بیگ بنگ: پیر شدن ممکن است ترسناک به نظر آید! اما مطالعات فراوان و غنی که در این زمینه انجام شده، ثابت کرده است که جوانی تنها دوران سودمند زندگی نیست. موارد زیادی وجود دارد که انسان بازدهی بیشتری برای انجام دادن آنها در پیری دارد!

به گزارش بیگ بنگ، برای مثال، نوجوانان ممکن است سالم تر از پیرها به نظر رسند، اما افراد سالخورده از لحاظ روانی پایدارتر از نوجوانان هستند. در بالا چارتی را مشاهده می کنید که کارهای گوناگون و مناسب ترین سن برای انجام دادن آنها را نشان می دهد: البته فراموش نکنید که تمامی این اطلاعات به صورت میانگین جمع آوری شده است! در زیر، بخشی از موارد بالا را قدری توضیح می دهیم. برای توضیحات بیشتر به منبع مراجعه کنید.

راحت ترین زمان برای یادگیری یک زبان دوم، در 7 – 8 سالگی است

با اینکه روان شناسان و زبان شناسان همچنان سر این موضوع بحث دارند، ولی تقریبا پذیرفته شده است که یادگیری زبان در کودکی و به خصوص قبل از بلوغ راحت تر است.

فعالیت مغز در 18 سالگی به اوج می رسد

راهی که محققان با آن فعالیت مغزی را اندازه گیری می کنند این است که رشته ای از اعداد را یکی یکی به یک نماد تصویری مربوط می سازند؛ سپس اعدادی را به شرکت کنندگان می دهند و از آن ها می خواهند که نماد مربوطه را باشناسایی کنند. طبق تحقیقاتی که در سال 2016 انجام گرفت، به طور میانگین 18 ساله ها در این آزمایش موفق تر بودند.

خانم ها در 23 سالگی برای مردان جذابیت دارند. جذابیت مردان برای خانم ها نیز با افزایش سن بیشتر می شود

بر اساس تحقیقاتی که در زمینه روابط بین پسران و دختران انجام شده است، مردان بیشتر خانم هایی در دهه 20 زندگی شان را جذاب تر می دانند؛ حتی وقتی سن مردان هم بالا تر می رود همچنان ترجیحشان همین است. غالبا خانم های در این دهه به مردانی که کمی ازشان بزرگ تر باشند علاقمند اند؛ اما خانم هایی در دهه 30 زندگی شان به مردانی جوان تر از خودشان علاقمند اند.

رضایت از زندگی در 23 سالگی بیشتر است

بر اساس تحقیقات میان 23000 نفر در آلمان، با در نظر گرفتن تمامی موارد مردم حول 23 سالگی از زندگی شان راضی بودند.

سن مناسب برای تشکیل زندگی مشترک، 26 است

براساس آمار، در 26 سالگی شما به اندازه ی کافی با افراد زیادی ملاقات کرده اید که بتوانید یک تصمیم جدی برای زندگی مشترک داشته باشید. همچنین براساس آمار اخیر، نرخ طلاق در میان زوج هایی که بین سنین 28 و 32 ازدواج کرده اند کمتر است.

برندگان جایزه نوبل، کشف های خود را حدودا در 40 سالگی انجام داده اند

بر اساس تحقیقات آمریکا، محققان کشف های ارزشمند خود را که درخور نوبل باشد، در 40 سالگی انجام داده اند.

درک شما از عواطف و احساسات بقیه در 40 تا 50 سالگی بیشتر است! 

دانشمندان 10000 نفر را جمع کردند و با نشان دادن تصویر صورت های افرادی (مخصوصا چشم هایشان)، میزان درک آنها را از احساسات بقیه سنجیدند. آن ها دریافتند که افراد 40 تا 50 ساله، قدرت بیشتر در خواندن احساسات دیگران از طریق چشم هایشان دارند.

رضایت از زندگی در 69 سالگی دوباره به اوج می رسد

گفتیم که در تحقیقاتی که میان مردم آلمان انجام شد، در 23 سالگی رضایت از زندگی بالا است. جالب این است که رضایت از زندگی بعد از دوران میانسالی حدودا در 69 سالگی دوباره بالا می رود.

دانش لغت در 60 – 70 سالگی بیشتر از بقیه زمان هاست

طبق تحقیقات، افراد 60 – 70 ساله در تست های مربوط به لغت قوی تر عمل کردند.

مردان و زنان بعد از 70 سالگی از بدن های خودشان راضی ترند

در یک تحقیقی، دو سومِ مردم بیشتر از 65 ساله آمریکا گفتند که ظاهر خودشان را دوست دارند.

مردم به احتمال بیشتری زمانی که سنشان به رقم 9 ختم می شود تصمیم های بزرگ زندگی شان را می گیرند!

محققان پی بردند که افرادی با سن 49،39،29 و 59 به احتمال بیشتری تغییر بزرگی – چه بد و چه خوب – در زندگی شان ایجاد می کنند. همچنین، مردم در این سن ممکن است فعالیت جدیدی شروع کنند، برای مثال شروع کردن یک کسب و کار و شروع یک ورزش.

ترجمه: پویا فرخی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: Sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه