بیگ بنگ: استیون هاوکینگ به تازگی توضیح داده است که چگونه یکی از معلمانش چشم‌های او را به واسطه ریاضیات به سوی عالم هستی باز کرده است؛ در حالی که بقیه معلمان از آموزش وی خسته و دلسرد شده بودند.

پروفسور استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری
پروفسور استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری

به گزارش دیلی‌میل به نقل از سرویس فناوری آنا، هاوکینگ می‌گوید که «دیکران تهتا» معلمی بود که به او کمک کرد نخستین کامپیوترش را زمانی که فقط یک دانش‌آموز در مدرسه سنت‌آلبانز در هرات‌فوردشایر بود، بسازد. این فیزیکدان نظری خودش را یک دانش‌آموز تنبل با دست‌خط بسیار بد تعریف می‌کند که به یک‌باره با آشنایی با معلم ریاضیاتش زندگی‌اش از این رو به آن رو می‌شود و از همان موقع، زمینه آن فراهم می‌شود که وی نهایتا پروفسورای ریاضیاتش را از دانشگاه کمبریج بگیرد.

عکس استیون هاوکینگ وقتی به مدرسه می‌رفت
عکس استیون هاوکینگ وقتی به مدرسه می‌رفت

استیون در مراسم اهدای جوایز به معلمان جهانی «بنیاد وارکی» گفت: «همه چیز از زمان آشنایی با معلم ریاضی‌ام شروع شد… عشق به موسیقی… عشق به تاریخ و بیشتر از بچه‌های دیگر عشق به علوم در من پایه‌گذاری شد.»

عکس "دیکران تهتا" معلم هاوکینگ(راست)، کودکی استیون هاوکینگ(چپ)
عکس “دیکران تهتا” معلم هاوکینگ(راست)، کودکی استیون هاوکینگ(چپ)

وی افزود: «در مدرسه من اصلا دانش‌آموزی خوبی نبودم. خیلی تنبل بودم و دست‌خطم خیلی بد بود و بسیاری از معلم‌ها از دستم خسته شده بودند. در این شرایط بود که یک معلم الهام‌بخش وارد زندگی‌ام شد». وی عنوان کرد: «کلاس وی بسیار هیجان‌انگیز بود و در مورد خیلی مسائل با هم بحث می‌کردیم. به لطف اوست که من توانستم تا مقطع پروفسورای ریاضی در کمبریج پیش بروم و بعد از آن زندگی‌ام را صرف رمزگشایی از اسرار عالم هستی کردم.»

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: dailymail.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. سایت شما دیدگاه من به دنیا و زندگی را تغییر داد.ممنون از تلاش هایی که در جهت روشنگری علمی انجام میدهید.

  2. عاشق ریاضی به نظر من ساده ترین درس ریاضی باشه مخصوصا ریاضیات دبیرستان اصلا مث اب خوردن والا ……….ممنون از سایتتون