بیگ بنگ: معمای دیرینه‌ای حل شد. موجودی عجیب که 500 میلیون سال پیش روی کف اقیانوس‌ها زندگی می‌کرده، جای خود را در درخت زندگی پیدا کرد. این موجود، از همان 175 سال پیش که کشف شد، همواره از قرارگرفتن در طبقه‌بندی علمی طفره می‌رفته است.

شاخک‌های تغذیه برای جداکردن خوراک از آب

به گزارش بیگ بنگ، هایلیث‌های منقرض‌ شده، پوسته‌ای مخروطی‌شکل دارند، شاخک‌هایی برای تغذیه و زائده‌هایی که کار پا را برایش انجام می‌دادند. این موجود در رده‌ی نرم‌تنان، که شامل موجوداتی مثل کرم‌های نعل اسبی می‌شود، قرار می‌گیرد. جوزف مویزویک از دانشگاه تورنتو، پس از تحلیل 1500 نمونه‌ی فسیل سنگی موجود در کانادا و امریکا، به این دستاورد رسید.

او در مصاحبه با BBC گفت: «هایلیث‌ها، موجودات کوچک مخروطی‌شکلی هستند که ساکن دریااند. فسیل پوسته‌های آن‌ها در سرتاسر دنیا کشف شده است. فسیل آن‌ها به ما می‌گوید که آن‌ها 530 میلیون سال پیش زندگی می‌کرده‌اند و ظاهراً تا 250 میلیون سال پیش نیز زنده بوده‌اند. اما این سؤال که آن‌ها در کجای درخت زندگی جای‌میگیرند، ذهن دانشمندان را برای 175 سال، یعنی از زمانی که فسیلشان مورد بررسی قرار گرفت، مشغول کرده است.»

این تحقیق، به تحلیل و بررسی بافت‌های نرمی که با مطالعه‌ی “فسیل‌های بسیار خاص” استخراج شده از مکانی در کانادا به اسم بورگس شیل، پرداخته است. در گذشته گمان می‌شد که هایلیث‌ها جزو نرم‌تنان باشند، گروهی که امروزه بسیار پرجمعیت‌اند و شامل ماهی مرکب، صدف و حلزون می‌شوند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این موجود بیشتر در گروهی که پوسته بر بدن حمل می‌کنند، که با عنوان lophophorata از آن‌ها یاد میشود، قرار میگیرند. بازوپایان یک نمونه از موجودات شناخته‌شده‌ی این گروه میباشند.

فسیل‌های جدید یافت‌شده در کانادا

دریا‌های باستانی

هایلیث‌ها از ابتدای دوره‌ی کامبرین که حدود 540 میلیون سال پیش آغاز شد، وجود داشتند. دوره‌ی کامبرین، انفجار تکامل در تولد گونه‌های متعدد حیوانی محسوب می‌شود. جویزف مویزویک می‌گوید: «حال که موفق به پیدا کردن جای این موجودات در درخت زندگی شدیم، معمای دیرینه‌ی فسیل‌شناسی راجع به ماهیت این موجودات حل می‌شود. ما موفق شدیم ویژگی‌های جدیدی راجع به گروهی بسیار قدیمی از موجودات باستانی پیدا کنیم. این اکتشافات به ما توان تحلیل تاریخ تکامل یا فرگشت این گروه از موجودات، و یافتن جای آن‌ها در درخت زندگی را داد.»

دکتر مارتین اسمیت از دانشگاه دورام انگلستان هم روی فسیل‌ها کار می‌کند. دکتر اسمیت می‌گوید که با یافتن مکان درست هایلیث‌ها در درخت زندگی و شیوه‌ی زندگی آن‌ها، دانشمندان دید بهتری به حیات در دریاهای باستانی پیدا می‌کنند. این اکتشاف بینش بهتری از انقراض‌های انبوه مثل رویداد انقراض پرمین-تریاسه که باعث محو شدن بسیاری از گونه‌های حیوانی، از جمله همین هایلیث‌ها شد، به دانشمندان می‌دهد. دکتر اسمیت میگوید: «درک اثر انقراض‌های انبوه روی محیط‌ زیست و تنوع‌ گونه‌ها، از این جهت حائز اهمیت می‌باشد که به ما ابزار لازم برای ارزیابی و کاهش پیامد‌های فعالیت‌های انسانی که منجر به انقراض‌های انبوه شد را می‌دهد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ nature منتشر شده است.

ترجمه: بهروز شجاعیان/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.