ورود به کاتالوگ اعماق آسمان

بیگ بنگ: هر سفر در این کاتالوگ یک مرحلۀ اول دارد و هر کاتالوگ نیز یک ورودی اول. در این تصویر شش کاتالوگ معروف اعماق آسمان از سمت چپ به راست به ترتیب تاریخ انتشار مشاهده می شوند.

از سال ۱۷۷۴، ورودی شماره ۱ کاتالوگ شارل مسیه M1 بوده که بقایای انفجار ابرنواختری ِ سحابی خرچنگ می باشد. NGC 1 که یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی اسب بالدار است در مرکز جدول قرار دارد. درست در پایینش، یک کهکشان مارپیچی دیگر به نام NGC 2 مشاهده می شود. در کاتالوگ بعدی IC 1 در واقع یک ستارۀ کم نور است. سحابی تاریک بارنارد ۱ که اکنون به عنوان بخشی از مجموعۀ ابریِ پیچیده شناسایی می شود ردیف آخرِ کاتالوگی تحت عنوان «نشانه‌های تاریک آسمان» می باشد. آبل ۱ یک خوشۀ کهکشانی دوردست در صورت فلکی اسب بالدار است که در کاتالوگ غنی از خوشۀ کهکشانیِ آبل سال ۱۹۵۸ موجود است. جدول نهایی در مرکز vdB 1 قرار دارد که از مطالعۀ سیدنی ون دن برگ در سال ۱۹۶۶ تشکیل شده، یک سحابی بازتابی زیبا در صورت فلکی ذات‌الکرسی می باشد.

سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: apod

(5 نفر , میانگین : 4٫40 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=74384
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۲ پاسخ‌ها

 1. Endless گفت:

  سحابی خرچنگ خیلی اسونه پیدا کردنش
  در ماراتن مسیه اکثر شرکت کنندگان(ازجمله خودم) اولین چیزی که
  رصد می کنند سحابی خرچنگ است
  واقعا باشکوه است البته از نمای بیرونی
  مطمعنا کسی دوست نداره در مرکز اون
  قرار بگیره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.