۷۵ درصد ژنوم انسان بی‌مصرف است!

2
974

بیگ بنگ: نتایج مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد دست‌کم سه چهارم از ژنوم انسان از دی‌ان‌ای غیرکاربردی و بی‌مصرف تشکیل شده‌است که دانشمندان آن را دی‌ان‌ای زباله نامیده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، از زمانی که واتسون و کرک سازه مارپیچی دی‌ان‌ای را در دهه ۱۹۵۰ کشف کردند،‌ دانشمندان در تلاش بوده‌اند تا دریابند چه بخشی از ژنوم،‌انسان را به انسان تبدیل می‌کند و اکنون یک زیست‌شناس بیولوژیکی می‌گوید پاسخ این پرسش در چند محاسبه ساده ریاضی نهفته‌ است. محاسبات دن گراور در دانشگاه هیوستون تگزاس نشان می‌دهد بخش کاربردی ژنوم انسان احتمالا از ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل دی‌ان‌ای تشکیل شده‌است و این مقدار در بهترین حالت ۲۵ درصد خواهد بود.

مابقی ژنوم،‌یعنی بخشی بین ۷۵ تا ۹۰ درصد از دی‌ان‌ای انسان، دی‌ان‌ای زباله است: بخشی از دی‌ان‌ای که نه مخرب و مسموم است و نه کارایی دارد از این رو زباله محسوب می‌شود،‌ توده‌ای از توالی نوکلئوتیدی درهم و آشفته که در زمینه رمزگشایی از پروتئین‌ها فعالیتی ندارند، فرایندی که اساس همه واکنش‌های شیمیایی است که درون بدن انسان رخ می‌دهد.

منطق مدل گراور براساس شیوه ورود جهش‌های ژنتیکی به درون دی‌ان‌ای و چگونگی بهره‌برداری بدن انسان از این جهش‌ها به نفع خویش است. این جهش‌ها که به جهش‌های زیانبار شهرت دارند،‌ در گذر زمان در ژنوم انسان بروز می‌کنند و به آرامی چهار پایه شیمیایی که دی‌ان‌ای را می‌سازند را دچار تحول می‌کنند: دنین، سیتوزین، گوانین و تیمین.

زمانی که دی‌ان‌ای زباله دچار جهش می‌شود،‌ خنثی درنظر گرفته می‌شوند، زیرا کد ژنتیکی آنها غیرفعال است اما زمانی که جهش‌ها در بخش فعال ژنوم رخ می‌دهند معمولا مضر و حتی مرگبار می‌شوند. از این رو از دیدگاه تکاملی برای انسان غیرفعال بودن بخش بیشتر ژنوم سودمند‌تر خواهد بود زیرا بخش کوچکتری از آن در معرض جهش‌های مرگبار قرار خواهد گرفت. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Genome Biology and Evolution منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencealert.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه‌ها

 1. در مقاله در مورد dna و بخش trash یا اشغال و بی مصرف ان باید ذکر کنم که این یک اظهار نظر بچه گانه و غیر علمی و اشتباه می باشد.
  چون الان دانشمندان نمی دانند که نقش بیشتر قسمت های ژنوم و dna چیست و هیچ ساختار یک ژن را جهت تولید پروتئین ندارد دلیل بر بی مصرف و یا بیهوده و یا بیخودی ان نمی باشد. ضعف علمی ما دلیل بر بی استفاده بودن بخش بزرگی از ژنوم نمی باشد.
  هرچند که تئوری های متعددی در این زمینه مطرح شده …. همچون، محل تکامل و ساخته شدن ژن های جدید بر اثر mutation, و یا rearrengment کد های ژنی این قسمت و یا تبلور و تولد بخش های کنترل ژن ها و جایگاه تعامل با محیط وووو.
  این بخش از ژنوم جایگاه تولد ژن های جدید و المانت های کنترل ژن ها و تعامل interact فشارهای انتخابی تکامل selection pressure و محیط بر روی ژنوم می باشد. قسمت های دیگر dna و ژنوم نقش مشخصی دارند و دستکاری در انها هزینه بر می باشد ولی در این بخش ها هزینه بر نمی باشد و پتانسیل اتفاق و تغییرات های مفید و جالب و جدید در ژنوم قابل قبولتر برای ارگانیسم می باشد. یک دریچه ای دیگر جهت ایجاد و تولد تغییرات ژنتیکی با هزینه ای کمتر. آجر های اماده که ترکیب مشخصی ندارد و اماده ارایشی جدید جهت تولد تغییرات ژنوم و ژن های جدید؟؟!!

  ??!!There is nothing with no purpose in Nature/Creation
  ??!!Beauty is in the eye of beholder
  تشکر
  خدا قوت