بیگ بنگ: لری کانر(Larry Connor)، سرمایه‌دار و ماجراجو و پاتریک لاهی(Patrick Lahey)، از بنیان‌گذاران زیردریایی ترایتون، می‌خواهند با زیردریایی به عمق حدود ۳۸۰۰ متری زیردریا بروند تا کشتی غرق‌شده تایتانیک را در بستر اقیانوس اطلس شمالی ببینند.

x canada launches probe into titanic sub tragedy

اگرچه صنعت شناورهای خصوصی پس از کشته شدن پنج نفر در اثر درون پاشی زیردریایی تایتان شرکت اوشین گیت(OceanGate) در مسیر کشتی تایتانیک، متزلزل شد، اما سخنگوی کانر می‌گوید این سفر زمانی که کشتی به‌طور کامل از سوی سازمانی دریایی تأیید شود، انجام خواهد شد و هیچ چارچوب زمانی برای سفر برنامه‌ریزی‌شده وجود ندارد.

این دو نفر قصد دارند از زیردریایی به نام ترایتون ۴۰۰۰/۲ (Triton 4000/2 Abyssal Explorer) برای ماجراجویی خود استفاده کنند. بخش «۴۰۰۰» به عمق (برحسب متر) اشاره دارد که این زیردریایی می‌تواند بدون بروز مشکل تا این نقطه برود. زیردریایی تایتان، از فیبر کربن ساخته شده بود و تنها برای ژرفای ۱۳۰۰ متر گواهینامه دریافت کرده بود، این به آن معناست که تایتان تنها تا عمقی مجاز بود که با تایتانیک فاصله زیادی داشت.

بنابراین در ژوئن ۲۰۲۳ زیردریایی هنگام سفر به مکانی که کشتی تایتانیک غرق شده بود، تحت فشار عظیم عمق اقیانوس، له شد. استاکتون راش، ۶۱ ساله، مدیر اجرایی اوشین گیت، به همراه چهار مسافر دیگر شهزاده داوود، تاجر بریتانیایی-پاکستانی ۴۸ ساله، و پسرش سلیمان ۱۹ ساله، تاجر انگلیسی هامیش هاردینگ ۵۸ ساله و پل هنری نرگئولت غواص سابق نیروی دریایی فرانسه که ۷۷ ساله بود، جان خود را از دست دادند. البته راش به نادیده گرفتن ایمنی شهرت داشت و چندین بار هشدار مشاوران را در مورد مشکلات احتمالی زیردریایی تایتان نادیده گرفته بود.

photo
پاتریک لاهی سمت راست و لری کانر سرمایه‌دار و ماجراجو سمت چپ

“کانر” می‌گوید: «می‌خواهم به مردم سراسر جهان نشان دهم در حالی‌که اقیانوس فوق‌العاده قدرتمند است، می‌تواند شگفت‌انگیز و لذت‌بخش هم باشد و واقعاً زندگی را متحول کند.» صنعت شناورهای خصوصی پس از فاجعه تایتان متضرر شد و اما این زوج امیدوارند که با سفری موفقیت‌آمیز، دوباره توجه و علاقه افراد زیادی را به خود جلب کنند.

“اوشین گیت” فعالیت‌های خود را به حالت تعلیق در آورد و سایر شرکت‌ها از لغو سفارش‌ها و کاهش فروش پس از درون پاشی تایتان خبر دادند. لاهی می‌گوید:« این فاجعه تأثیر وحشتناکی بر علاقه مردم به این وسایل نقلیه داشت.»

لاهی در سال ۲۰۰۸ شرکت زیردریایی ترایتون را تأسیس کرد. همچنین کانر رئیس گروه کانر، شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات در نزدیکی دی‌تون، اوهایو است. در سال ۲۰۲۱، این دو نفر باهم سوار بر زیردریایی مخصوص به ژرفای چلنجر (Challenger Deep) و ژرفای سی‌یرا (Sirena Deep) در گودال عمیق ماریانا در اقیانوس آرام رفتند. این گودال نزدیک به ۱۱ کیلومتر عمق دارد.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: BBC

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.