بیگ بنگ: دانشمندان شورای تحقیقات پزشکی امریکا نخستین آنزیم‌های ساخته‌ شده از مواد ژنتیکی مصنوعی در جهان را تولید کردند. این کار می تواند یک گام بزرگ به سوی ایجاد حیات مصنوعی باشد.

پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول هایی هستند که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند، اما دانشمندان نشان دادند مولکول مصنوعی XNAs نیز می تواند اطلاعات ژنتیکی و فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کند.
پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول هایی هستند که اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند، اما دانشمندان نشان دادند مولکول مصنوعی XNAs نیز می تواند اطلاعات ژنتیکی و فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کند.

به گزارش ایسنا، آنزیم‌های مصنوعی جدید از مولکول‌هایی تشکیل‌ شده‌اند که در طبیعت یافت نمی‌شوند و قادر به ایجاد واکنش‌های شیمیایی در آزمایشگاه هستند. یافته‌های جدید مبنی بر بررسی‌های پیشین تیم تحقیقاتی بود که در آن‌، محققان مولکول‌های مصنوعی موسوم به XNAs را تولید کرده بودند و این مولکول‌ها می‌توانستند مانند DNA، اطلاعات ژنتیکی را دخیره یا منتقل کنند.

در تحقیق جدید، تیم علمی با استفاده از این مولکول‌ها به عنوان بلوک‌های سازنده، آنزیم‌های مصنوعی موسوم به XNAzymes را خلق کردند که واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن یا متصل‌کردن قطعات کوچک ‌RNA را (درست مانند آنزیمی‌های طبیعی) نیرودهی می‌کنند. تا پیش از این تصور می‌شد DNA و RNA تنها مولکول‌هایی هستند که همراه با پروتئین‌ها اطلاعات ژنتیکی را ذخیره می‌کنند و همچنین قادر به تولید آنزیم هستند. با این حال، تحقیق جدید نشان می‌دهد جایگزین‌های ممکنی برای مولکول‌های طبیعی وجود دارند که می‌توانند فرآیندهای کاتالیزوری مورد نیاز برای حیات را پشتیبانی کنند.

حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی می تواند بجای RNA از XNA منجر به تکامل گونه های متفاوتی شود.
حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی می تواند بجای RNA از XNA منجر به تکامل گونه های متفاوتی شود.

دانشمندان بر این باورند تولید DNA مصنوعی در گذشته و آنزیم‌های مصنوعی جدید از بلوک‌های سازنده‌ موجود در طبیعت، این احتمال را مطرح می‌کند مبنی بر این که چنانچه حیات بر روی سیارات دیگر وجود داشته باشد، شاید از مجموعه کاملا متفاوتی از مولکول‌ها به وجود آمده باشد و این موضوع تعداد سیارات احتمالی میزبان حیات را افزایش می‌دهد. آنزیم‌های تولیدشده XNAzymes قادر به سرعت‌دهی واکنش‌های ساده مانند برش‌دادن و متصل‌کردن رشته‌های RNA در لوله آزمایشگاهی هستند. یکی از این آنزیم‌ها حتی می‌تواند به رشته‌های مولکول‌های XNA ملحق شود و چنین موضوعی نشان‌دهنده یکی از نخستین گام‌ها برای خلق یک سیستم زنده است.

چون آنزیم‌های مصنوعی XNAzymes بسیار باثبات‌تر از آنزیم‌های طبیعی هستند، دانشمندان معتقدند این مولفه‌ها می‌توانند در طراحی درمان‌های جدید برای طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها شامل سرطان‌ها و عفونت‌های ویروسی به کار روند. این بیماری‌ها از فرآیندهای طبیعی بدن برای ریشه‌دوانیدن استفاده می‌کنند. جزئیات این دستاورد علمی در نشریه Nature قابل‌مشاهده است.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع بیشتر: dailymail , newscientist

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

    1. با درود، دوست گرامی سوالتان را واضح تر بیان کنید، متاسفانه منظورتان را نرساندید. شما بسیار علاقمند نشان می دهید به مسائل کیهانی، بهتر نیست از پایه شروع کنید به مطالعه کتب مرتبط علمی و کیهان شناسی، از جمله: کتاب جهان های موازی- میچیو کاکو یا شگفتی های کیهان- برایان کاکس-اندرود کوئن و بسیاری کتاب های دیگر که در بخش معرفی کتاب معرفی نمودیم.

  1. به نظر من عبارت “ایجاد حیات مصنوعی” باید تغییر پیدا کند به ” ایجاد حیات به شکلی کاملاً متفاوت”. چون حیات مصنوعی به این معناست که ما با تولید اجزاء و مولکولهای سازنده سلولهای موجود در طبیعت (از قبیل DNA و RNA و…)، مجموعه زنده ای به نام سلول خلق کنیم که این امر نیز تاکنون محقق نشده است