سبک ترین فلز جهان که ۹۹.۹۹ درصد آن توخالی است!

2
2507

بیگ بنگ: محققان شرکت بوئینگ به تازگی برای نخستین بار ویدیویی از سبک ترین فلز جهان منتشر کردند که ۹۹.۹۹ درصد آن توخالی است.

Microlattice_highRes_web_1024«ریزتورینه» (Microlattice) یک ساختار پلیمری سلول باز سه‌ بعدی است که از لوله‌های فلزی کوچک تو خالی ساخته شده و نشانگر یک الگوی مورب ضربدری با فضاهای باز بسیار کوچک است. فیلم جدید بوئینگ، نمونه جالبی از عملکرد احتمالی این ماده را به نمایش می‌گذارد که برای مثال می‌توان از آن به عنوان اجزای ساختاری جدید در صنعت هوافضا استفاده کرد. ریزتورینه می‌تواند تا میزان زیادی در وزن صرفه‌جویی کرده و هواپیماهای با بهره‌وری سوخت بالا را ارائه کند.

این فلز ۱۰۰ برابر سبک‌‌تر از یونولیت است اما در عین حال مانند فلزات سخت و مقاوم است، و این به آن معنی است که تنها به ایستادن روی تارهای یک قاصدک خلاصه نمی‌شود و می توان از این ساختار جدید در سیستم های هوانوردی استفاده کرد، جایی که دو فاکتور استحکام و سبکی حرف نخست را می زنند. در ساخت این ماده از ساختار استخوان الهام گرفته شده است که مهمترین ویژگی آن استحکام بیرونی و وجود انبوه منافذ درونی است. وجود انبوهی از منافذ ریز و درشت در این ماده جدید موجب شده تا بتوان به جرأت گفت ۹۹.۹۹ درصد آن از هواست.

دانلود ویدئو

شبکه ریز موجود در این ماده از لوله‌های توخالی فلزی شبکه‌ای از جنس نیکل ساخته شده‌است. دیواره هر یک از این لوله‌ها ۱۰۰ نانومتر است، یعنی هزار برابر باریک‌تر از موی انسان. سلول‌های باز در این ساختار قابلیت فشرده‌سازی قابل توجهی به ریزشبکه می‌بخشد، یعنی این فلز می‌تواند حجم زیادی از فشار را تحمل کند. گفتنی است فلز یاد‌شده به قدری سبک و جاذب نیرو است که چنانچه تخم‌مرغی را داخل آن گذاشته و آن‌ را از طبقه بیست و پنجم ساختمانی به پایین بیندازید تخم‌مرغ سالم خواهد ماند. به گفته بوئینگ استفاده از این ماده امکان ساخت هواپیماهای بسیار سبک را برای بوئینگ فراهم کرده و کاهش وزن باعث کم‌مصرف شدن هواپیماها خواهد‌ شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: sciencealert , ibtimesارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها