بیگ بنگ: تحقیقات جدید نشان می دهد، طلاق، مرگ یکی از اعضای خانواده، مشکلات مالی و مشکلات شدید جسمی، تنها باعث بروز استرس نمی شوند؛ بلکه این وقایع ناخوشایند می توانند “پیری مغز” را سرعت ببخشد.

به گزارش بیگ بنگ، “شاون هاتون” نویسنده این تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا- سن دیگو، گفت:« در این تحقیق ما از یک الگوریتم جدید برای پیش‌بینی “پیری مغز” پس از بروز وقایع تلخ در زندگی، نظیر طلاق و مرگ، و وقایع غم‌انگیز زندگی، بهره بردیم و دریافتیم چنین اتفاقاتی، پیری مغز را به میزان یک سوم سال برای هر اتفاقی، افزایش می دهد.» بنابراین بر اساس یافته‌های این تحقیق، اگر دو مشکل جدی را تجربه کنید، می توان نتیجه گرفت که مغز شما هشت ماه پیرتر شده است.

چگونه است این وقایع که بیشتر مردم در زندگی خود آن را تجربه می کنند، می توانند پیری مغز را تسریع نمایند؟ محققان با اطمینان پاسخ این سوال را نمی دانند، چرا که این مطالعه برای اثبات یک رابطه علت و معلولی انجام نشده است. اما “هاتون” اذعان می دارد که محققان دیگر در مطالعات خود به این نتیجه رسیده‌اند که زندگی پراسترس می تواند سرعت کوتاه شدن تلومرها را افزایش دهد. تلومرها بخش‌های انتهایی DNA هستند که از آسیب آن جلوگیری کرده و با افزایش سن، کوتاه می شوند.

دکتر دنیل کافیر، رئیس بخش اختلالات حافظه و نورولوژی ادراکی دانشگاه کارولینای شمالی- چپل هیل، بیان داشت که اتفاقات پراسترس در زندگی می تواند میزان التهاب را افزایش داده و در نتیجه باعث پیری شود. وی معتقد است که در حقیقت این خود اتفاق نیست که باعث پیری می شود بلکه واکنش ما به آن اتفاق است که منجر به آن می شود. کافیر که در تحقیق فوق همکاری نداشته، معتقد است:« زمانی که فرد در مواجهه با اتفاقات پراسترس واکنشی منفی نشان می دهد، اغلب خواب و خوراک خوبی ندارد که این مسئله می تواند بر مغز او تاثیر بگذارد.

در این مطالعه تعداد 350 مرد با متوسط سن 62 سال بررسی شدند که همگی سربازهای قدیمی بودند و در میانه سالهای 1965 تا 1975 در ارتش خدمت کردند. حدود 80 درصد این افراد هرگز در جنگ حضور نداشتند  و غالبا سفید پوست بودند. محققان دو بار و با فاصله زمانی پنج ساله، از این افراد در خصوص “وقایع حساس زندگی” شامل مرگ یکی از اعضای خانواده و یا دوستان، جدایی، طلاق، سقط جنین، مشکلات مالی و بیماری‌های سخت، سوال کردند.

همچنین در خصوص مسائل و عادات مشخص آنها و سبک زندگی‌شان از آنها سوال شد تا از این طریق وضعیت اقتصادی و اجتماعی آنها معین شود. همچنین آزمون‌های غربالگری نیز به عمل آمد تا مشکلات حافظه در آنها شناسایی شود. همچنین ژن مرتبط با خطر ابتلا به آلزایمر نیز در آنها بررسی شد تا احتمال ابتلای بیشتر به این بیماری نیز در این افراد بررسی شود.

در نهایت اسکن ام آر آی نیز از مغز این افراد صورت گرفت. محققان در ادامۀ این پژوهش، تمامی این اطلاعات را در الگوریتم خود قرار دادند تا سن ِ پیش‌بینی شدۀ مغز این افراد را محاسبه نمایند. این الگوریتم همچنین عواملی نظیر خطر ِ بیماری‌های قلبی، استفاده از الکل، وضعیت اقتصادی- اجتماعی و قومیت را نیز کنترل می نمود چرا که تمامی این عوامل به افزایش سن مغز مرتبط می باشند. “هاتون” معتقد است که اگرچه تحقیق انجام شده تنها مردان را مورد بررسی قرار داد، اما احتمالا زنان و مرد نژادهای دیگر نیز ” شرایط بیولوژیکی مشابهی” را تجربه می کنند.

در واقع وی اذعان دارد که دلیلی وجود ندارد که زنان و مردم نژادهای مختلف، نتایج متفاوتی را بروز دهند. وی اشاره می کند که هرچند مردمی با فرهنگ‌های مختلف ممکن است برخوردهای متفاوتی با این وقایع ِ پراسترس داشته باشند. به عنوان مثال، “در بعضی فرهنگ‌ها طلاق تابو بزرگ‌تری به نظر می رسد.” و در خصوص افرادی که سبک زندگی سالم‌تری دارند چطور؟ آیا این امر مانعی در برابر وقایع پر استرس زندگی می تواند باشد؟

هاتون معتقدند است که احتمالا وقایع همۀ افراد را تحت تاثیر قرار می دهد، اما افرادی که غذای سالم می خورند، ورزش می کنند و میزان مصرف الکل زیادی ندارند، « خطر افزایش سن ِ مغز، کمتری دارند و می توانند در مقابل اثرات این قبیل وقایع، ایمن‌تر باشند.» کافیر نیز در تایید این امر اذعان داشت:«در مواجهه با این وقایع واکنش‌های بسیار متفاوتی وجود دارد، رژیم غذایی و دیگر فاکتورهای سبک زندگی نیز می تواند در واکنش مغز و بدن در دراز مدت، موثر باشد.»

وی اضافه می کند که این مطالعه همچنین به مداخلات درمانی احتمالی نیز اشاره دارد. در واقع کمک به افراد در تقویت انعطاف‌پذیری فیزیولوژیکی‌شان می تواند توانایی آنها را برای” سازگاری سازنده با موقعیت‌های پراسترس”،  افزایش دهد. “هاتون” معتقد است در مواجهه با موقعیت تجربه یک اتفاق پراسترس، فرد باید تلاش کند”از سلامت جسمی و روانی خود آگاه باشد و به ویژه به میزان مصرف الکل توجه نماید”  چراکه بنابرگفته وی، میزان بالای مصرف الکل می تواند منجر به پیری زودرس شود. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Neurobiology of Aging، منتشر شده است.

ترجمه: مریم رفیعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. پس بین پیری مغز و پیری فیزیکی(جسمی) ارتباط هست و طبیعتا ایندو با افزایش سن در ارتباطن
    با رعایت مواردی که در مطلبتون گفته شده میشه عمری طولانی داشت،چیزی که خیلیا دنبالشن