بیگ بنگ: دانشمندان دریافته‌اند که مغز انسان در طول 20 هزار سال گذشته کوچکتر شده و ما در اثر فرگشت( تکامل) و اهلی شدن، حجمی از نورون‌های مغزمان به اندازه یک توپ تنیس را از دست داده‌ایم.

brain-synapses

به گزارش ایسنا، بر اساس سوابق فسیلی، در پایان آخرین عصر یخی در 20 هزار سال قبل، مغز یک مرد متوسط 1500 سانتیمتر مکعب بوده است. اکنون این حجم 1350 سانتیمتر مکعب است، به این معنی که تقریبا به اندازه یک توپ تنیس از حجم نورونهای مغز از بین رفته است. روانشناس دانشگاه بریستول بروس هود در کتاب جدیدش بنام “مغز اهلی” به مقایسه کاهش اندازه مغز انسان با اختلافات بین مغز حیوانات وحشی و همتایان بومی آنها پرداخته است.وی نوشته است، کاهش 10 درصدی اندازه مغز ممکن است با تغییر شیوه زندگی انسانها از شکارچی-جمع‌آوری کننده به جوامع کشاورزی مرتبط بوده که در آن، مهارتهای اجتماعی احتمالا به لحاظ تناسب اندام تکاملی اغلب از پرخاشگری پیشی گرفته است.

به گفته دانشمندان اگر پرخاشگری در اینجا انتخاب می‌شد، ممکن بود به کاهش تستوسترون و دیگر هورمونهای تنظیم‌کننده رشد منجر شود. فرآیند مشابهی در پرورش حیوانات وحشی به شکل حیوانات اهلی صورت می‌گیرد. به گفته محققان، همه حیواناتی که اهلی شده‌اند، مغز آنها کوچکتر شده است. بر اساس این تحقیقات در ۲۰ هزار سال گذشته حجم مغز مردها از هزار و پانصد سانتیمتر مکعب به هزار و سیصد و پنجاه سانتیمتر مکعب کاهش یافته است.

میانگین وزن مغز یک فرد بالغ ۱.۳ تا ۱.۴ کیلوگرم است. برخی از جراحان مغز و اعصاب بافت مغز زنده را مانند خمیردندان و مواد نیمه جامد دیگر توصیف می کنند. در حدود ۸۰ درصد از محتوی جمجمه انسان را مغز فرا گرفته است و مابقی آن از میزان یکسانی خون و مایع نخاعی انباشته شده است به بیانی دیگر حجم مواد انباشته شده در جمجمه انسان با گنجایش بطری دو لیتری آب معدنی برابری می کند.

مطالعه بیشتر در: businessweek

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

 1. من فاطمه 18 ساله تازه با وب سایت شما اشنا شدم وخیلی هم مشتاق بودم که برا پرکردن تعطیلات تابستون در رابطه بافیزیک ونجوم مطالعه داشه باشم والان باخوندن مطالب متنوع شماعلاقه ام خیلی بیشتر شده وخیلی جدی تر دارم مطالعه وتحقیق میکنم
  امیدوارم منم بتونم برا پیشرفت علم قدمی بردارم

 2. پس چرا ما با در نظر گرفتن فرض ثابت ماندن اندازه جثه مان باهوش تر شده ایم؟؟؟؟

  1. اتصالات نورونی بهبود حاصل کرده است و این بهبودی در جهت تکامل هوش عاطفی و علمی بوده است .

    1. باید توجه داشته باشید که این مطلب پیشینی که گذاشتین در مورد مغز بزرگ انسان تحقیق کرده و این تحقیق جدید در راستای کوچک شدن همین مغز بزرگ بوده.

     1. بله من هم همین رو می گم. در اون مقاله آمده است که درنتیجه افزایش حجم مغز ارتباطات نورونی بهبود حاصل پیدا کرده درنتیجه انسانها باهوش تر شده اند. سپس همین مغز بزرگ شده (که دارای ارتباطات نورونی پیشرفته می باشند) کوچک شده است که نتیجه مستقیم آن می بایست کم هوش تر شدن انسان باشد. مگر آنکه بپذیریم در حین کوچکتر شدن مغز انسانها بهبود ارتباطات بین نورونی همچنان ادامه یافته و حتی با سرعت بیشتر بهبود یابند.
      هرچند این کلمه “بهبود ارتباطات” به نظر من خیلی کلی است و هیچ توضیح خاصی را ارائه نمی دهد که فکر می کنم اگر من متخصص مغز و اعصاب بودم حتماً بهتر قانع می شدم.