انتخاب طبیعی هنوز در انسانها ادامه دارد

بیگ بنگ: یک تیم تحقیقاتی متشکل از دانشمندانی از کشورهای استرالیا، هلند، استونی و آمریکا، تاثیرات مهمی از انتخاب طبیعی را در ژنوم انسان، شناسایی کردند که صفات ِ مرتبط با باروری و کارکرد قلب را تحت تاثیر قرار می دهد.

ژنگ و همکارانش تاثیرات انتخاب طبیعی را در ساختار ژنتیکی ۲۳ صفات پیچیده شناسایی کردند.

به گزارش بیگ بنگ، تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور جیان یانگ و دگنر جیان ژنگ استاد دانشگاه کویینزلند، روشی آماری را ارائه کردند که از طریق آن تاثیر تنوع DNA بر ساختار ژنتیک، مورد بررسی قرار می گیرد. پروفسور یانگ گفت:«در نظریه انتخاب طبیعی یا “تنازع بقا” مشخصه‌هایی که باعث ِ افزایش بقا می شود، به احتمال زیاد به نسل بعدی منتقل می شود. اما وضعیت مخالف نیز گاه رخ می دهد که جهش‌های DNA با تاثیری منفی بر سازگاری با احتمال کمتر، از طریق فرایندی تحت عنوان انتخاب منفی، به نسل بعدی منتقل می شوند.

محققان روش خود را بر ۲۸ صفت ِ پیچیده در داده‌های بانک بیولوژیک بریتانیا ( تعداد ۱۲۶۵۴۵ فرد از نژاد اروپایی) و ۲۷۸۶۹ صفات بیان ژن در کنسرسیوم ساختار ِ داده بیان ژن، اعمال نمودند. در جریان این تحقیق، شواهدی از انتخاب منفی در تنوع DNA مرتبط با ۲۳ صفت شامل صفات ِ باروری، قلبی عروقی و همینطور اکتساب آموزشی، مشاهده شد. پروفسور یانگ بیان داشت: «در این میان قویترین ارتباط، مربوط به صفت مرتبط با کارکرد قلبی عروقی نظیر نسبت دور کمر به باسن با چربی ِ اضافی دور کمر، میباشد که به نظر می رسد ریسک بیماری قلبی و دیابت نوع دو را افزایش می دهد. مهم‌ترین انتخاب منفی جهش DNA مربوط به کارکرد باروری نظیر سن یایسگی است.»

وی افزود:« ما تنوع ژنتیکی مرتبط با باروری را کشف نمودیم که به نظر می رسد، قویترین انتخاب را در مقایسه با موارد مرتبط با دیگر صفات، متحمل شده است و احتمالا دلیل آن وجود همبستگی شدید میان باروری و سازگاری ِ ژنتیکی است. انتخاب منفی از گسترش جهش‌های “بد” در جمعیت جلوگیری می کند بدین معنا که تنوع DNA  مشترک، بر صفات، تاثیر اندکی داشته ویا به طور کل بی تاثیراست. تحقیق فوق می تواند در دست‌یابی به شناختی عمیق‌تر از اصول ژنتیکی صفات ِ پیچیده، موثر بوده و در طراحی آزمایشات آتی در حوزه ژنومیک در پزشکی مفید باشد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Nature Genetics، منشر شده است.

ترجمه: مریم رفیعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: sci-news.com

(7 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=75399
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

  1. بهنام طیبی گفت:

    با تشکر از انتخاب خبر و مترجم گرامی
    مهندسی ژنتیک و زیست شناسی خیلی مبحث شیرینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.