بیگ بنگ: در مسیر تولید سلول‌های مصنوعی، محققان موفق به تولید تراشه سیلیکونی شده‌اند که برخی عملکردهای پایه سلولی مانند تولید پروتئین از DNA را کپی‌برداری می‌کند.

1354815596به گزارش ایسنا، سلول‌ها بطور مداوم پروتئین‌هایی را بوسیله دستورالعمل کدگذاری در توالی DNA تولید می‌کنند؛ میزان تولید هر پروتئین توسط سایر ژن‌ها کنترل می‌شود. محققان موسسه علوم وایزمان در یک دستاورد مهم برای تولید سلول مصنوعی، سلول بر روی تراشه‌ای را با استفاده از سیلیکون تولید کرده‌اند.

سیستم جدید این امکان را برای محققان فراهم می‌کند تا چگونگی فعال یا غیر فعال شدن ژن‌ها را در خارج از سلول زنده بررسی کنند. تراشه‌های سیلیکونی با استفاده از یک روش اختصاصی تولید می‌شود؛ در این روش ابتدا سطح سیلیکون با ماده شیمیایی حساس به نور پوشش داده می‌شود؛ از الگوهای نور برای ایجاد نقاطی استفاده می‌شود که در آنها DNA به رشته‌هایی شبیه برس مسواک متصل می‌شود.

Silicon

در نهایت یک محفظه گرد و کوچک ایجاد می‌شود که بوسیله یک مویرگ باریک به عرض 20 میکرومتر به یک کانال بزرگتر متصل می‌شود که برای حمل جریان مایع استخراجی از سلول باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم امکان تولید شبکه ساده‌ای از ژن‌های تعاملی را فراهم می‌کند. گام بعدی این تحقیق، تولید الگوهای پیچیده و شبکه‌های بزرگتر عنوان شده است که کنترل صدها ژن مختلف در هزاران سلول مصنوعی بصورت یکجا را امکانپذیر می‌کند. نتایج این دستاورد در مجله Science منتشر شد.

اطلاعات بیشتر: haaretz , technologyreview

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. ما بالاخره نفهمیدم این سلول مصنوعی زنده ست و یا رفتار سلولی رو تقلید می کنه؟؟؟؟