدون درد

  3. هنگامی که انسان های به ظاهر متمدن امروزی فجیع ترین کشتارها را بر روی گونه های انسان ها و جانوران و زیست بوم مرتکب میشوند پس نمیتوان انتظار داشت انسان های نخستین برای گسترش قلمرو یا سیرکردن شکم یا دفاع از خانه و کاشانه و یا برگزاری آیینی ویژه دست به کشتار و سپس خوردن همنوع خود نزنند .