بیگ بنگ: آیا روبات ها می توانند بزودی دارای مغزی شوند که مانند انسان عمل کند؟ گروهی از محققان مرکز «IBM» با همکاری دانشمندان شرکت «San Diego-based Qualcomm» با الهام از شبکه مغزی انسان، نسل جدیدی از تراشه کامپیوتری را ساخته اند که مانند مغز انسان، توانایی درک و حتی عمل کردن دارند.

brain-chip_-SS_102491747_080813-617x416

این تراشه که سال آینده راه اندازی خواهد شد، قادر است وظایفی را که انجام آن برای  کامپیوتر در حال حاضر نیاز به برنامه نویسی پر زحمتی دارد، به طور خودکار انجام دهد. همچنین این تراشه می تواند مانند انسان توانایی درک، عمل و فکر داشته باشد. این بدان معنی است که این تراشه قادر خواهد بود برای جلوگیری از خطاها به طرز چشمگیری همه امور، از تشخیص چهره و گفتار گرفته تا پیمایش و برنامه نویسی را بهبود ببخشد. این تراشه می تواند در دراز مدت برای سیستم های هوش مصنوعی که وظایف را مانند انسان و یا حتی بهتر از انسان انجام دهند، مورد استفاده قرار گیرد.

حافظه این تراشه مانند سیناپس های مغز انسان که وظیفه پردازش سلول های عصبی و ارتباطات بین رشته های عصبی را به عهده دارند، عمل می کند. سازنده های این تراشه در تلاش اند با تکثیر و بهبود توانایی های مغز در پاسخ به سنسورهای بیولوژیکی و تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی داده از منابع مختلف در یک بار عمل کردن، توانایی های این تراشه را افزایش دهند.

تفاوت موجود بین این تراشه ها و مغز انسان در این نکته است که این تراشه ها بسیار سریع و دقیق بوده و با پردازش با روش معمولی که بسیار پر سر وصدا هستند، مقابله می کنند. در مقابل، مغز انسان به نسبت آرام تر و با دقت کم تری وظایفی مانند شناخت، تفسیر و عمل بر اساس الگوها را انجام می دهد. در حال حاضر شرکت های گوگل و فیس بوک با استفاده از اصول اولیه علوم اعصاب، مغز های مصنوعی ساخته اند و امیدوارند بتوانند از آنها برای حل مشکلات به وجود آمده در زمینه اطلاعات بهره ببرند.

این پروژه همان پژوهش IBM در سال 2009 میباشد که با استفاده از یک ابر کامپیوتر عظیممغز گربه را شبیه سازی کردند. با استفاده از ابر کامپیوترها پیش از این IBM  توانست 40 درصد از مغز یک موش را در سال 2006 و 100 درصد مغز موش را در سال 2007 و یک در صد از قشر مغز انسان را در سال 2009  شبیه سازی کند.

در نهایت، دانشمندان خواهند توانست با ساخت یک سیستم تراشه ای کامپیوتری ده میلیارد  سلول عصبی مغز انسان را شبیه سازی کنند.

Read More : dailymail , nytimes

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سلام
    با توجه به اینکه بیش از یک سال از انتشار این خبر گذشته، بی زحمت خبرراه اندازی این تراشه رو هم منتشر کنید.
    پیشاپیش از زحمات شما بسیار سپاسگزارم