بیگ بنگ: استیون هاوکینگ فیزیکدان مشهور بریتانیایی در سخنرانی جدیدی که در دانشگاه کمبریج داشته است، ادعا کرد خلق هوش مصنوعی می‌تواند بهترین یا بدترین پدیده‌ای باشد که تاکنون برای انسان رخ داده‌ است.

stephen-hawkingبراساس گزارش ساینس الرت به نقل از همشهری، این سخنرانی در مراسم افتتاحیه مرکز جدید آینده هوش لورهولم انجام گرفت، مرکزی که گروهی از برترین دانشمندان جهان تلاش خواهند کرد به پرسش‌هایی درباره آینده روبات‌ها و هوش مصنوعی پاسخ دهند، پدیده‌هایی که به اعتقاد هاوکینگ باید مطالعه زیادی روی آنها انجام گیرد.

هاوکینگ در سخنرانی‌اش گفت: ما مدت زمان زیادی را صرف مطالعه تاریخ کرده‌ایم، و بیاید با این حقیقت مواجه شویم، بیشترین بخش آن تاریخ حماقت‌های ماست. اما با وجود تمام زمانی که صرف نگاه به گذشته و بررسی خطاهای گذشته ساخته‌ایم، دست از تکرار این خطاها برنمی‌داریم و آنها را دوباره و دوباره تکرار می‌کنیم. از این رو اینکه گروهی تصمیم دارند به جای گذشته به مطالعه آینده بپردازند رویداد بسیار خوبی است.

این اولین‌باری نیست که هاوکینگ نسبت به هوش مصنوعی ابراز نگرانی کرده‌ است. سال گذشته نیز وی به همراه ایلان ماسک بنیانگذار شرکت تسلا موتورز و گروهی دیگر از متخصصان در نامه‌ای سرگشاده از دولت‌ها درخواست کردند تا مانع از ساخت سلاح‌های خودکاری شوند که ممکن است روزی به دشمن انسان تبدیل شوند. وی پیش‌تر از این نیز اعلام کرده‌ بود توسعه هوش مصنوعی کامل می‌تواند فصل پایانی حیات نژاد بشر باشد. وی در سخنرانی اخیر خود تایید کرد که هنوز نگران سلاح‌های قدرتمند خودکار و شیوه های جدیدی که عده‌ای معدود برای سرکوب تعداد زیادی از انسان‌ها به کار می‌گیرند و هوش مصنوعی به کار گرفته شده در آنها است.

artificial-intelligenceاما به گفته هاوکینگ اگر به این موضوع‌ها فکر شود و امروز نسبت به آنها موضع‌گیری شود،‌ فناوری از این قابلیت برخوردار است که در مسیر خوب به کار گرفته شود. به گفته هاوکینگ اگر ذهن انسان را نیز هوش مصنوعی تقویت کند، چگونه می‌توان آینده و دستاوردهای آینده را پیش‌بینی کرد. هاوکینگ در بخشی از سخنرانی خود گفت: شاید با به کار گرفتن ابزارهای این انقلاب جدید فناورانه بتوانیم برخی از خسارت‌هایی که در دروان صنعتی شدن به طبیعت وارد آورده‌ایم را جبران کنیم و بتوانیم سرانجام بیماری و فقر را ریشه‌کن سازیم.

مرکز هوش آینده لورهولم دانشگاه کمبریج با بودجه‌ای ۱۲ میلیون دلاری با هدف اجرای پروژه‌های تحقیقاتی درباره قابلیت‌های آینده هوش مصنوعی و بررسی و تحلیل خطرهای احتمالی آن افتتاح شده‌است. این مرکز علاوه بر تمرکز روی خطراتی مانند تغییرات اقلیمی و جنگ‌ها بر موضوع خطراتی که ممکن است روبات‌ها و هوش مصنوعی برای انسان به دنبال داشته‌باشند نیز متمرکز خواهد‌شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. هر کشوری به اینجور تکنولوژی ای دست پیدا کنه بطوری که بتونه ربات هایی بسازه که مثل انسان فکر میکنه مطمئنن برای کار خیر استفاده نمیکنن یا اگرم هدفشون سودرسانی باشه بازهم یه عده پیدا میشن که از سر لجبازی ربات ها رو به جون ادما بندازن در واقع این خود ماییم که باعث نابودی نثلمون میشیم نه صرفا ربات ها بوسیله هوششون… به نظر شما هدف از ساخت هواپیما چی بوده؟ همچنین استفاده از اورانیوم؟ همین دوتا کشف اون بلا رو سر ناکازاکی اوردن …در واقع این اکتشافات به خودی خود خطرناک نیستن بلکه این انسان ها هستن که شرایط رو برای اثار مخرب اونا فراهم میکنن… حالا فک کنین یه لشگر از رباتها راه بیفتن و هرچی سر راهشونه نابود کنن… احتمال از دسترس خارج شدن همچین ربات هایی اگر کم باشد نابودی حداقل ۹۰ درصد نسل بشر دور از انتظار نیست…

  2. چطور میتونه نسل بشر رو نابود کنه ؟؟ اخه در هر صورت توسط انسان برنامه نویسی میشه! بعد چطوری میتونه خودشو بازسازی کنه؟ انسان از ربات های هوشمند میتونه بی نهایت استفاده بکنه و این درسته ..