بیگ بنگ: ناسا اعلام کرده طبق آخرین تحقیقات، لایه ازون در حال ترمیم است و تا سال 2060 به طور کامل بسته خواهد شد. به گفته محققان ناسا، حفرۀ لایه ازون به لطف ممنوعیت جهانی استفاده از گاز کلروفلوئوروکربن (CFC) در حال ترمیم است.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، کلروفلوئوروکربن موادی شیمیایی هستند که در تهویه و در چرخه‌های انتقال حرارت به عنوان ماده واسط کاربرد وسیعی دارند. از کلروفلوئوروکربن‌ها به عنوان گاز یخچال نیز استفاده می‌شد. این گاز باعث نابودی بخشی از لایه ازون و سوراخ شدن آن شده بود. مشهورترین کلروفلوئورکربن‌ها CFC 11 وCFC 12  هستند. ناسا پس از دریافتن این‌که سطح کلرین در استراتوسفر زمین به سرعت در حال کاهش است، تایید کرد که حفره لایه ازون به دلیل ممنوعیت CFCها کاهش یافته است.

تصاویر ماهواره‌ای سال گذشته نشان داد که حفره لایه ازون شروع به ترمیم کرده است و تا سال 2060 می‌تواند به طور کامل بهبود یابد. اما مشخص نیست که بسته شدن حفره لایه ازون نتیجه مستقیم پروتکل مونترال بوده است که در سال 1985 توسط همه کشورهای جهان امضا شد و کلروفلوئوروکربن‌ها را به طور کامل ممنوع و حذف کردند. در حال حاضر مشاهدات ماهواره‌ای بلندمدت توسط ناسا نشان می‌دهد که از سال 2005 میزان کلرین موجود در جو زمین به میزان 20 درصد کاهش یافته است و برای اولین بار اثبات شده است که اقدام جهانی در سراسر جهان تاثیر قابل توجهی روی سیاره ما دارد.

“سوزان استراهان”، دانشمند جوشناس از مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین‌بلت مریلند گفت: ما به طور واضح می‌بینیم که کلرین حاصل از CFC در حفره لایه ازون در حال کاهش است و از این جهت، لایه ازون در حال ترمیم است. CFCها که در اسپری‌ها، یخچال‌ها، سیستم‌های تهویه مطبوع و مواد بسته‌بندی استفاده می‌شدند، بسیار مضر هستند؛د، زیرا به استراتوسفر می‌روند و در اثر تشعشع اشعه فرابنفش خورشید شکسته می‌شوند و کلرین آزاد می‌شود که موجب نابودی مولکول‌های ازون می‌شود.

ازون با جذب اشعه فرابنفش که به طور بالقوه مضر است و می‌تواند باعث سرطان پوست، آب مروارید، تحت فشار قرار دادن سیستم‌های ایمنی بدن و آسیب رساندن به زندگی گیاهان شود، از حیات روی زمین محافظت می‌کند. ناسا از سال 2005 به طور دائم سوراخ لایه ازون را با ماهواره “اورا”(Aura) نظارت کرده است. مطالعات گذشته از تحلیل آماری تغییرات در اندازه حفره ازون استفاده کرده‌اند تا استدلال کنند که تخریب ازون در حال کاهش است. اما تحقیق جدید اولین استفاده از اندازه‌گیری ترکیب شیمیایی درون حفره ازون است تا تایید کند که نه تنها تخریب ازون در حال کاهش است، بلکه کاهش آن به دلیل کاهش CFCها است.

پیش‌بینی می‌شود که لایه ازون به تدریج بهبود یابد، زیرا CFCها جو را ترک می‌کنند، اما ده‌ها سال طول خواهد کشید تا این‌که حفره به طور کامل بسته شود. “آنه داگلاس”، دانشمند جوشناس دیگری در ناسا و همکار نویسنده این مطالعه، گفت: CFCها عمر 50 تا 100 ساله دارند، بنابراین آنها برای مدت زمان بسیار طولانی در جو زمین قرار دارند. وی افزود: امیدواریم تا سال 2060 یا 2080 لایه ازون ترمیم شود. البته ممکن است آن زمان هنوز یک سوراخ کوچک وجود داشته باشد. این تحقیق در مجله Geophysical Research Letters منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: telegraph.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. چه عجب این لایه ازون که همیشه ترسش با شنیدنش همراه بود داره ترمیم میشه!
    این بشر به یه چیز تو طبیعت رحم کرد بالاخره! عاااالی بود.

  2. ممنون.
    چه خوبه که بیشتر کشور ها اینگونه فعالیت های حیات دوستانه رو گسترش بدهند.