بیگ بنگ: خبر بد این است که نابغه بودن بهترین راه برای یافتن یک عشق واقعی نیست. در تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه غرب استرالیا، دانشمندان بیان نمودند زنانی که به دنبال یک شریک زندگی واقعی هستند کمتر جذب مردان شدیدا باهوش و با استعداد می‌شوند.

extra large cover imageبه گزارش بیگ بنگ، این مطالعه که در  British Journal of Psychology منتشر شده، 214 دانشجو را مورد بررسی قرار داد که 70 درصد آنها زن بودند و میانگین سن‌شان در محدودۀ 19 سال قرار داشت. از آنها خواسته شد تا پرسشنامه‌هایی را دربارۀ نحوه جذب شدن به سمت طرف مقابل پر کنند و به این سوال پاسخ دهند که هوش، مهربانی و جذابیت فیزیکی هر کدام از چه اهمیتی برخوردار هستند. همچنین از آنها خواسته شد تا به این سوال پاسخ دهند که میزان جذبشان به سمت جنس مخالف در رده‌های هوش، مهربانی و جذابیت فیزیکی از بین امتیازهای 1 درصد، 10 درصد، 25 درصد، 50 درصد، 75 درصد، 90 درصد و سپس 99 درصد، چقدر است.

نتایج نشان داد در حالی که با افزایش میزان درصد هر کدام از این مشخصه‌ها میزان جذب افزایش می‌یافت یک استثنا در این میان وجود داشت. در واقع قضاوت زنان در مورد هوش و استعداد اندکی متفاوت است. آنها همسری را که از این لحاظ از  90 درصد جمعیت بالاتر باشد به فردی که از 99 درصد جمعیت بالاتر است ترجیح می‌دادند و، این امر نشان می‌دهد که آنها مشتاق نیستند با کسی که از لحاظ هوش در سطح فوق‌العاده بالایی قرار دارد، در ارتباط باشند.

دکتر جیلز گیناک، نویسنده اصلی این مطالعه، گفت:« پیش از این تحقیقات منتشر شده نشان می‌داد که سطح بالای هوش ممکن است موجب احساس ناامنی در برخی افراد شود و لذا ممکن است جذابیت طرف مقابل را کاهش دهد. لذا، هوش استثنایی نیز ممکن است بعنوان نشانه‌ای از عدم اطمینان یا جاه‌طلبی در نظر گرفته شود.»

این مطالعه نتوانست نشان دهد که چرا بعضی از مردم بیشتر از سایرین جذب افراد باهوش می‌شوند. بنابراین مهم نیست که یک فرد واقعا چقدر باهوش باشد و در واقع پیش‌بینی این امر که باهوش بودن تا چه حد جذاب است، امکانپذیر نیست. اما آنچه که مشخص شد این است که نبوغ استثنایی از نظر طرف مقابل چندان مطلوب نیست.

دکتر گیناک به انجمن فیزیولوژیکی بریتانیا گفت: «به خوبی اثبات شده که بسیاری از ویژگی‌هایی که سبب می‌شوند فردی جذب شریک آینده‌اش شود در سطح بالایی ارزش‌گذاری می شوند.» اما نوع اندازه‌گیری مداومی که در تحقیق ما استفاده شده نشان می‌دهد برخی از این ویژگی‌ها به یک اثر آستانۀ خاص مرتبط هستند به عبارت دیگر خوب بودن آنها به سطح خاصی بستگی دارد.

ترجمه: سهیلا دوست پژوه/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: iflscience.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

9 دیدگاه

 1. هوش یعنی کمال!
  زیر سایه هوش= نبوغ، قدرت، ثروت، شجاعت، پیچیدگی، وقار، برتری، دست نیافتنی بودن، جذابیت و شیکی، ترسناکی و..
  همه ی این ویژگی ها زیر سایه هوشه!
  باهوش=موفق تمام عیار

 2. خوب مقاله خوبی بود.
  هو ش در هردوجنس به نظرم جذابیت داره..ولی نوع هوش رو مشخص نکرده بود.. قطعا هیچ کسی دوست نداره بایک ادم کم هوش رابطه داشته باشه..پول وثروت هم رابطه زیادی باهوش داره.

 3. حقیقت چیست ؟؟
  هوش مساوی است با …
  دوپامین
  دوپامین بالا = باهوش / دوپامین پایین = احمق
  شما را با سروتونین ، گلیال ، سلول های سفید ، گیرنده های عصبی ، نیمکره های چپ یا راست ، مغز کوچک یا بزرگ ، تفکر بصری یا زبانی ، سیناپس های کم یا زیاد و از همه مهمتر اوتیسم داشتن یا نداشتن سرگرم کردند
  دوپامین زیاد یعنی اسکیزوفرنی و در بالا گفتیم دوپامین زیاد یعنی باهوش
  پس اسکیزوفرنی یعنی باهوش و کسی که اسکیزوفرنی دارد باهوش است . اوتیسم بالاترین سطح اسکیزوفرنی است که عملکرد مغز را به طور کامل از بین می برد و دانشمندان جهان مثل اینشتن و نیوتن اوتیسم نداشتند . این یک سو تفاهم یا بهتر است بگویم دروغ بزرگ سازمان یافته است
  آنها اسکیزوفرنی خفیف داشتند

 4. بسیار خطرناکه و باعث کودن تر شدن گونه انسان طی قرن ها و ادامه سلطه ادیان خواهد شد.

 5. مخ زدن شانس ن هوش
  ثروتمندان و سیاستمداران باهوش هستن
  عشق ربطی به هوش نداره
  زبون میخواد و شانس و تیریپ
  خخخخخ
  جف بزوس و بیل گیتس و ایلان ماسک و مایکل دل و وارن بافت و غیره نابغه و باهوش هستن