بیگ بنگ: زمانی تصور می­ کردیم بسیار عجیب است که مغز ما در استفاده منابع توانایی بیشتری نسبت به دیگر جانداران دارد. تحقیقات جدید نشان می­ دهد که ما در اشتباه بودیم. داگ بویر و آریانا هارینگتون از دانشگاه دوک در شمال کالیفرنیا طی پژوهشی نشان دادند در مقایسه با 22 گونۀ دیگر، انسان گونه­ ای معمولی می­ باشد.

به گزارش بیگ بنگ، پیشتر باور بر این بود بدن ما نسبت به دیگر جانداران، سهم بیشتری از کالری دریافتی روزانه را به مغز اختصاص می ­دهد. مغز ما 2 درصد از وزن کل بدن ما را تشکیل می ­دهد اما می­ تواند بیش از 25 درصد انرژی روزانه ما را به مصرف برساند. این مسئله نشان می دهد برخی جانداران نیز شرایط مشابهی دارند. دانشمندان ثابت کردند مغز ما 2 برابر شامپانزه، 3 تا 5 برابر سنجاب، موش و خرگوش انرژی مصرف می­ کند اما ما تنها گونه­ ای نیستیم که مغز استثنائی دارد. محققان دریافتند مغز حشره ­خوار درختی دم­ مدادی و حتی مغز مارموست کوتوله مصرف انرژی مشابهی با مغز ما دارد. مغز این دو جاندار تقریبا درصد مشابهی با مغز انسان انرژی مصرف می­ کند.

بویر، استادیار انسان­ شناسی فرگشتی دانشگاه دوک در بیانیه ­ای اظهار داشت: «ما مغز منحصر بفردی نداریم. این مسئله می­ تواند تعصبات موجود در مطالعات فرگشت انسان را به چالش بکشد.» تیم تحقیقاتی در جریان این پژوهش، به بررسی مطالعات منتشر شده در خصوص میزان مصرف گلوکز توسط مغز و همچنین میزان حجم داخلی جمجمه(نشان­ دهنده اندازه مغز در 7 گونه مختلف) پرداختند. سپس آنها با استفاده از این داده ­ها، اقدام به پیش ­بینی مصرف گلوکز مغز 15 گونه جانوری دیگر کردند.

انرژی از طریق رگ­ های خونی به مغز می­ رسد. رگ­ های خونی قندی به نام گلوکز را به مغز می­ رسانند. این مسئله به محققان کمک می­ کرد میزان انرژی مورد نیاز مغز جانداران دیگر را مشاهده کنند. مسئله این است که علت وجود مغزهای به اصطلاح “گرسنه ­تر”در گونۀ ما، بشر امروزی نبوده است. در واقع به نظر می­ آید این مسئله میلیون ­ها سال پیش، زمانی که در درخت فرگشت پستانداران، از خرگوش­ ها و جوندگان جدا شدیم اتفاق افتاد.

بویر اذعان داشت که این مسئله چندان هم تعجب­ آور نیست زیرا برخی جانوران نسبت مغز-به-بدن بیشتری در مقایسه با انسان دارند. مغز ما آن نیروگاه انرژی نیست که ما تصور می کردیم و حتی کوچک­ترین میمون دنیا، یعنی مارموست هم می­ تواند ما را در این زمینه به چالش بکشد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Human Evolution منتشر شده است.

ترجمه: رضا کاظمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: iflscience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

 1. درسته ولی این مطلب به گونه ی روزنامه ای گفته شده که ما رو گمراه میکنه
  یعنی نسبت به اون جانداران ذکر شده مغز ما بزرگتر از اوناست
  مثلا میگه که مغز شماره ی 1 که اندازش 1 هستش 1 مقدار انرژی هم مصرف میکنه
  ولی مغز انسان که شماره ی 10 هستش با اندازه یی 10 ,10 مقدار هم انرژی مصرف میکنه
  واینطوری میگه که مصرف انرژی یکسانه

 2. این مطلب درباره مصرف انرژی توسط مغز جانداران مختلف هست و میگه مغز ما پر مصرف ترین مغز نیست همین و بس خواهشا قضیه رو فلسفی نکنید

 3. شاید از دیدگاه تکامل داروینی مغز ما با دیگر جانداران طبیعت چندان منحصر به فرد نباشه
  ولی از دید فلسفه ذهن و منشا هوشیاری و خودآگاهی و تجربیات NDE منحصر به فرد هستیم تا زمانی که مطمئن نشیم موجودات فرازمینی وجود ندارن که اونا چه ساختاری می تونن داشته باشن
  آیا اصلا وجود دارن
  آیا ساختارشون چقدر میتونه پیچیده تر از ما باشه