بیگ بنگ: علم را می‌توان به عنوان نتایج تلاشی قلمداد کرد که بشریت در راستای فهم جهان پیرامونش انجام می‌دهد. از قرن هفدهم میلادی به بعد علم، آرام‌ آرام راه خود را از فلسفه جدا کرده و به حوزه‌های وسیعی منشعب شد. یکی از این حوزه‌ها فیزیک است که خود شامل مکانیک، الکترومغناطیس، اپتیک، ترمودینامیک و … می‌شود.

img_20160915_1721181نام اصلی: physics & our world
نوشته: پائول پارسونز
ترجمه: محسن شجری
ناشر: سبزان
موضوع: فیزیک
سال انتشار 1395
تعداد صفحه: 324

این کتاب در خصوص سوالات و مفاهیم ِ مهم فیزیکی میباشد. بعنوان مثال پایستگی انرژی مفهومی است که در تمامی موضوعات علم فیزیک کاربرد دارد. این مسئله یک اصل مهم در نظریه موج، ترمودینامیک، مکانیک کوانتوم و نسبیت است. در سال 1918 فیزیکدان آلمانی «امی نودر» ثابت کرد که پایستگی انرژی نتیجه مستقیم قوانینی از فیزیک هستند که مستقل از زمان می باشند. یعنی اینکه اگر من امروز یک سنگ را از اتاق خوابم بیرون بیندازم دقیقا همان طور به زمین میخورد که اگر فردا این کار را انجام دهم به زمین خواهد خورد.

امروز مشخص شده که بی نظمی یا آشوب نیز در تمامی انواع سیستم های فیزیکی شامل مکانیک کوانتومی، نسبیت، اختر فیزیک و اقتصاد ظهور و بروز دارد. ریاضیدانان وجود آشوب را با رسم نموداری به نام «حالت چهره» که نشان میدهد یک سیستم با گذشت زمان چگونه تکامل می یابد، کشف می کنند آنها به دنبال مناطقی در حالت چهره به نام «جاذب ها» میگردند که در آنها رفتار سیستم همگرا می شود.

به نظر می رسید الکتریسیته و مغناطیس تنها دو جنبه مختلف از یک پدیده واحد باشند. ماکسول، همراه با همکاران خود، مبنای نظری محکمی ارائه کرد که با جمع کردن تمام این ایده های در حال بلوغ در مورد میدان های الکتریکی و مغاطیسی در یک نظریه واحد، از این فرضیه حمایت نمود. در دهه 1860 ماکسول تحقیقاتی را صورت داد که به کشف چهار معادله منتهی شد. این چهار معادله چگونگی تاثیرات متقابل بین بار الکتریکی، جریان الکتریکی میدان الکتریکی و میدان مغناطیسی را خلاصه می نمایند. موضوعات و فهرست کتاب را در این فایل PDF مشاهده کنید.

سایت علمی بیگ بنگ: bigbangpage.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.