بیگ بنگ: این پرسش همواره یکی از بزرگترین معماهای جهان بوده‌ است: چطور جامعه‌ای در عصر برنز با کمترین میزان امکانات و فناوری موفق به خلق هرم بزرگ جیزه، قدیمی‌ترین و تنها بازمانده از عجایب هفتگانه جهان باستان شده‌است؟

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، باستان‌شناسان اكنون شواهد قابل توجهي به دست آورده‌اند كه نشان مي‌دهند چگونه مصري‌هاي باستان در حدود سال 2600 پيش از ميلاد  بلوك‌هاي سنگ آهك و گرانيتي را از فاصله 800 كيلومتري به محل بناي هرم مي‌آوردند تا مقبره فرعون كوفو را بنا كنند. اين هرم با ارتفاعي برابر 146 متر  بزرگترين هرمي بود كه در مصر بنا شده‌بود،‌ دست‌كم تا قرون وسطي اين هرم بزرگترين سازه دست‌ساز بشر روي زمين بود. اكنون با كشف پاپيروسي باستاني، يك قايق تشريفاتي و سيستم مبتكرانه راه‌آب‌ها محققان زواياي جديدي از زيرساختاري كه سازندگان هرم ايجاد كرده‌اند را كشف كرده‌اند.

محققان دريافته‌اند كه هزاران كارگر ماهر با كمك قايق‌هاي چوبي روي رود نيل 170 هزار تن سنگ آهك را كه با طناب به يكديگر بسته شده بودند، از مسير سيستم ويژه كانال‌هايي كه در نزديكي محل بناي هرم‌ها ايجاد شده‌بودندبه محل ساخت و ساز انتقال داده‌اند. تكه پاپيروسي باستاني نيز كه در بندر وادي الجرف كشف شده‌ است، بر نقش قايق‌ها در ساخت و ساز هرم‌ها تاكيد دارد. اين پاپيروس توسط ميرر، ناظر مسئول گروهي 40 نفره از كارگران ماهر نوشته شده‌ و اولين گزارش از ساخت و ساز هرم بزرگ جيزه‌ است كه جزئياتي دقيق از چگونگي حمل سنگ‌هاي آهك از تورا به جيزه را توضيح داده‌ است.

ميرر در يادداشت‌هاي خود درباره ايجاد خاكريزهايي براي انتقال آب رود نيل به درون كانال‌هاي دست‌سازي كه براي انتقال تكه‌هاي غول‌ پيكر سنگ ساخته شده‌بودند توضيح داده‌است. اگرچه از گذشته باور براين بود كه سنگ‌هاي گرانيت اتاقك‌هاي داخلي هرم از آسوان در فاصله 857 كيلومتري جنوب جيزه به اين منطقه آورده شده‌است،‌اما سنگ‌هاي آهكي از تورا و از فاصله 12 كيلومتري به محل ساخت هرم حمل شده‌اند و همواره برسر چكگونگي حمل اين سنگ‌ها اختلاف نظر بوده‌ است. با كشف كانال‌هاي آبي در زير فلات جيزه توسط باستان‌شناسي به نام مارك لنر، بخش بزرگي از معماي ساخت هرم جيزه حل شد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 دیدگاه

  1. سلام:متخصص بالن نیستم اما با توجه به حجم بالن برای بلند کردن چند نفر ویک سبد که وزنش به یک تن هم نمی رسد ،تصور بالنی که وزن نصف سنگهای هرم را یعنی ده تن بلند کند کمی دشوار است، انهم با ان امکانات.!

  2. آخه بالن؟! همین الانم هیچ بالای نمیتونی همچین سنگایی رو باند کنه

    1. منظورم این نبود که با بالن ببرن تا اوج بلکه با این شیوه وزن تخته سنگ رو مثلا به نصف کاهش بدن و اینطور شاید کشیدنش و بلند کردنش راحتتر بشه

  3. ولی من فکر می کردم تنها راه جابجایی تخته سنگهای غول پیکر در زمان مصر باستان استفاده از بالن بوده! یعنی با وسیله ای شبیه بالن کمی تخته سنگ رو معلق کرده و از وزنش می کاستند سپس اون رو می کشیدند و در هر جایی و هر ارتفاعی از هرم می شد تخته سنگ رو قرار داد.