بیگ بنگ: پرواز بر فراز جهان دوردست چگونه به نظر می‌رسد؟ برای درک این مسئله، تیمی از اخترشناسان مسافت نسبی تا بیش از ۵۰۰۰ کهکشان را در یکی از دورترین میدان‌های کهکشانی که تاکنون عکسبرداری شده تخمین زدند: میدان فرا ژرف هابل(HUDF).

از آنجایی که خیلی طول می‌کشد تا نور در کیهان عبور کند، اکثر کهکشان‌هایی که در این ویدئو می‌بینیم، زمانی را نشان می‌دهند که جهان فقط کسری از سن فعلی خود را داشته است. در واقع این کهکشان‌ها هنوز در حال ِ شکل‌گیری بودند و در مقایسه با کهکشان‌های مدرن اشکال غیرمعمولی دارند. در میان آنها هنوز هیچ کهکشان ِ مارپیچی بالغی مانند کهکشان راه شیری ما یا کهکشان آندرومدا، وجود ندارد. در انتهای این ویدئو، مشاهده‌گر مجازی از دورترین کهکشان‌ها در میدان فرا ژرف هابل پرواز می‌کند که با یک گذار قرمز به ثبت رسیده است.

heicbتصویر، فرا ژرف هابل نمونه‌‌ای از قدیمی‌ترین کهکشان‌هایی است که بشر تاکنون دیده است؛ کهکشانهایی که کمی پس از دوران تاریک وجود داشتند، یعنی ۱۳٫۲ میلیارد سال پیش شکل گرفته‌اند، زمانی که کیهان تنها ۴۵۰ میلیون سال از عمرش گذشته بود. این دسته اولیۀ کهکشان‌ها با درخشندگی اندک احتمالاً دارای ستاره‌های پرانرژی هستند که نور ساطع می‌کنند و این کار بخش عمده‌ای از مواد عادی باقی مانده در جهان را از یک گاز سرد به یک پلاسمای یونیزه شدۀ گرم تبدیل کرده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.