بیگ بنگ: مراکز داده‌های شرکت گوگل به استفاده از منابع تجدید‌پذیر و غیرقابل تجدید انرژی ادامه می‌دهند، اما گوگل تا دستیابی به هدف استفاده ۱۰۰ درصدی از انرژی پاک فاصله ناچیزی دارد.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، از آنجايي كه شركت گوگل چندین مرکز داده عظيم در گوشه و كنار جهان در اختيار دارد، طي سال‌هاي اخير ماموريتي مبني بر كاهش مصرف انرژي و از بين بردن ردپاي كربني براي خود تعريف كرده‌ است. اين شركت براي اولين‌بار از زماني كه اجراي اين ماموريت را آغاز كرده‌است، توانست در سال 2017 به اندازه‌اي انرژي تهيه شده از منابع تجديد‌پذير مانند خورشيد و باد خريداري كند كه مقدار آن فراتر از انرژي مورد نياز مراكز داده‌هايش در سرتاسر جهان باشد.

گوگل در ازاي هر كيلووات بر ساعت انرژي منابع تجديد‌پذير و غيرقابل تجديدي كه مصرف مي‌كند ميزاني مشابه يا بيشتر از انرژي توليد شده توسط منابع تجديد‌پذير از نيروگاه‌هاي خورشيدي و بادي خريداري كرده‌ است. نبايد فراموش كرد كه گوگل و مراكز داده‌هايش براي مدتي به استفاده از تركيبي از انرژي پاك و غيرقابل‌تجديد ادامه خواهند داد، اما قدم مثبت اين شركت، خريد انرژي پاك به ميزان مشابهي از انرژي مصرفي‌اش و وارد كردن اين انرژي پاك به شبكه برق است. در حال حاضر، گوگل قراردادهایی برای خرید مجموعا 3 گیگاوات برق از منابع تجدیدپذیر امضا کرده است که این شرکت را به بزرگترین خریدار شركتي انرژی تجدیدپذیر تبديل می‌کند.

به گفته اورس هولزل يكي از مديران اجرايي اين شركت هیچ شرکتی بیش از گوگل خريدار انرژی تجدیدپذیر نيست و تاکنون، قراردادهای انرژی تجدیدپذیر اين شركت به بیش از 3 میلیارد دلار رسیده است. گوگل اين فعاليت را از سال 2010 و با امضاي توافقی برای خرید تمامي 114 مگاوات برق توليدي یک نيروگاه بادی در آیووا آغاز کرد و تاکنون قراردادهای خرید انرژی تجدیدپذیر دراز مدتی در چندین کشور به امضا رسانده‌است. 20 پروژه انرژی تجدیدپذیر این شرکت در سراسر ایالات متحده، آمریکای جنوبی و اروپا واقع شده است.

علاوه بر اين، در سال‌های اخیر گوگل اقدامات دیگری در راستاي کاهش رد‌پاي کربني خود انجام داده است و قصد دارد در نهایت انرژي مورد نياز تمام مراکز داده خود را از منابع تجدیدپذیر تامین کند. درحال حاضر نيز بسیاری از مراکز داده جدید اين شركت از جایگزین‌های خنک‌کننده‌اي مانند خنک‌کننده دریایی و خنک‌کننده تبخیری بهره مي‌برند.

گوگل همچنین از فناوري هوش مصنوعی برای شناسایی فرصت‌های کاهش مصرف انرژی مراکز داده‌هايش بهره مي‌بردكه به كمك آن مدل‌هایی برای افزايش بهره‌وري انرژي در اين مراکز براساس داده‌های تاریخی جمع‌آوری شده از حسگرهاي حرارتي، پمپ‌ها و دیگر تجهیزات مراكز ايجاد مي‌كند. گوگل باور دارد تلاش‌هايش در طول سال‌ها باعث افزايش 50 درصدي كارايي مراكز داده‌هايش در مقايسه با ديگر مراكز داده‌‌ها در جهان شود.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: theverge.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه