بیگ بنگ: حتما همه ی ما در جاهای مختلف عکس های زیادی از کهکشان راه شیری دیده ایم. عکس های کهکشان ما دو نوع هستند، عکس هایی که از روی کره ی زمین گرفته شده اند و عکس هایی که به نظر می رسند از خارج کهکشان ما گرفته شده است. اگر ما انسان ها در یک منظومه ی خورشیدی در درون کهکشان راه شیری زندگی می کنیم، پس چطور از نمای بیرونی کهکشان ما، عکس تهیه می شود؟

تصویری از بازوی مرکزی کهکشان راه شیری از روی زمین
تصویری از بازوی مرکزی کهکشان راه شیری از روی زمین

زمین در فاصله ی 27000 سال نوری از سیاهچاله ی مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد. برای کسی که در منظومه ی شمسی قرار دارد، گرفتن عکسی از کل کهکشان راه شیری غیرممکن است. این مسئله مثل این می ماند که وقتی در ماشینمان نشسته ایم، سعی کنیم از بیرون آن عکس بگیریم. اگر بخواهیم دوربینی به خارج از کهکشان بفرستیم تا عکسی برای ما بگیرد، هزاران سال طول می کشد که عکس گرفته شده به دست ما برسد!

متاسفانه من باید به اطلاع شما برسانم که اغلب عکس هایی که تاکنون از کهکشان محل سکونتتان دیده اید، ساختگی هستند! البته این عکس های ساختگی بی پایه و اساس هم نیستند. دانشمندان با بررسی چگالی اتم ها و یون های هیدروژن و همین طور بررسی مسیر گردش ستاره ها، به این نتیجه رسیده اند که کهکشان ما از نوع کهکشان مارپیچی است. از طرفی دیگر محققان با مشاهده ی کهکشان های مارپیچی همسایه، می دانند که یک کهکشان مارپیچی چه شکلی است. ستاره شناسان با استفاده از این اطلاعات، توانسته اند تصاویر نسبتا دقیقی از کهکشان راه شیری به دست بیاورند، اما هیچ کدام از این تصاویر، عکس نیستند.

تصویری از بازوهای کهکشان راه شیری و موقعیت خورشید ما در کهکشان
تصویری از بازوهای کهکشان راه شیری و موقعیت خورشید ما در کهکشان

هر بار که ما به آسمان نگاه می کنیم، می توانیم بخشی از کهکشان راه شیری را ببینیم. هر ستاره ای که با چشم غیرمسلح قابل رویت باشد، در کهکشان راه شیری قرار دارد. دید ما به کهکشان راه شیری مثل این می ماند که از لبه ی یک بشقاب به مرکز آن نگاه کنیم. به خاطر این که ما تقریبا در لبه ی کهکشان راه شیری قرار داریم، می توانیم بیشتر قسمت های کهکشان را ببینیم. بعضی ها با عکس گرفتن از قسمت های مختلف کهکشان راه شیری پانورما های بسیار زیبایی از آن درست کرده اند.

در شرایط مناسب، حتی کمان مرکز ستارگان راه شیری هم با چشم غیر مسلح قابل رویت است. البته اگر آلودگی هوا و آلودگی نوری امان بدهند! آلودگی نوری به روشن شدن بیش از حد محیطی بر اثر نور های مصنوعی می گویند. در شهر های بزرگ که شب ها چراغ های زیادی در آن ها روشن هستند، نه تنها نمی شود مرکز کهکشان را دید، بلکه اکثر ستاره ها هم قابل رویت نیستند. اقیانوس و بیابان و کوه های بلند، بهترین مکان برای دیدن کهکشان هستند. اگر راهتان به هر کدام آن ها افتاد، حتما دوربین با خودتان ببرید. شاید شما یکی از بهترین عکس ها را از کهکشان عزیزمان بگیرید!

سایت علمی بیگ بنگ /منابع: answers.yahoo , milky-way

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

29 دیدگاه

 1. اونا خب بیرون از کهکشان ما هستن برای همین شکل واقعی شون رو میشه دید مثل آندرومدا ، مثلث و ابر ماژلانی بزرگ که با چشم غیر مسلح هم دیده میشن.

 2. یه سوال
  پس تصاویر بقیه کهکشان ها چی اوناهم مثل همین کهکشان راه شیری عکس نیست و طراحی شدست؟
  تصاویر و فیلم هایی که مثلا از کهکشان های اندرومدا و مثلث هست اوناهم واقعی نیست؟

  1. دوست عزیز متن رو با دقت بخون
   باید از کهکشان راه شیری دور بشویم و فاصله بگیریم تا بشه ازش تصویری گرفت
   شما اگه کهکشان اندرومدا هم که بودی باید مثلا میومدی کهکشان راه شیری تا عکس اندرومدا رو بگیری.در کل کهکشان راه شیری هم اکنون قابلیت گرفتن سلفی تمام قد از خودش رو نداره

  2. اونا خب بیرون از کهکشان ما هستن برای همین شکل واقعی شون رو میشه دید مثل آندرومدا ، مثلث و ابر ماژلانی بزرگ که با چشم غیر مسلح هم دیده میشن.

 3. اگر در عالم هستی تنها هستیم هدف از گسترهٔ بی انتهای عالم چیست؟ اگر تنها نیستیم هدف از این جدایی چیست؟

 4. باسلام . دیدن کهکشان زیباست وقتی به عظمت آن فکر می کنید دیوانه می شوید و بی اختیار می گویی شکر خدایا برای این همه زیبایی و عظمتت که انسان توانایی محاسبه آن را حتی درک نمیکند چه برسد به آنکه ستارگان . سیاره ها . کهکشان ها را بشمارد و تخمین بزند ! ولی آنچه که دل مارا بیشتر به درد می آورد اینه که چرا انسان شاید بداند یا درک نکند واقعا با توجه به اینکه انقدر در مقابل عالم بزرگ هستی کوچک و ناچیز است پس چرا انقدر انسانیت خودشان را فراموش کرده اند و مدام به جان همدیگر میفتند و هیچ رحم و مروتی ندارند و چنان مغرور است که انگار بالاتر از انسان هیج جا پیدا نمیشود . افسوس انسان تو چقدر غافلی از دنیا .

 5. ممنونبابت این نوشته، چون پاسخ سوالی که چند وقت تو ذهنم بود را دادید.

 6. یه سوال داشتم مگه نمیگید فاصله ای فلان ستاره تا زمین x میلیون سال نوریه؟ پس برای رسیدن نور اون ستاره به ما x میلیون سال طول میکشه
  اگه اینجوری باشه ما داریم گذشته ی ستاره هارو مورد برسی قرار میدیم اگه اشتباه میگم که نود درصد احتمالشو میدم! میشه این موضوع رو برام باز کنی ممنون میشم

  1. درود، بله دقیقا با توجه به فاصله ی هر ستاره یا هر کهکشان در آسمان، ما به گذشته ی این اجرام نگاه می کنیم. چون نور این اجرام با سرعت محدود سیصد هزار کیلومتر بر ثانیه به سمت ما در سفر است و ، براساس میزان فاصله اش تا به ما برسد، مدت زمانی طول می کشد.

  2. اره! دقیقا! گل گفتی. ما وقتی به ستاره ها، کهکشان ها و … نگاه میکنیم، داریم به گذشته شون نگا می کنیم نه زمان حالشون. حتی این بحث درباره ی خورشید ما هم صدق می کنه. ما وقتی به خورشید نگا میکنیم، دواقع چیزی که می بینیم، ۸ دقیقه پیش خورشیده! چون نور ۸ دقیقه طول می کشه تا به ما برسه.

 7. با سلام و ممنون از سایت بسیار خوبتون میخواستم بدونم مثال ساده ای از درک ساده تر خمیدگی زمان (نه فضا ) هست که برای دانش اموزان دبیرستانی ملموس باشه با تشکر

 8. با اجازه بنده کتاب طرح بزرگ استیون هاوکینگ را به عاشقان علم ودانش پیشنهاد میکنم

 9. دسشون درد نکنه که برای علم ودانش اینقدر زحمت میکشن مثلما تهیه طرح کهکشان راه شیری خیلی زحمت داشته

  1. فقط یک طرح محض نیست، همان طور که در بالا توضیح داده شده دانشمندان با نقشه برداری از ستارگان راه شیری، بررسی چگالی اتم ها و یون های هیدروژن و همین طور بررسی مسیر گردش ستاره ها، بررسی ستاره سازی در جای جای کهکشان و …. پی برده اند که کهکشان ما از نوع مارپیچی میباشد و چند بازو دارد، سپس با توجه به داده های موجود بهترین و نزدیک ترین نقشه از کهکشان راه شیری را طراحی کردند. البته بدست آوردن داده ها با توجه به اینکه بشر خودش درون کهکشان قرار دارد، بسیار مهم و ارزشمند است که انسان متفکر حتما به آن پی می برد.

 10. سلام
  فارغ التحصیل دبیرستان هستم ولی به دانشگاه نرفتم
  برفیزیک دبیرستان مسلطم
  برای مطالعه در زمینه فیزیک نوین بدون در نظر گرفتن تحصیلات اکادمیک و رفتن به دانشگاه صرفآ مطالعه شخصی
  اگر میشه یه سری کتب با توجه به روند آموزشی در این زمینه معرفی کنید
  خیلی ممنون

  1. درود دوست گرامی، برای شروع چند کتاب خوب را خدمتتان معرفی می کنم: دو کتاب “تاریخچه زمان” و “جهان در پوست گردو” نوشته ی استیون هاوکینگ کتابهای بسیار خوبی هستند. کتاب “شش عدد نیروهای بنیادی که جهان را شکل می دهند” مارتین ریس کتاب فوق العاده ای هست. کتاب “جهانهای موازی” میچیو کاکو هم از ابتدا ساده شروع می شود و در مورد شکل گیری جهان توضیح میدهد تا به اوائلش که به نظریه بیگ بنگ و نظریه M و ریسمانها و . . . می پردازد و كتاب بسيار جالبي است. اگر دوست دارید تاریخچه کلی جهان رو با راهنمایی های اضافه مطالعه کنید میتونید کتاب “حیات هوشمند در کائنات” رو از پیتر اولم اشنایدر مطالعه کنید. موفق باشید

  1. براحتی، دانشمندان با استفاده از تلسکوپ های فضایی و زمینی می توانند نور کهکشان های بیرون از کهکشان ما را دریافت کنند، در واقع تهیه ی عکس از کهکشان های جهان قابل مشاهده در اطراف کهکشان ما خیلی راحت تر از تهیه ی نقشه ی کهکشانی است که خودمان در درون آن قرار داریم. درست مثل این می ماند که از پنجره ی اتاقتان قصد ترسیم نقشه ی شهر را داشته باشید! همانطور که در بالا توضیح دادیم دید ما به کهکشان راه شیری مثل این هست که از لبه ی یک بشقاب به مرکز و اطراف آن نگاه کنیم، تصور کار دانشمندان برای تهیه نقشه در چنین حالتی بسیار دشوار است، اما محققان با بررسی چگالی اتم ها و یون های هیدروژن و همین طور بررسی مسیر گردش ستاره ها، به این نتیجه رسیده اند که کهکشان ما از نوع کهکشان مارپیچی است.