زمین در هر ثانیه با ۱۰ میلیارد فوتون میان کهکشانی بمباران می شود!

بیگ بنگ: اخترشناسان میزان نوری که از خارج از کهکشان راه شیری راهی زمین می‌شود را با دقت محاسبه کردند و دریافتند ما در هربار خروج از خانه در ثانیه توسط ۱۰ میلیارد فوتون میان کهکشانی بمباران می‌شویم، چه شب باشد و چه روز.

GalaxyTanBodyبه گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، شاید ۱۰ میلیارد فوتون به ظاهر زیاد بیاید اما منشا بیشتر فوتون‌هایی که بدن انسان جذب می‌کند،‌ خورشید است و در حدود ۱۰ تریلیونیوم از آفتاب‌ سوختگی‌های تابستانه در اثر تشعشعاتی ایجاد می‌شوند که از منابعی به جز خورشید به زمین رسیده‌اند. به گفته سیمون درایور محقق مرکز بین‌المللی مطالعات رادیواخترشناسی(ICRAR)، بیشتر فوتون‌های نوری که انسان را هدف قرار می‌دهند، از خورشید به زمین رسیده‌اند، چه به صورت مستقیم توسط آسمان پراکنده شده باشند و چه بازتابی از نور خورشید بر سطح غبارهای سامانه خورشیدی باشند.

با این همه انسان تحت تاثیر تشعشعات فراکهکشانی نیز قرار دارد که نورهای پس‌ زمینه فراکهکشانی شهرت دارند. این فوتون‌ها از قلب ستاره‌های کهکشان‌های دورافتاده یا دیگر اجرام کهکشانی،‌حتی ماده‌ای که در گرداب یک سیاهچاله به دام افتاده،‌ تابیده شده‌اند. گروهی از محققان از دانشگاه‌های استرالیای غربی، آریزونا و دانشگاه کاردیف داده‌های جمع‌آوری شده توسط کاوشگر تکامل کهکشانی ناسا، تلسکوپ کاوشگر فروسرخ میدان باز، تلسکوپ اسپیتزر، هابل و هرشل را بررسی کرده و توانستند میزان نور دریافتی زمین را در قالب فوتون‌هایی که در طول موج‌های مختلف به زمین برخورد می‌کنند،‌ با دقتی بسیار بالا محاسبه کنند.

تصویر کهکشان مسیه ۱۰۶ که نورهای مختلف و نامرئی(پرتو ایکس-مادون قرمز رادیویی و...) مشخص میباشد.

تصویر کهکشان مسیه ۱۰۶ که نورهای مختلف و نامرئی(پرتو ایکس-مادون قرمز رادیویی و…) مشخص میباشد.

در نهایت محققان دریافتند زمین در هر لحظه توسط ۱۰ میلیارد فوتون از نورهای میان‌کهکشانی بمباران می‌شود. این رقم بسیار تهدید‌ کننده به نظر می‌آید اما محققان می‌گویند برای اینکه چنین نوری بتواند آسیب زا باشد، باید بدن برای چندین تریلیارد سال در معرض آن قرار گیرد،‌ زیرا ابرهای پراکنده در سرتاسر جهان مانند یک لایه محافظ عمل کرده و مانع از رسیدن پرتوهای مخرب به زمین می‌شوند. این مطالعات در راستای درک بهتر چگونگی شکل‌گیری و تکامل انرژی، جرم و ساختار جهان هستی انجام گرفته‌ است. جزئیات بیشتر این پژوهش در Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

(10 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=54261

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.