چگونه براساس شواهد علمی بگوییم ‘باهوش’ هستیم؟

5
363

بیگ بنگ: تعیین میزان هوش و ذکاوت (Smartness)، کار ساده ای نیست. در واقع رایج ترین شاخص اندازه گیری هوش یک فرد – یا آزمایش IQ – موضوع بسیاری از بررسی های دقیق سالهای اخیر بوده است که نهایتاً به اثبات رسانیدند که امتیاز حاصل از این آزمایش هیچ معنی خاصی ندارد.

IQبه گزارش بیگ بنگ، تیم پژوهشی دانشگاه اونتاریو کانادا می نویسد: “هیچ چیز بعنوان شاخص IQ یا شاخص هوش عمومی وجود ندارد. با نگاهی به داده ها نتیجه نهایی حاصل آن است که مفهوم کلی IQ – یا داشتن IQی بالاتر – یک داستان غیر واقعی است.” اما دانشمندان به مجموعه ویژگی هایی رسیده اند که به ظاهر نشان دهنده ی هوش هستند. مثلاً اگر شما از خانواده ای باهوش باشید، به احتمال زیاد باهوش خواهید بود. مطالعات بر ساختار بخش هایی از مغز دو قلوهای همسان و نیز غیرهمسان – مانند بخشهای مربوط به مهارت های زبانی و شناختی – نیز تشابه مورد نظر را نشان داد.

این تأثیرپذیری بالای هوش از ژنها را مشخص می سازد؛ همچنین فرزندان بزرگتر خانواده بهره هوشی بیشتری دارند؛ در اینجا نه تنها عوامل زیست شناختی، که عامل روانشناختی ‘بزرگتر بودن’ نیز تعیین کننده است. اگر مشکل بی خوابی شبانه دارید یا دوست دارید نیمه شبها ساز بنوازید، اینها نیز با شرایط خاصی نشان ضریب هوشی اند. حتی مصرف الکل و مواد مخدر در نیمه شبها نیز نشان دهنده ی هوش بالا در برخی افراد است. با مشاهده این ویدئو با فاکتورهای دیگر هوش آشنا شوید.

ترجمه: حامد احدی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: digitaltrends

 


5 دیدگاه‌ها

  1. این قسمت منطقی نیست! (اگر مشکل بی خوابی شبانه دارید یا دوست دارید نیمه شبها ساز بنوازید، اینها نیز با شرایط خاصی نشان ضریب هوشی اند. حتی مصرف الکل و مواد مخدر در نیمه شبها نیز نشان دهنده ی هوش بالا در برخی افراد است. )

  2. سلام به همگی دوستان انشااببه طاعات وعبادات تون قبول باشه… این یه تیکه آخرش مربوط به الکل وبی خوابی و…عقلانی نیست اگه هم هست دلیلش چیه؟؟؟

  3. دوستان عزیز طبق تجربیات و دیده های خودم تا حدودی به بنده ثابت شده که هوش زیاد احتمال ابتلا به افسردگی رو زیاد میکنه و افسردگی چیزی نیست جز تفکر ریزبینانه به مسائل (مسائلی که شاید به نظر اکثریت بی اهمیت باشه ولی برای شخص مورد نظر مهمه) و افسردگی هم باعث تمایل به شب زنده داری و مصرف الکل و دود و… میشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.