درخشش دو خوشۀ ستاره‌ای

1
541

بیگ بنگ: خوشه‌های ستاره‌ای می‌توانند نزدیک یا دور، جوان یا پیر، و پراکنده یا فشرده باشند. این عکس برجسته دو خوشه‌ی ستاره‌ای باز کاملاً متضاد را در یک میدان یکسان نشان می‌دهد.

M CFHTخوشه ستاره‌ای M35 در پایین سمت چپ قرار دارد و با فاصله‌ی ۲۸۰۰ سال نوری از ما، نسبتاً نزدیک است، با ۱۵۰ میلیون سال سن، نسبتاً جوان است و با ۲۵۰۰ ستارۀ پراکنده شده در یک حجم به وسعت ۳۰ سال نوری، نسبتاً پراکنده است. ستاره‌های آبی روشن با خوشه‌های بازِ جوان‌تر مثل M35 فرق دارند. در مقابل، NGC 2158 که در بالا سمت راست واقع شده، چهار برابر دورتر از M35 است، بیش از ۱۰ برابر پیرتر است و بسیار فشرده‌تر از آن می‌باشد.

ستاره‌های آبی روشن NGC 2158 به طور خود به خودی نابوده شده و یک نور خوشه‌ای را از خود بجا گذاشته‌اند که با ستارگان قدیمی‌تر و زردتر احاطه شده است. به طور کلی، خوشه‌های ستاره‌ای باز در صفحۀ کهکشان راه شیری ما یافت می‌شوند و حاوی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰۰ ستاره هستند – همگی تقریباً به طور همزمان تشکیل شده‌اند. هر دو خوشۀ باز M35 و NGC 2158 با یک تلسکوپ کوچک در کنار هم به سمت”صورت فلکی دو پیکر” مشاهده می‌شوند.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه

  1. با سلام. من هراز گاهی به این سایت سر میزنم و خیلی خوشحال میشم که همچنان مطالبش به روز هست و همچنان با انگیزه به ترجمه «تصویر نجومی روز» ادامه میدید. ممنون