بیگ بنگ: یک شرکت زیست‌فناوری آمریکایی در اقدامی بحث‌ برانگیز مجوز استفاده از ۲۰ بیمار که از نظر بالینی مرگ مغزی محسوب می‌شوند را برای زنده کردن سیستم عصبی آنها به دست آورده‌ است.

صحنه ای از سریال "بازی تاج و تخت" و زنده شدن جان اسنو - تزئینی
صحنه ای از سریال “بازی تاج و تخت” و زنده شدن جان اسنو – تزئینی

براساس گزارش تلگراف به نقل از همشهری، در صورتي كه اين شركت بتواند با موفقيت بخش‌هاي بالايي نخاع، جايي كه ريشه پاييني مغز از آن آغاز مي شود، در اين افراد را زنده كند، اين احتمال وجود دارد كه عملكردهاي حياتي بدن انسان از جمله تنفس و تپش قلب،‌كاري كه اين بيماران تنها با كمك دستگاه قادر به انجام آن هستند، احيا شوند.

به گفته ايرا پاستور مدير عامل شركت زيست‌ فناوري بيو‌كوارك اين پروژه اولين دوره از چنين دوره آزمايشي به شمار مي‌رود كه قدمي ديگر در مسير وارونه‌سازي روند مرگ در زندگي انسان خواهدبود. محققان در اين شركت كه مجوز آغاز دوره آزمايشي خود را از هيات رسمي بازبيني در موسسه ملي سلامت در آمريكا و هندوستان دريافت كرده‌اند،‌ مي‌گويند قصد دارند استفاده از بيماران مرگ‌مغزي براي انجام پروژه ReAnima را بلافاصله آغاز كنند.

فاز اول اين دوره آزمايشي بررسي احتمال احياي مرگ مغزي با استفاده از تركيبي از تكنيك‌ها از جمله مديريت داروها، تحريك عصبي و ليزر درماني است. در صورتي كه اين تكنيك پاسخگو نباشد، دانشمندان امكان اثرگذاري روي مننژ مغز،‌ لايه‌اي كه ميان جمجمه و سطح مغز واقع شده را بررسي خواهند كرد و در حين انجام اين بررسي‌ها نشانه‌هايي مانند نبض، غلظت اكسيژن خون، فشار خون و تنفس را تحت نظر مي‌گيرند.

MRI_scan_2938831b-large_trans++pJliwavx4coWFCaEkEsb3kvxIt-lGGWCWqwLa_RXJU8پس از دريافت موافقت‌ نامه از سوي خانواده بيماران مرگ‌مغزي، متخصصان آزمايش‌هاي خود روي 20 بيمار مرگ‌ مغزي را در دوره‌اي 6 هفته‌اي در بيمارستان آنوپام در رادراپور هندوستان آغاز خواهند‌ كرد و اميدوارند طي دو تا سه ماه پس از آغاز آزمايش نتايج مثبتي را شاهد باشند. در اين دوره چهار تكنيك درماني براي زنده كردن بيماران مرگ مغزي مورد استفاده قرار خواهد‌ گرفت:

• تزريق روزانه پپتيد‌ها به درون نخاع
• تزريق سلول‌هاي بنيادين به مغز دوبار در هفته
• ليزر درماني جمجمه، درماني غيرجراحي كه در آن با استفاده از نور به درون جمجمه فرد نفوذ مي‌شود تا فرايند بهبود طبيعي بدن فعال شود.
• تحريك عصبي، تكنيك درماني غيرجراحي ديگري كه شامل شك‌هاي الكتريكي به اعصاب است

به گفته پاستور براي انجام اين طرح، ابزار احيا كننده زيستي با ديگر تجهيزات پزشكي موجود كه معمولا از آنها براي تحريك سيستم عصبي مركزي استفاده مي‌شود، تركيب شده‌اند. محققان قصد دارند دريابند كه آيا اين تركيب مي‌تواند به آغاز دوباره فرايند بازتوليد سلولي منجر شود؟

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

13 دیدگاه

 1. من ب جا دیدم که وقتی به مغز شک وارد میکنی مغز که از کار افتاده و هیچ کارایی نداره کم کم خونو ب بدن میرسونه و خونو به جریان میندازه و دیدم که کسی زنده شده باشه

 2. اگه بتوانند میتوکندری های سلول های مرده را بازسازی کنند امکان بازگشت از مرگ سلولی وجود داره

  1. مهم بقای ژن هست پس تولید مثل خیلی بهتر از مرگ میتونه به قویتر شدن ژن کمک کنه
   در واقع مرگ هم بخشی از برنامه خدمت به ژن در راستای تحقق اهداف طبیعت هست

   1. در ضمن اصلا طبیعت و کل هستی چرا وجود داره ؟؟ یعنی چرا به جای عدم ، چیزی هست و اولین چیزی که به وجود اومد چی بود ؟

 3. واقعا میشه مرگ مهار کرد؟؟؟؟؟؟اایا امکان پذیر هست که انسان برای همیشه زنده باشه؟؟؟؟؟؟؟

  1. در واقع دانشمندان بسیاری در گوشه و کنار جهان روی پروژه هایی از این دست کار میکنند:
   گروهی در حال پژوهش بر روی ژن های عامل پیری هستند که کم و بیش به پیشرفت هایی دست یافتند
   گروهی در حال انجماد زیستی نسوج مغز افراد جانبخته هستند تا بتوانند با پیوند مغز شخص صاحب مغز را به زندگی برگردانند
   گروهی در حال دستکاری ژنتیکی انسان هستند که هنوز راه زیادی در پیش دارند
   و …
   به نظر می رسد که دیری نخواهد پایید که انسان توانایی کنترل و پایش مرگ و افزایش عمر را به دست خواهد آورد…
   آن روز دیدنی روزی است…

 4. با سلام
  در مطلبی از دانشمندی! ایرانی میخواندم که در مورد مفهوم دوگانه ذره و موج بودن اشکال گرفته بود که این محال است که فوتون بتواند هم ذره ای پرافتخار کند و هم موجی
  بلکه معتقد بود ساختار فوتون هم قسمتی ذره ای و هم قسمتی موجی دارد که در محیط های مختلف یک قسمت آن نمود پیدا میکند یعنی اگر جایی موجی است به خاطر ساختار قسمت موجی اش است و اگر گاهی ذره است برعکس
  میخواستم بدانم آیا این توجیه صحیح است?