آرامگاه ابدی مریخ‌نورد “فرصت”

5
944

بیگ بنگ: در این نمای پانوراما مریخ‌نورد “فرصت” را در آرامگاه ابدی‌اش در سیاره سرخ می بینیم. این عکس موزاییکی رنگ کاذب از دره پرسورنس حدود ۳۶۰ درجه وسعت دارد.

PIA figPIA modestبرای ساخت این صحنه ۳۵۴ عکس ترکیب شده است و دوربین پانورامایی مریخ‌نورد از ۱۳ می تا ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۸ این عکس‌ها ِ را با سه فیلتر رنگی مختلف گرفته است. اگرچه چند فریم در پایین سمت چپ به رنگ سیاه و سفید باقی مانده‌اند. این تصاویر فقط با یک فیلتر درست قبل از شروع طوفان گرد و غبار ِ مریخ در ژوئن ۲۰۱۸ گرفته شدند و در نهایت مأموریت ۱۵ سالۀ این مریخ‌نورد به پایان رسید. درست در مرکز تصویر، رد ورود فرصت به درۀ پرسورنس در لبه غربی دهانۀ اندیور دیده می شود. رد چرخ‌های مریخ‌نورد از آنجا آغاز شده و در افق رو به سمت راست و نقطۀ آرامگاه خودرو در سیارۀ سرخ ادامه یافته است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apodارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه‌ها

  1. یک ماموریت ۳ ماهه ۱۵ سال شد، چونکه مهندس و مدیر و کارمند و کارگر همگی عاشق کارشون هستند و بهترین رو انجام میدن، آیا اگر در ایران تصمیم به اجرای چنین پروژه ای گرفته شود در نهایت بجز اسم و تبلیغات و حیف و میل بودجه ، چیزی خواهیم داشت؟ پروژه های از قبیل ساخت پردازنده داخلی که به خودکفایی کارت تلفن و سیم ختم شد، پروژه هواپیمای داخلی که به فاجعه ایران ۱۴۰ و امثالهم ختم شد، پروژه جنگنده بومی که به تغییر دم اف ۵ و یه ماکت چند میلیاردی فاطر ۳۱۳ ختم شد، پروژه موتور خودروی ملی که به یه موتور ۱۷۰۰ سی سی طراحی آلمان با قطعات چینی منجر شد و در نهایت ….

    • اگه خیلی جدی بخوان عمل کنن چند تا درسخون جمع میکنن با چند تا مدیر و یه بودجه اختصاص میدن به پروژه بعد مدیر بودجه میکنه تو جیبش پنهون میکنه میره جهنم (کانادا).✋

    • بشدت موافقم. ما الان تکنولوژی و ابزار هایی داریم که آلمان دهه چهل میلادی نداشت. ولی اونا اون موقع موتور جت رو ابداع کردن و ما الان با کلی امکانات همون موتور رو نتونستیم مونتاژ کنیم!