معرفی کتاب: اینشتین و شاعر

0
596

بیگ بنگ: مؤلف کتاب، پرفسور ویلیام هرمان، شاعر و جامعه‌شناس آلمانی، هم سخن و روایتگر چهار گفتگوی تاریخی با دانشمند پرآوازه‌ای همچون آلبرت اینشتین است.

424750_282381781878795_124543146_n

اینشتین و شاعر: در جستجوی انسان کیهانی
——————–
Einstein & The Poet
In Search Of The Cosmic Man
نویسنده: ویلیام هرمان
ترجمه: ناصر موفقیان
انتشارات: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
موضوع: علوم و فلسفه
چاپ چهارم، تهران، ۱۳۹۰
تعداد صفحه: ۲۵۲

در این کتاب، ویلیام هرمان برای نخستین بار در متن رویدادهای تاریخی آلمان، اروپا و آمریکای پرتشنج ربع قرن بین ۱۹۳۰ و دهه‌ی ۱۹۵۰، چهار گفت‌ و گوی پر بار و جدل‌ آمیزی را که با اینشتین داشته است، برایمان وصف می‌کند. توصیف این گفتگوها با چنان دقت و وسواسی صورت می‌گیرد که خواننده عملاً خود را همان فضای تاریخی، در همان اتاق و رو در روی اینشتین احساس می‌کند. موضوع گفت‌ و گوها به مناسبت رویدادهای تاریخی و علمی روز با تبادل نظرهایی درباره‌ی شعر و عرفان و احساس و عاطفه و کشف شهود، از یک سو، و علم و آزمایش و ماده و انرژی و گرانش و نسبیت و بعد چهارم، از سوی دیگر شروع می‌شود.

ولی دامنه‌ی کلام به تدریج گسترش می‌یابد و به مضامینی ملموس‌تر همچون جنگ، صلح، همکاری کلیسای کاتولیک و نظام هیتلری، سیاست‌های ضدسامی، جنگ‌های صلیبی، نقش هراس‌انگیز صنایع نظامی، آینده‌ی بشریت و حتی مسئله درست یا نادرست بودن مهاجرت یهودیان اروپا به فلسطین و ایجاد یک کشور یهودی کشیده می‌شود. نخستین گفت‌ وگوی شاعر و اینشتین در آپارتمان اینشتین در برلین در سال ۱۹۳۱ و درست در زمانی صورت می‌گیرد که گروه‌های حمله نازی‌ها خیابان‌های برلین را قبضه کرده‌اند و هیتلر در آستانه کسب قدرت است. ویلیام هرمان، طبق وعده‌ی ملاقات قبلی، هنگامی که به آپارتمان اینشتین می‌رسد که مرد و زن مشکوکی مجهز به بمب دستی در برابر آپارتمان اینشتین انتظار می‌کشند و همه‌ی اهل خانه را تهدید به انفجاری بزرگ می‌کنند.

01در چنین شرایطی است که ویلیام هرمان شاعر عارف مسلک و ضد جنگ، با استفاده از سمت خود به عنوان مفسر آموزشی در رادیو آلمان مأیوسانه می‌کوشد تا با پخش گفت‌ وگوهایی که با اینشتین ترتیب داده است، نبوغ ذاتی و شخصیت اخلاقی و علمی او را در برابر نبوغ سیاه و شخصیت کاذب و تباهی‌آفرین هیتلر قرار دهد تا شاید جهموری آلمان را از سقوط نجات دهد.

در گفت‌ و گوی دوم شاعر و اینشتین که در پرینستون در سال ۱۹۴۳ صورت می‌گیرد، بحث با اصالت یا عدم اصالت وجود ماده شروع می‌شود ولی به‌تدریج به رویدادهای هولناک نخستین سال‌های سلطه‌ی نازی‌ها بر آلمان و اروپا کشیده می‌شود و اینشتین توضیح می‌دهد که چرا از صلح‌طلبی مطلق و بی‌‌قید و شرط به صلح‌جویی مشروط روی آورده است. در جریان گفت‌وگوی سوم در سال ۱۹۴۸،‌ سخن از ضرورت نوعی نگرش کیهانی به امور جهان پیش می‌آید و شاعر از این قصد عارفانه‌ی خود سخن به میان می‌آورد که درصدد است همه‌ی کیش‌ها و ادیان عالم را تجربه کند تا شاید راهی برای وحدت و یگانگی همه‌ی افراد بشر کشف نماید.

گفت‌وگوی چهارم متمرکز بر توصیه‌های اینشتین به دانشجویی از دانشگاه هاروارد است که از فرط بی‌هدفی و درماندگی ذهنی به آستانه‌ی خودکشی رسیده و دلیلی برای زندگی نمی‌یابد و اینشتین نیز از رؤیای آرمانی خود برای ایجاد نوعی پارلمان جهانی جوانان سخن به میان می‌آورد و اعلام خطر می‌کند که چنانچه جنگ جهانی سوم آغاز گردد، شاید تنها یک چهارم از بشریت از مرگ و نابودی قطعی مصون بمانند. در جریان این گفت‌وگوها، برای نخستین بار شواهد و اسناد تاریخی و علمی کم‌نظیری درباره‌ی واقعیت پشت‌ پرد‌ه‌ی آن سال‌ها و همچنین در مورد بسیاری از شخصیت‌های علمی، سیاسی، مذهبی و اجتماعی اروپا و آمریکای آن زمان آشکار می‌گردد که نه فقط از نظر تاریخ علم بلکه از دیدگاه تاریخ عمومی نیز قابل مطالعه و تفکرانگیز به نظر می‌رسند.

فهرست مطالب:

توضیح ناشر
یادداشت مترجم
تقدیم‌نامه
سپاس‌گذاری

نخستین گفت‌ وگو
دومین‌ گفت‌ وگو
سومین گفت‌ وگو
چهارمین گفت‌وگو

پی‌نوشت
پی‌گفتار

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.