شباهت ۹۸ درصدی ژنوم انسان‌ و گوریل

بیگ بنگ: دانشمندان نسخه به روز شدهٔ ژنوم «دی‌ان‌ای» گوریلی ۱۱ ساله به نام «سوزی» را رونمایی کردند. اطلاعات به دست آمده از این گوریل که در باغ وحش کلمبوس اوهایو آمریکا زندگی می‌کند، شکاف‌های موجود در نخستین نقشه ژنتیکی منتشر شده در سال ۲۰۱۲ را پر می‌کند.

human_primate_dnaپژوهش جدید نشان می‌دهد که گوریل‌ها و انسان‌ها کمی بیش از آنکه پیشتر تصور می‌شد به هم شبیه هستند و ژنوم‌های آنها تنها ۱.۶ درصد تفاوت دارند. فقط شمپانزه‌ها و نوع دیگری از میمون‌ها بنام بنوبو‌ها از این نظر به انسان‌ها نزدیک‌تر هستند. ژنوم جدید نشان می‌دهد که برخی تفاوت‌های ژنتیکی میان انسان و گوریل از این قرارند: سیستم‌های ایمنی و باروری؛ ادراک حسی، تولید کراتین که پروتئینی ضروری برای موها ناخن و پوست است و تنظیم انسولین که هورمونی برای کنترل سطح قند خون است.

کریستفر هیل محقق ژنتیک در دانشگاه واشینگتن و یکی از نویسندگان اصلی این تحقیق می‌گوید «تفاوت‌های میان گونه‌ها می‌تواند پژوهشگران را در تعیین نواحی ژنوم انسان که مرتبط با شناخت بالا‌تر و همچنین بیماری‌های پیچیده زبانی، رفتاری و عصبی است یاری کند.» در همین زمینه، اوان آیشلر یکی از پژوهشگران ارشد این پروژه می‌گوید: «انگیزه من در بررسی ژنوم انسان و میمون این است که عوامل تفاوت رفتاری بین این دو گونه را بفهمم. من علاقه دارم ژنوم‌های تمام گونه‌های بزرگ میمون‌ها را دوباره بررسی کنم تا به دیدگاه جامعی ازتنوع ژنتیکی که انسان‌ها را از میمون‌ها متمایز می‌کند دست یابم».

بنا به عقیدهٔ این محقق، فناوری توالی و بیولوژی محاسباتی به درجه‌ای از پیشرفت رسیده است که ژنوم پستانداران را می‌توان با دقت بالا در آزمایشگاه‌ها تولید کرد. این قابلیت می‌تواند انقلابی در دانش مربوط به تکامل ژنوم و بیولوژی گونه به وجود آورد. آزمایشگاه دانشگاه واشینگتن که این تحقیق را هدایت کرده در حال کار برای ایجاد یک مرجع کامل تفاوت‌های ژنتیک بین انسان‌ها و میمون‌های بزرگ، شامل گوریل‌ها، اورانگوتان‌ها، شامپانزه‌ها و بنوبو‌ها است. بر مبنای بررسی‌های اخیر، مسیر تکامل انسان‌ها و گوریل‌ها حدود ۱۲ میلیون سال تا ۸.۵ میلیون سال پیش از هم جدا شد. جمعیت گوریل‌ها به وسیلهٔ فعالیت‌های انسانی مثل تخریب زیستگاه‌ها و شکار حیوانات در معرض تهدید است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: reuters.com

(17 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=48607
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۵ پاسخ‌ها

 1. مجتبی گفت:

  همیشه این سوال واسم وجود داره که چرا با وجود شباهت ژنیتیکی انسان و گوریل، واسه بررسی اثربخشی داروها از موش استفاده می کنند. خیلی ممنون میشم که جوابم رو بدین

  • تحریریه‌ی بیگ بنگ تحریریه‌ی بیگ بنگ گفت:

   با درود، دلایل متنوعی وجود دارد که موشها نسبت به دیگر پستاندارها از جمله میمون‌ها با وجود اینکه به انسان شبیه ترند، ارجحیت دارند. از جمله اینکه اولا دسترسی به موش ها بسیار آسان است. ثانیا دوره زاد و ولد موش ها نسبت به میمون ها بسیار کوتاهتر است. موشها حدودا یک ماه دوره بارداریشان طول می کشد. ثالثا موش ها به دلیل جثه کوچکی که دارند فضا کمتری اشغال می کنند و به غذای کمتری هم نیاز دارند. مهمترین دلیل استفاده نکردن از میمون‌ها در کارهای تحقیقاتی این است با توجه به این مساله که میمون‌ها از نظر تکاملی به انسان بسیار شباهت دارند، تعداد بیماری‌های مشترک بین انسان و میمون نسبت به انسان و موش افزایش می‌یابد و به همین دلیل موش‌ها ایمن تر هستند.

 2. ela گفت:

  ایا این اطلاعت کمک میکنه که ما جلوی انقراص گونه خودمونو بگیرم؟سر ما چی میاد؟و چکار باید کرد که منقرص نشیم؟اگه نسل فراتر از انسان ماشین باشه و فراتر از ماشین انرزی؟قطعا وقتی هر روزه چندین هزار گونه جانوری دارن از بین میرن ما هم از بین میریم.نسل بعدی ما چطور میتونه اثری از ما پیدا کنه؟بقایای فسیسلمون ایا بازگو کننده ی تاریخچون خواهد بود؟حس جاودانگی چی میشه؟من واقعا دلم نمیخواد از بین برم.فیزیک میگه انرزی از بین نمیره و فقط تعییر شکل میده.شکل بعدی ما چیه؟خیلی دوست دارم علم به جایی برسه که جواب همه اینارو بده.

 3. فاطیما گفت:

  مورد بوده شباهت ۹۹٫۹۹ درصدی داشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.