بیگ بنگ: خورشید نیمی از عمرش را پشت سر گذاشته‌ است، یعنی در حدود ۴.۶ میلیارد سال ، و طی پنج میلیارد سال آینده عمرش پایان خواهد یافت.

sun

خورشید، ستاره‌ای که انسان همه زندگی‌اش را مدیون نور، حرارت و انرژی آن است، در مقیاس زمان نجومی به زودی خواهد مرد، اما این فرصت کوتاه در مقیاس زمینی پنج میلیارد سال طول خواهد کشید، و انسان تا پنج میلیارد سال دیگر فرصت زیادی خواهد داشت تا از این ستاره عظیم برای ادامه حیاتش بهره ببرد. مرگ این ستاره باستانی به معنی خاموشی مطلق آن نخواهد‌ بود،‌ در حقیقت روند مرگ خورشید ویژگی‌هایی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

۱- ستاره‌هایی مانند خورشید برای ۱۰ تا ۲۰ میلیارد سال آْینده خواهند درخشید. اما فرصت چنین ستاره‌هایی به عنوان یک ستاره بالغ برای سوزاندن هیدروژن درون هسته‌اش ،‌تنها پنج میلیارد سال است. در سال ۱۹۴۲ اخترشناسان نشان دادند زمانی که ستاره‌ای ۱۲ درصد از هیدروژن خود را به هلیوم تبدیل می‌کند، دوران جدیدی از عمر ستاره‌ای خود را آغاز کرده‌ است.

۲- زمانی که سوخت هسته‌ای ستاره‌ای به پایان می‌رسد، ستاره خاموش می‌شود. از آنجایی که حرارت ناگهان فروکش می‌کند و فشار تابشی یا تشعشعی به بیرون رانده می‌شوند، ستاره آغاز به انقباض می‌کند.

۳- ستاره‌ای مانند خورشید مسیر نابودی عجیبی را پشت‌سر می‌گذارد. نیروی گرانش با فروکش کردن گداز هسته‌ای، بر ستاره سلطه می‌یابد. مواد باقیمانده روی ستاره به سمت داخل فشرده شده و ستاره کوچکتر و کوچکتر می‌شود.

۴- پس از گذشت سالها در نهایت شگفتی خورشید نه تنها فشرده نمی شود بلکه لایه بیرونی آن متورم شده به بیرون فوران می‌کند و به ستاره غول‌پیکر سرخی تبدیل می‌شود و قطر خورشید با کاهش درجه حرارتش بزرگتر می‌شود و طی این مرحله، خورشید به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که لایه خارجی آن تقریبا در موقعیتی قرار می‌گیرد که زمین قرار دارد.

۵- خورشید تا حداکثر بزرگی ممکن متورم خواهد‌ شد و حتی ممکن است عطارد، ونوس و زمین را در خود ببلعد و یا بقایای این سیاره‌ها را به بیرون براند. در این مرحله ابعاد خورشید ۱۵۰ بار بزرگتر از ابعاد کنونی‌اش خواهد‌ شد.

۶- در این مرحله نیز ستاره هنوز کاملا نمرده‌است. در هسته ستاره نیروی گرانش لایه‌های هیدروژن و هلیوم را به متراکم‌ترین حالت خود،‌ مرحله‌ای که گداخت هسته‌ای آغاز می‌شود، رسانده و این مواد برای مدت کوتاهی شعله‌ور می‌شوند. در این مرحله درخشش خورشید دو هزار و ۱۰۰ برابر بیشتر از حالت کنونی آن خواهد‌ شد.

۷- در حدود هفت تا هشت میلیارد سال دیگر خورشید در مرحله پایانی عمرش قرار خواهد‌ گرفت،‌مرحله‌ای دیدنی که نمایشی زیبا را در کهکشان راه شیری رقم خواهد‌ زد. بقایای ستاره به کوتوله‌ای سفید تبدیل خواهد‌ شد، بقایای پوسیده‌ای که کاملا سرد و به شدت متراکم هستند.

۸- نمایش بزرگ زمانی آغاز خواهد‌ شد که خورشید به یک سحابی سیاره‌ای تبدیل شود، مجموعه‌ای درخشان از توده‌های گازی که با سرعت‌های متفاوت به بیرون پرتاب می‌شوند و نمایشی از نورهای فلورسنت را برای ۵۰ هزار سال اجرا خواهد‌کرد.

در این تصویر از چپ به راست چگونگی تحول خورشید را از تولد تا تبدیل شدن به غول سرخ، سحابی سیاره نما و در نهایت کوتوله سفید مشاهده می کنید.
در این تصویر از چپ به راست چگونگی تحول خورشید را از تولد تا تبدیل شدن به غول سرخ، سحابی سیاره نما و در نهایت کوتوله سفید مشاهده می کنید.

۹- کربن در این فرایند یکی از اصلی‌ترین محصولات جانبی به‌ شمار می‌رود، کربن موجود در اتمسفر خورشید به سمت داخل حرکت کرده و هسته‌ای غنی از کربن را ایجاد خواهد‌ کرد. اما هسته دچار گداخت هسته‌ای نخواهد شد و در عوض لایه‌ای خارج از هسته آغاز به سوزاندن هلیوم می‌کند و لایه‌های خارجی‌تر ستاره را به فضای میان‌ستاره‌ای پرتاب می‌کند و به این شکل حباب‌هایی از مواد در اطراف ستاره ایجاد می‌شوند.

۱۰- آخرین شعله هلیومی غبار و گاز را با شتابی بالا به بیرون پرتاب کرده و با ایجاد برخورد‌هایی میان گلوله‌های پرسرعت و قدیمی‌تر مواد با توده‌های کند‌تر، سحابی سیاره‌ نما ایجاد می‌کند.

۱۱- اکنون سحابی سیاره‌ نما ویژگی‌های مخصوص به خود را شکل می‌دهد، کوتوله سفید آغاز به داغ شدن و یونیزه کردن گازهای اطرافش می‌کند و مانند لامپی فلورسنت می‌درخشد.

۱۲- ابر بادها و بادهای سریع ستاره با از هم پاشیده شدن گازهای اطرافش تعامل می کند و باعث، آشفتگی سحابی سیاره نما می شوند و آن را به شکل‌های مختلفی، کروی، تخم‌مرغی و یا بیضوی در می‌آورند.

۱۳- نوسان بادها ساختاری پیچیده و هاله مانند را ایجاد می‌کنند که هاله خارجی آن مرز سحابی و میانه خالی آن فضایی مملو از مواد درخشان را تشکیل می دهد.

۱۴- میدان‌های مغناطیسی نیز در شکل‌گیری سحابی سیاره‌ نما، آخرین فریادهای خورشید، نقش دارند. سحابی به تدریج ناپدید می‌شود و در همان نقطه که زمانی سیستم خورشیدی عظیمی با حضور سیاره‌ای مملو از تمدن و امید قرار داشت،‌به جز بقایای یک کوتوله سفید ناچیز چیزی دیگری باقی نخواهد ماند.

منابع بیشتر در: huffingtonpost , astronomytoday


دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

60 دیدگاه

 1. ببخشید علت انفجار خورشید، واکنش هسته ای است که بعد از فرایند تشکیل عناصر سنگین تر رخ می دهد؟

 2. والا اون موقع من نفت شدم فقط اینکه بعد ار خورشید چی مشه؟ خب زمین که نابود میشه ولی بعضی از سیارات زنده میمونن فقط این خیلی برام ناراحت کننده بود که خورشیدی که ما ازش الان استفاده می کنیم الان بالای سرمونه ولی یه روز مثل ما میمیره 🙁

  1. ما تا اون موقع میریم مریخ، اگه ما انسان ها نباشیم زمین تکامل پیدا میکنه اما هیچ چیز سیاره ابی رنگ قشنگ ما نمیشه

   1. خورشید نابود بشه شما رفتید مریخ با چراغ لامپ و بخاری گازی گذر زندگی می‌کنی
    دیگه کلا منظومه شمسی نابود میشه عزیزمن

 3. سلام من یه سوال دارم اینم اونه که ایا با پایان رسیدن عمر خورشید و انفجار ان بیگ بنگ رخ نمیده؟

  1. درود، خیر. البته خورشید منفجر نمی شود در نهایت اجزای خود را بصورت گرد و غبار بیرون می ریزد و پس از تبدیل شدن به غول سرخ به سحابی سیاره نما و در نهایت کوتوله سفید تبدیل می شود.

 4. سلام به همه ولا من که زیاد در باره علم نجوم نمیدنم اما این متن رو مطالعه کردم هش از سرم پرید ولا یعنی سری انسان ها روی زمین چه میاد

  1. اگر بخواهیم به اخرعمر خورشیدواینده انسان توجه کنیم تا آن زمان بشر در سیاراتی همانند زمین ساکن خواهد بود چون اگر مقیاس قطر کهکشان را هزار متر فرض کنیم مافقط چند سانتیمتر از زمین دور تر را می‌شناسیم طی صدسال‌گذشته فرکانس های رادیویی و تلویزیونی به فضا فرستادیم ولی هنوز هیچی حتی یک بیت هم دریافت نکردیم چون موجودات هوشمندازما بسیار دور هستند مسافرت به کیهان دور یکطرفه است چون فاصله ها بسیاردور هستند سرعت نور جوابگو رفت برگشت برای هیچ موجود فرازمینی و زمینی نیست فقط در حد شاید کهکشان خودمان پس ازستاره ها نزدیک وسیارات آنها برای اسکان موقع خاموش شدن خورشید استفاده خواهند کرد

   1. سلام، در محدوده میلیون سال پایانی عمر خورشید، بعضی سیارات و قمر های دور دست مثل اقمار مشتری، زحل و غیره بدلیل گرم شدن ناشی از تورم خورشید دمای مناسبی برای تشکیل اشکالی از حیات مثل آب مایع فراهم میشه و بنظرم در صورت سفر مرحله به مرحله و پله پله انسان به مریخ و سپس سیارات و اقمار دورتر شاید امکان حیات انسان بیشتر از چیزی که روی زمین ممکن هست، اتفاق بیفتد. نظر شما چیست؟

 5. اگه اون کوتوله سفید همدمی ستاره ای داشت می تونست از اون اونقدر جرم بگیره که از حد چاندراسخار بگذره و تبدیل به ابرنو اختر نوع la بشه واون وقت بود که سحابی حاصل ابرنواختر می تونست زادگاه ستاره و منظومه جدید باشه
  به قول مولانا:انچه جگرسوزه بود باز جگرسازه شود

 6. در اون زمان که دیگه هیچ موجودی زنده نمی ماند و وجود نداره انسانها صددرصد یکی از همین سیاره هایی که اطراف خورشیدو زمین هست رو فتح کردن و زندگی میکنن ! اگر بعضی مطالب که روی ماه و مریخ زندگی وجود داشته و اروم اروم همه چیز ابین رفته و یا موجودات روی اون سیارات کوچ کردن . سرنوشت انسان همین میشه . زمانی میرسه که انسان باید سوار بر ایستگاه های فضایی بزرگ و بسیار پیشرفته توی فضا بچرخه و تعداد کمی از ادمها زندگی کنن . چون زندگی روی سیارات ساده نیست! اما میگن میشه توی ایستگاه های فضایی حتی گیاه کشت کرد! زندگی انسانهای اینده میشه مثل همین موجودات فضایی که الان ناسا به دنبالشونه و نمیدونه کجان اما مثلا حدود ۱ میلیون سال پیش روی کره ماه زندگی وجود داشته اما ازبین رفتن موجوداتش! زندگی موجودات فضایی الان پیش بینی زندگی ما انسانهای روی کره زمینه که در اینده سرنوشت انسانهای اینده میشه اون !

  1. درسته، با علم به اینکه مدار حیات که در حال حاضر در اطراف زمین قرار. داره، با پیر شدن خورشید به سمت مریخ، و سپس سایر سیارات دورتر در منظومه شمسی پیش میره، میشه گفت محتمل است که انسان فوق پیشرفته با اسکان در فضا و سیارات و اقمار دورتر و حل چالش های زندگی روی آن ها، قادر به ادامه حیات در خارج از زمین شود.

 7. خورشید اشعه های مضر را تابش می کند تا وقتی که رنگش قهوه ای بشه بعد شروع به تمام شدن می کند

 8. خیر تا به پایان نرسیدن خورشید ، به احتمال زیاد سیاره ها از محور منظومه شمسى جدا نمیشن و به خورشد بستن

  1. چند دهه نه اما چندین همین چندسال اینده زندگی روی بعضی نقاط کشورها سخت میشه بسکه هوا گرمتر میشه مثل الان!من فکر میکنم قبل از اینکه خورشید زمین رو توی خودش ببلعه انسان خودش رو نابود کرده با این جنگها! اگر خورشید به این مرحله این مطلبی که نوشته شده برسه دیگه تمام سیارات اطراف خورشید ازگردش می ایستن و سردو خاموش میشه . به قدری سرد میشه که همه چیز یخ بزنه و یخ بندان بشه! اما نگران نباش این موضوع به سن ماها قد نمیشه هنوز خیلی جای زندگی داره انسان و تا اون موقع ما تبدیل به گاز شدیمو سوختیم!

 9. عالی بود خیلی واضح توضیح داده شد ??

  فقط توی مطلب دیگه درمورد برخورد آندرومدا گفته بودید آیا زودتر از این قضیه است؟

  1. سلام
   بله آندرومدا زود تر هست
   ولی طبق تحقیقات معلوم شده که برخورد زیاد نیست و سطحی هست و برای منظومه شمسی اتفاقی نمی افته….

  1. نه دخترم. خورشید یه ستاره خیلی کوچیکه اگر قرار بود با مردن هر ستاره ای دنیا به پایان برسه که تا الان چیزی وجود نداشت کلا. ما میلیارد ها میلیارد ستاره داریم که جرمشون خیلی بیشتر از خورشیده. هرکدوم سحابی میشن یا پایان های دیگه ای براشون رقم خواهد خورد. ولی مرگ یه ستاره کوچیک یعنی خورشید پایان کار کیهان نیست

 10. این نظریه اشتباه هستش که انسان ها ۴.۶میلیارد سال نصلش منقرض میشه یا انسان سیاره جدیدی کشف میکه یا بدلیل بالا رفتن دما واز بین رفتن آب ها انسان تا یک میلیون سال دیگر منقرض میشه

 11. آیا درست است که میگویند زحل پس از برخورد شهاب سنگی عظیم ،زحل به مشتری نفوذکرده و با انفجاری بزرگ منظومه شمسی نابود میشود؟ ؟ ؟ ؟

  1. دوست گرامی خط اول توضیح دادیم، خورشید تا پنج میلیارد سال آینده عمرش به پایان خواهد رسید.

 12. سلام
  نور خورشید تا اخرین لحظه ی انبساط که سبب بلعیده زمین میشه به زمین میرسه و از زمانه اتمام هیدروژنه هسته ی خورشید تا بلعیده شدن زمین ۱ میلیارد سال تخمین زده شده .
  البته خیلی زود تر از اینها حیات نابود میشه و در محاسبات جدید به این نتیجه رسیدن که تغییر گرانش باعث نمیشه که زمین در مدار های دیگه ای قرار بگیره و فرار کنه .
  اگر بنا به دلایلی خورشید بعد انبساط تا به زمین نرسه و زمین نابود نشه نور کوتوله سفید تا میلیارد ها سال دیگه به زمینه بدونه حیات میرسه.
  بدون نور امکان حیات باقی نمیمونه . مگر اینکه به منابع انرژی خاصی دسترسی پیدا کنند

  1. با درود، بعد از اینکه خورشید به غول سرخ تبدیل میشه به احتمال زیاد تا مدار زمین پیشروی میکنه، که در این ویدئو به خوبی نشان داده شده، البته دانشمندان طرح هایی رو برای انتقال زمین به مداری دورتر از خورشید دارند، که در این مطلب توضیح دادیم. البته اگر بشر خودش رو نابود نکنه، به احتمال زیاد خیلی زودتر از نابودی خورشید به مریخ نقل مکان میکنه و با دستیابی به تجهیزات پیشرفته تر و با استفاده از ماشین وارپ، کرمچاله و تکنولوژی هایی دیگه ای که هم اکنون در تصورات ما نیست، منظومه شمسی رو ترک میکنه و به منظومه های ستاره ای دیگه نقل مکان میکنه. اینجاست که دیگه مسافرت ها دیگه شهر به شهر یا کشور به کشور نیست و در واقع کهکشان به کهکشان است.

 13. با سلام،
  نور خورشید تا چه زمانی پس از شروع مردن خورشید به زمین می رسد؟
  یعنی زمین با فرض سالم ماندن، تا چه زمانی می تواند از نور خورشید استفاده ببرد؟
  حتی اگر در آن شرایط نابسامان و بدلیل تغییر نیروهای گرانشی زمین بتواند سالم بماند، آیا بدون نور خورشید در زمین امکان حیات باقی می ماند؟

  1. نه دوست عزیز به دلیل سرمای بیش از حد دیگه زمین دور خودش نمی چرخه و از حرکت باز می ایسته به طوری که خورشید تقریبا اندازه ی زمین میشه ولی ممکنه در اعماق دریا حیات انسانها باز وجود داشته باشه ولی اون هم عمری داره

 14. با سلام
  سوالی که برای من پیش اومده اینه که،مگر نه اینکه سیارات منظومه شمسی تحت تاثیر گرانش خورشید به دور آن میچرخند،بعد نابودی خورشید سرنوشت این سیارات چه میشود؟

  1. درود به شما، قطعا با نابودی خورشید این سیارات تحت تاثیر چنین اوضاع نا به سامانی قرار می گیرند. البته این احتمال هم هست که پیش از نابودی خورشید به دلایلی سیارات نابود شوند، این در حالی است که احتمال نابودی زمین توسط بشر قطعی به نظر می رسد.

   1. نه دوست عزیز زمین از بین نمیره ولی تمام حیوانات و موجودات داخلش از بین میرن ولی زمانی که خورشید می میرد سیاره ها که از تریق مدار خورشید دورش می چرخیدن به دلیل سرمای بیش از حد و مرگ خورشید از حرکت باز می ایستند و یخ میزنند
    خورشید هم در گوشه ای از کهکشان محو میشه

 15. راستش من زمانی که وارد وب‌نوشته ایشون شدم متوجه نشدم چ دلیلی داره که یه نفر به جای سر زدن به وب‌گاه اصلی بیگ‌بنگ بخواد بره و از وب‌نوشته مقالات رو دنبال کنه!

  معمولا وب‌نوشته هایی که در نظر می‌گیرند در حالتیه که یا سایت خیلی سنگین هستش (که در این مورد مخصوصا با وحود نسخه موبایل وب‌گاه همه چیز روان و عالی لود میشه) یا اینکه کلا اخبار مربوط به وب‌گاه رو داخلش میزارن و به عبارت دیگه کلا مطالبشون متفاوته!

  ولی اینجا تنها با یه کپی ناقص از وب‌گاه اصلی مواجه هستیم که فک نمی‌کنم نیازی به وجودش باشه…

  1. متاسفانه اشتباهی هست که تنها از یه بچه مدرسه ای بر میاد اونم برای مسابقه وب نویسی علمی! اسم بیگ بنگ کپی شده، مطالب کپی شده، اسم نویسنده و منابع حذف شده، وقتی باشگاه خبرنگاران جوان کپی برداری بدون ذکر منبع رو از بیگ بنگ انجام میدن چه انتظاری از دیگران باید داشت!

  1. درود به شما، خیر ستاره های هم اندازه ی خورشید به سیاهچاله تبدیل نمی شوند، بلکه ستارهای بزرگ ، با جرمی ۲۰ برابر جرم خورشید در نهایت به سیاهچاله تبدیل می شوند. مطلب سرنوشت ستاره ها پس از مرگ را مطالعه بفرمایید.