بیگ بنگ: بدن شما ساعت دارد و به لطف دشواری‌های زندگی مدرن این ساعت دیگر با زمان‌بندی جهان خارج همخوانی ندارد. دانشمندان برای درک این ساعت بسیار کنجکاوند و به‌ دنبال روشی برای اندازه‌گیری آن هستند.

depositphotos lبه گزارش بیگ بنگ به نقل از سرویس فناوری آنا، ریتم‌های شبانه‌روزی ساعت بدن روی همه چیز تأثیر می‌گذارند؛ از این که چطور فکر می‌کنیم تا چه زمانی وزن اضافه کنیم. این بدان معناست که تفاوت بین زمان ساعت بدن با ساعت خارجی می‌تواند کل سیستم فرد را به‌هم بزند. همانطور که ممکن است تصور کنید، دانشمندان علاقه زیادی به درک بیشتر کار این ساعت دارند؛ اما اندازه‌گیری ساعت‌ بدن افراد مختلف بسیار دشوار است.

روش معمول برای اندازه‌گیری ساعت بدن نیاز به خون‌گیری به‌صورت چند ساعت یک بار دارد تا تغییرات ملاتونین بدن تخمین زده شود که این کار برای بیماران، گران و سخت است. اما درک ساعت داخلی مزایای بسیاری دارد؛ به‌طور مثال با دانستن این ساعت می‌توان فهمید که چه زمانی بهترین زمان برای خوردن دارو است. زیرا کارآیی و عملکرد بدن در ساعت‌های مختلف، متفاوت است و در زمان‌هایی ممکن است دارورسانی مؤثرتر واقع شود.

با این حال، دانشمندان بتازگی روش جدیدی را ابداع کرده‌اند که فقط نیاز به دو نمونه خون دارد. اطلاعات این خون‌گیری‌ها به الگوریتمی با نام تایم‌سیگنچر داده می‌شود تا محاسبه کند که ساعت بدن فرد چند است. این فرایند اساسی‌ترین روشی است که تاکنون توسعه داده شده است و عمومیت بیشتری هم نسبت به روش‌های قبل دارد.

دانشمندان برای ایجاد این آزمایش، به الگوریتم تایم‌سیگنچر آموزش دادند تا به‌ دنبال شواهد شیمیایی 40 ژن خاص در نمونه‌های خون بگردد. این الگوریتم با آنالیز داده‌ها 40 فاکتور را اراده داد. به گفته محققان، این الگوریتم بسیاری از موارد از جمله وضعیت جسمانی فرد را در نظر می‌گیرد. به این دلیل که روشی که ژن‌های شما فعال می‌شوند و شروع به تولید مواد شیمیایی می‌کنند تا به عملکرد بدن‌تان کمک کنند، با تغییر چیزهایی مثل مدت زمان خواب‌تان بستگی دارد.

دلایلی که موجب می‌شود این روش کار کند این است که کوچک‌ترین فرایندهای قابل رؤیت نظیر خواب و راه رفتن را که می‌تواند مشخصه ساعت بدن باشد، درک می‌کند. ساعت بدن همچنین از فرایند بیولوژیکی تا سلول‌های بدن را کنترل می‌کند. بین 40 تا 50 درصد از ژن‌های ما به ساعت بدن پاسخ می‌دهند؛ به این معنا که ژن‌ها هم متأثر از این ساعت هستند.

محققان می‌گویند: بعد از این که متوجه شدیم بسیاری از ژن‌ها مسئول ساعت شبانه‌روزی بدن هستند، این ایده به ذهن‌مان رسید که به دنبال الگوهای فعالیتی ژن در خون باشیم که این الگو وابسته به زمان ساعت بدن است. فعالیت ژنی در خون به‌واسطه مواد شیمیایی قابل تشخیص هستند. محققان کامپیوتری را طوری برنامه‌نویسی کردند که یاد بگیرد کدام یک از ژن‌ها بیشتر به ساعت بدن وابسته هستند. محققان معتقدند که تمام سلول‌های بدن ساعته‌ای کوچک داخلی دارند که توسط مجموعه‌ای از چیزهایی که از بخشی از هیپوتالاموس دستور می‌گیرند، از جمله ملاتونین، تنظیم می‌شود. به همین دلیل اندازه‌گیری سطح ملاتونین در عرض چند ساعت می‌تواند تصویر دقیقی از زمان داخلی بدن را فراهم کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ pnas منتشر شده ست.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: popsci.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.