بیگ بنگ: محققان ِ دانشگاه‌ ورمونت و تافتس با استفاده از سلول‌‌های بنیادی قورباغه، موفق به ساخت نخستین ربات‌های زنده شدند که می‌توان رفتار آنها را برنامه‌ریزی کرد.

xenobots uvm exlargeبه گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این ربات‌های زنده در حقیقت از سلول‌های پوست و قلب نطفه قورباغه ساخته شده‌اند. ابررایانه‌های اشکالی ثابت را برای سرهم‌بندی این سلول‌ها طراحی کردند و در ظرف آزمایشگاهی رها کردند.  سلول‌های پوست شکل‌های این موجودات کوچک را می سازند که شبیه یک حباب با ۴ پا است. از سوی دیگر سلول‌های قلب، آنها را به سمت یکدیگر کشاندند.

“جاشوا بونگارد” یکی از مولفان ارشد این پروژه می گوید: آنها ماشین‌های زنده و نوینی هستند که نه ربات‌های معمول به حساب می‌آیند و نه یک گونه حیوان. این یک دسته جدید از موجودات زنده قابل برنامه‌ریزی است. طول هرکدام از این ربات‌ها یک میلیمتر است و محققان آنها را xenobot نامیده‌اند. آزمایش‌ها نشان می دهد این ارگانیسم‌ها می‌توانند در محیط اطراف خود به مدت چند روز یا یک هفته شنا کنند و برای این منظور از انرژی نطفه‌ای ذخیره شده استفاده کنند. ربات‌های مذکور به طور گروهی و به شکل دایره‌وار شنا می‌کنند.

در این پروژه ابتدا هزاران الگوریتم تکاملی برای موجود در نظر گرفته شده شبیه‌سازی می‌شود تا برای مثال بتواند به سمت یک هدف حرکت کند و کامپیوتر بارها و بارها مدل‌های مختلف را بر اساس قوانین بیوفیزیک بررسی می‌کند تا مدل‌های شکست خوده را حذف و به یک مدلی برسد که پایداری آن امیدوارکننده باشد و مطابق دستورات رفتار کند.

محققان ادعا می‌کنند با کمک این روش می‌توان ماشین‌های زنده و قابل برنامه‌ریزی ساخت. این ربات‌ها می‌توانند برای پاکسازی زباله‌های رادیواکتیو، جمع‌آوری میکروپلاستیک‌ها از اقیانوس‌ها، حمل دارو در بدن انسان و یا حتی حرکت درون شریان‌ها، مورد استفاده قرار گیرند.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع بیشتر: futurism.com  , livescience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.