نیمکره چپ مغز در فکرهای غیر اخلاقی فعالتر است

از آنجا که مغز فوق العاده پیچیده است. پژوهشگران مجبور می شوند نه تنها برای انکه بفهمند این فرمانده بدن چگونه کار می کند بلکه برای دانستن آن که چه قسمتی از آن چه کاری انجام می دهد آزمونهای گوناگونی را ترتیب می دهند. در همین رابطه گروههای مختلفی از دانشمندان از چند دانشگاه در ایالات متحده آمریکا گرد هم آمدند که روی این موضوع کار کنند. آیا قسمت هایی از مغز وجود دارد که مسئول تجزیه و تصمیم گیری های اخلاقی باشد و اگر وجود دارد، کدام قسمت هاست.
Brain.png.625x385_q100
برای درک این موضوع یا حداقل برای بیشتر آموختن در این باره آنها در آزمایش برای اندازه گیری میزان خون به بخش های مختلف مغز هنگام رویارویی با موقعیت های غیر اخلاقی، از طریق اندازه گیری خون به بخش های مشخصی در مغز، طراحی کردند. هنگامی که داوطلبان با مواردی که عموما غیر اخلاقی به شمار می آید روبرو می شوند، جریان خون در مغز آنها توسط FMRI زیر نظر گرفته می شود و یا جریان خون در مغز هنگام رویارویی با موارد اخلاقی یا خنثی مقایسه شد. پس از تحلیل یافته های پژوهشگران دریافتند نیمکره چپ مغز در پاسخ به محرک های غیر اخلاقی در طول هر سه آزمون افزایش جریان خون نشان می دهد، در حالی که نیمکره راست چنین وضعی نداشت این افزایش هنگام مواجه با موارد خنثی یا اخلاقی مشاهده نشده ، پژوهشگران همچنین دریافتند در حالی که هر یک از سه آزمون بخش های معینی از نیمکره چپ را در تصویرهای اسکنی فعال می کرد تا حد زیادی نیز میان کسانی که در آن سه آزمون متفاوت شرکت داشتند، همپوشانی هایی مشاهده شد. پژوهشگران این تیم تحقیقاتی می گویند. به نظر می رسد نیمکره چپ بیشتر از راست در پردازش های غیر اخلاقی دخالت دارد، آنها همچنین احتمال می دهند مغز ممکن است برای دوری از موازی کاری و افزایش کارآمدی در سیر تحولی خود اینگونه کار می کند.

Read More : medicalandtechnology

(12 نفر , میانگین : 3٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=724

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.