نواَختر کارینا ۲۰۱۸

0
133

بیگ بنگ: نواَختر کارینا ۲۰۱۸ تا چه حد درخشان خواهد شد؟ این نواَختر جدید هفتۀ گذشته کشف شد. اگرچه نواخترها به طور مکرر در سراسر کیهان رخ می دهند، اما این نواختر که در کاتالوگ ستاره‌ای تحت عنوان ASASSN-18fv شناخته می شود، به حدی در آسمان‌های زمین درخشان است که با دوربین دوچشمی نیز در نیمکرۀ جنوبی به راحتی مشاهده می شود.

این نواختر که با پیکان مشخص شده در نزدیکی سحابی کارینا مشاهده شده، نواخترها معمولا در سیستم‌های دو ستاره‌ای رخ می دهد، در واقع ستارۀ اصلی که یک کوتوله سفید است، بدنبال واکنش‌های هسته‌ای، لایه‌های سطحی‌اش فروریزش می کند. بعد از اینکه این ستاره توانست به لطف گرانش خود مقداری از هیدروژن‌های همدم غولش را به شکل قرص برافزایشی جذب کند این مواد نهایتا” به سطح کوتوله سفید رسیده و لایه‌های زیرین را فشرده می کنند، این انباشت مواد تا جایی ادامه می‌یابد که به یک انفجار گرماهسته‌ای می‌انجامد. البته جزئیات بیشتر این انفجار در حال حاضر ناشناخته مانده است.

این تغییر غیرقابل پیش‌بینی است؛ طوریکه درخشش ستاره در عرض چند ساعت یا چند روز بسیار افزایش می یابد. در انفجار ستاره‌ای جدید هم اخترشناسان حرفه‌ای و هم آماتور در هفته‌های آتی نظاره‌گر این رویداد غیرعادی خواهند بودند تا ببینند نواَختر کارینا ۲۰۱۸ چگونه به مرور تغییر می یابد و آیا به حدی درخشان می شود که با چشم غیرمسلح نیز دیده شود یا خیر.

سایت علمی بیگ بنگ/ منابع: Nova , apod


دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.