بیگ بنگ: مکالمه ای هنگام نهار، در دهه 1950 مرحله جدیدی را برای دهه های متمادی در اکتشافات فضایی گشود. فیزیکدان انریکو فرمی، با همکاران خود صحبت هایی داشته است که اهم آنها به این ترتیب خلاصه می شود: 1-کهکشان بسیار بزرگ و بسیار قدیمی است که صدهامیلیارد ستاره دارد که ممکن است حتی بیشتر از این رقم، سیاره قابل سکونت داشته باشد. 2-پس می توان نتیجه گرفت که در این زمان، تمدن های زیادی فرصت کافی برای شکوفایی و توسعه را در سراسر کهکشان داشته اند. پس آنها کجا هستند؟

به گزارش بیگ بنگ، این استدلال ساده و در عین حال قدرتمند، به پارادوکس فرمی معروف است و همچنان بسیاری از ذهن های متفکر را به خود مشغول کرده است. بیگانگان فضایی باید وجود داشته باشند اما هیچ شواهد قانع کننده ای از وجودشان موجود نیست. قرار است در این مقاله 12 دلیل احتمالی برای این سوال به بحث گذاشته شود.

1-هیچ بیگانه ای وجود ندارد: این جمله بعید و البته غیر جذاب است آن هم در چنین کهکشانی با صدها میلیارد ستاره و در حدود 40 میلیارد سیاره هم اندازه زمین در مکان های قابل سکونت. اما شاید ما تنها باشیم. به گفته ستاره شناسان، بیش از 1 تریلیون کهکشان در جهان قابل مشاهده ما وجود دارد، که در فضا و جهات مختلف واقع شده است، چندین برابر این عدد نیز سیاره وجود دارد.(با این اعداد و ارقام به نظر این امر بعید است)

2-حیات هوشمندی در کنار ما وجود ندارد: این فرض فقط انسان ها را هوشمند فرض کرده است. شاید حیات وجود داشته باشد اما ممکن است که حیات به سادگی در شکل میکروب و حیوانات ساکت کیهانی وجود داشته باشد.

3موجودات هوشمند فاقد تکنولوژی پیشرفته هستند: در حال حاضر اخترشناسان مشتاقانه، رادیوتلسکوپ هایی را برای گوش دادن به آسمان شب تعبیه کرده اند، پس اگر بیگانگان فضایی هیچ سیگنالی منتشر نکنند، هرگز نخواهیم فهمید که آنها وجود دارند.

4-حیات هوشمند خودتخریب گر است: این تخریب می تواند در قالب سلاح ها کشتار جمعی، آلودگی سیاره یا بیماری ویروسی تولید شده باشد و یا شاید گونه های هوشمند ماهیتا متمایل به خودکشی داشته باشند که تنها مدت کوتاهی قبل از خروج از دایره حیات، زندگی می کردند.

5-جهان، مکانی مرده است: ممکن است در زمان بندی کیهانی، البته در ابعاد میلیاردها سال، زندگی ناپایدار و زود گذر باشد. تنها چیزهایی که برای نابودی یک سیاره زنده نیاز است: سیارک ها، ابرنواخترها، انفجار پرتوگاما یا تابش خورشیدی و … میباشد.

6-فضا بسیار بزرگ است: کهکشان راه شیری به تنهایی 100 هزار سال نوری گستردگی دارد. پس منطقی است که فکر کنیم سیگنال های حیات هوشمند بیگانه با وجود محدودیت سرعت نور، هنوز به ما نرسیده باشند.

7-ما به اندازه کافی نگشته ایم: 80 سال از عمر رادیو تلسکوپ هایی که به ما امکان رصد بیگانگان فضایی را می دهد می گذرد و 60 سال است که کاوش ها در این زمینه آغاز شده است. این زمان خیلی طولانی نیست!

8-ما در مکانی درست دنبال آنها نیستیم: همانگونه که قبلا هم گفته شد جهان بسیار بزرگ است. پس میلیاردها منظقه برای گوش دادن به سیگنال های بیگانگان وجود دارد. اگر در امتداد مکان دقیق تولید سیگنال به آن گوش ندهیم، هیچگاه آن را نخواهیم یافت. همانگونه که اندرو جین در نشریه جهان امروز توضیح داد، مثل این است که سعی کنید با رادیویی 250000000000 کاناله، بدون هیچ اطلاعی از فرکانسی که او می خواهد در آن سیگنال بفرستد؛ با دوستتان صحبت کنید! شاید برای مدت طولانی کانال اشتباهی را انتخاب کرده باشید.

9-شاید تکنولوژی بیگانگان بسیار پیشرفته باشد: سیگنال های رادیویی برای ارتباط در زمین امری معمول است اما شاید در جهان دور افتاده دیگر، دانشمندان بیگانه، از روش های ارتباطی پیشرفته تری مانند سیگنال های نوترینو استفاده کنند که هنوز ما قادر به رمز گشایی آنها نیستیم.

10-هیچکس چیزی مخابره نمی کند: در واقع هیچ سیگنالی از سوی بیگانگان ارسال نمی شود و در عوض همگی آنها گوش می دهند. دقیقا مانند آنچه در زمین می گذرد. جدا از تلاش های اندک برای پخش سیگنال های قوی در یک باند از فرکانس های باریک برای ستارگان بالاتر، به سختی می توان گفت که حضور ما در جهان اعلام شده باشد. در حقیقت اگر بیگانگان ِ فضایی رادیو تلسکوپ هایی مشابه آنچه که ما در زمین داریم داشته باشند، پخش تلویزیونی و رادیویی ما تنها تا 0.3 سال نوری قابل ردیابی است. این مقدار حتی در دورترین نقطه خود از منظومه شمسی نیز فراتر نخواهد رفت!

11-زمین عمدا مورد تماس قرار نگرفته است: ما در زمین سیاست های خاصی برای تماس با افراد غیر بومی داریم. شاید این قانون همانی باشد که در رابطه با ما نیز اتفاق افتاده است. درست مانند فیلم پیشتازان فضا(Star Trek)، ممکن است جوامع پیشرفتۀ فضایی قوانینی اعمال کنند که طبق آنها تماس با جوامعی مجاز است که به درجه قابل توجهی از پیشرفت تکنولوژیک و فرهنگی رسیده باشند.

12-بیگانگان اینجا هستند اما نمی توانیم بفهمیم: نظریه پردازان توطئه، این توضیح عجیب و بعید را دوست دارند. در حالیکه بعید به نظر می رسد اما ممکن است که سازمان های دولتی حضور بیگانگان را پنهان کنند. هر چند بیشتر به نظر می رسد که آنها میان ما هستند و انسانیت را در پوشش هوشمند و وحشیانه موش های آزمایشگاهی مشاهده می کنند.

ترجمه: محبوبه معصوم نیا/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

20 دیدگاه

 1. مث این میمونه که چندنفرتویه جزیره کوچیک میانِ اقیانوس آرام باشن که تونستن قایق بسازن ودربهترین حالت ممکن ،میتونن تاچندصدمتری ازجزیرشون سیرکنن.ودارن باهم این بحث رومیکنن که آیاممکنه جزیره ای دیگه وجودداشته باشه وکسانی دراون زندگی کنن؟
  اونهانمیدونندکه خشکیهایی به این بزرگی واین همه تنوع زیستی دراینبراقیانوس هست.اززندگی وتکنولوژی مابیخبرند.اونهاهرگزدرتصورشون نمیگنجه که ماباوجوداینهمه فاصله،تکنولوژیهایی داریم که داریم همین لحظه اونهارو آنلاین تماشامیکنیم.واینکه ماچرابایدهزینه بذاریم وازوقت وکارهامون بزنیم تابه جزیره ای کوچیک باچندنفرانسان بدوی برسیم؟؟چه سودی به حال ماداره؟اینهمه هزینه و……چندین شبانه روزدریاطی کنیم که فقط بگیم سلام ماهم اینبراقیانوس هستیم ووجودداریم؟؟؟؟

 2. شاید ما اجزای تشکیل دهنده دنیایی بزرگتر باشیم ، شاید تمامی اون چیزی که از گستره ی هستی سراغ داریم تشکیل دهنده سلولها یا مولکول های موجود یا شی دیگه ای باشه که هیچ تصوری نسبت بهش نداریم ؟!؟!
  شاید اون تصوری که ما از خودمون و دنیامون داریم واقعا اون چیزی نیست که فکر میکنیم و فقط حاصل ذهنیت ماست و همه نوعی تصورات مجازی باشه و در کل قضیه چیز دیگه ای باشه…

 3. سلام
  اینا همه ی کنار. اخه جهان ،کائنات خودش به اندازه کافی گسترده هست ش ودر کنار آن هم ان علوم ،فناوری،صنعت،تکنولوژی های،…..دیگر مال سیارات ، دیگر اخه باید با رادیو ، امواج ارتباط برقرار کنند، اخه زشت حداقل یه از فناوری دیگه استفاده کنیم بهتر

 4. به نظر من در سیارات دیگر ، زندگی در جریان هست . بخاطر اینکه هنوز بشر سیاره شبیه زمین که در حال مساعد زندگی باشد پیدا نکرده . ولی در زمان غیر حاضر ،زندگی بوده و خواهد بود .البته اگر مفهوم زمان همان باشد که ما تصور می کنیم. متاسفانه بشر دیدگاه زمینی را مطرح می کند . در حالیکه که خارج از این کره ممکن است مفهوم زمان ، مکان ، سرعت و حتی ماده و انرژی (تاریک )مفهوم دیگری داشته باشند. و اشکال دیگر اینکه زندگی بشر کسری از ثانیه است در مقابل فضای لایتناهی و اتنظار داریم در این کسر ثانیه موجودات مشابه ما در همین اطراف باشند.

 5. نظر سیزدهم رو که دوستان گفتند، میچیو کاک. در یک مصاحبه با زبان دیگری و البته با زیبایی بیان کرده است.
  می گوید انسان بسیار خودخواه است (Arrogant) که فکر می کند باید مورد توجه و کنجاوی سایر موجودات فضایی پیشرفته باشد. تصور کنید در یک اتوبان با سرعت ۱۳۰ کیلومتر در ساعت در حال حرکت هستید، آیا از اتوموبیلتان پیاده می شوید تا از تپه مورچگان در یک جنگل بازدید کنید؟ می روید بگویید: آهای موجودات (پیشرفته!) رئیستان کیست؟ در چه مرحله ای از پیشرفت هستید؟
  مطمئنا موجودات بسیار پیشرفته ای هستند که با سرعتهای بسیار بالا (بالاتر از نور حتی) در اطراف و اکناف در حال رفت و آمد و ارتباط و جستجو هستند و به خودشان زحمت احوالپرسی از مارا نمی دهند! و ما خودخواهانه احتمال وجود آنها را بررسی یا انکار می کنیم!

 6. شاید هنوز حیات هوشمندی بوجود نیامده ، از بیگ بنگ 14 میلیارد سال میگذره و این برای کیهان زمان زیادی نیست . شاید 14 میلیارد سال دیگه لازم داره تا موجودات هوشمند تر از ما بوجود بیاد و تکامل پیدا کنند.

 7. بزار هر قدر دوست دارند ای موضوع رو توجیه کنند
  واقعیت معلومه و نمیشه اونو عوض کرد

 8. شاید هم موجودات هوشمند فضایی آنقدر ریز هستند که نمی توانیم ببینیم و شاید ما آنقدر ریز هستیم که قادر به درک آنها نیستیم هر چی که هست نوع بشر به قدت ادراک بالاتری نیاز داره و تا وقتی که دانش بشر با سیاست و مذهب محدود شده این محتمل است که با دانش ناقصی که درایم خودمان را نابود کنیم !

 9. بنظر من موجودات هوشمند فرازمینی یا از سطح علمی و پیشرفتگی مساوی یا کمتر از ما برخوردارند که با مشکلاتی شبیه ما در گیر هستند و نتوانسته اند ما را پیدا کنند و یا سطح پیشرفتشان آنقدر بالاست که توانسته اند به زمین برسند که در این صورت تماس با ما باید برایشان چندان جذابیتی و ارزشی نداشته باشد که تا کنون موفق به تماس نشده ایم .

 10. شاید هم دنیایی کوانتومی و ریز دارند قرار نیست که همه شان هم اندازه ما باشند.

 11. بسیار عالی بود.
  میخوام مورد 13 رو اضافه کنم:
  13- شاید بیگانگان بسیار هوشمند و پیشرفته باشند و بر تمام کهکشان حکمرانی می کنند و ما بسیار خنده دار فکر میکنیم که تنها موجودات هوشمند هستیم. برای این موجودات پیشرفته ما همانند مورچگانی در دنیای خودمان هستیم که به اونها اعتنایی نمیکنن و مزاحمتی هم برای اونها نداریم چون بسیار ضعیف هستیم. اگر صدمه ای از جانب این موجودات پیشرفته به ما برسه بخاطر این نخواهد بود که به ما حمله می کنند. بلکه ممکنه زیر پاشون له شیم.
  ما مثل یک کلونی مورچه هستیم که فکر میکنیم چه تمدن پیشرفته ی شگفتی داریم و داریم با دوریبن هامون حیاط بغلی رو رصد می کنیم. در حالی که آدم ها بالاتر از مشاهدات ما دارن زندگی میکنن.

  1. اینم حرفیه:).البته شاید بهتر باشه بگیم موجودات هوشمندی که در ابعادی فراتر از دنیای سه بعدی قابل درک ماهستند یالااقل به ابعاد بالاتری از فیزیک دست پیدا کردن که برای ما قابل ادراک نیست

   1. این بهترین نظر بود.
    درود بر شما.
    برخی نظرات عمیقا در تيوری توطیه غرق شده اند

 12. مثالی : من وقتی بدنیا اومدم یک همسان یا همزاد کاملا شبیه بخودم داشتم که در نقطه ای از کره زمین بدنیا آمده و زندگی میکنه اما اون نقطه نامشخصه و اطلاعی از وجود من نداره شاید تو همین شهر خودم باشه شاید هم در هرجای کره زمین پهناور بنظر شما چطور باید پیداش کنم ؟ هیچ راه ارتباطی نداریم باهم فقط میدونم که هست و وجود داره آیا باید کل زمین رو قدم به قدم بگردم یا اینکه راهی پیداکنم مثلا در هر شهر و کشوری متن و یا فرکانسی از خودم بجای بگذارم که باز هم اگر همسان بنده به احتمال خیلی کمی هم بتواند آنها را بیابد نتواند مقصود مرا متوجه شود و خنده دار و یا مهم نباشد برایش . اما در آخر من باید نهایت تلاش خودم را انجام دهم که هر طور شده همدیگر را بیابیم چرا که برایم بسیار مهم و مبهم است که چگونه او با من همسان و یک شکل میباشد و رازهای وجودمان را بیابم چرا که انسان ها آزاد ، هوشیار و بسیار کنجکاو زاده شده اند .

  1. با سلام امجی عزیز
   مدت ها پیش مقاله ای میخواندم که در مورد موضوع مورد نظر شما بود.
   وب سایتی وجود دارد که این امکان را فراهم میکند که شما شانس پیدا کردن همزاد خود را افزایش دهید.
   بدین صورت که شما عکس و یکسری مشخصات خود را در این وب سایت ثبت کرده و اگر زیاد خوش شانس باشید شاید همزاد شما نیز از این سایت مطلع باشد و او نیز مشخصات خود را در آن به ثبت رسانده باشد.
   نمونه هایی را در این مقاله به چشم دیدم که همدیگر را پیدا کرده بودند و تصاویر و مشخصات و محل سکونت و سایر اطلاعاتشان در کنار هم ثبت شده بود.
   ولی متاسفانه نام وب سایت را به یاد ندارم ولی مطمئنن شما که در جستجویید آنرا خواهید یافت.
   پیروز و سرافراز باشید.

   1. سلام ابراهیم جان دوست گلم ممنونم از شما .اما بیشتر مثالی در مورد پیداکردن بیگانگان یا شاید همسانان مان در فضا و هستی بودم .

 13. مورد دوازدهم و آخری خيلى محتمل هست و دور از ذهن نیست ؛ بیگانگان فضايى در كنار ما هستند !