بیگ بنگ: در 46 سال قبل از میلاد، ژولیوس سزار سیستم تقویم را اصلاح کرد. بر اساس توصیه‌های ستاره‌شناس سوسیژنس از اسکندریه، تقویم ژولینی هر چهار سال یکبار شامل یک روز کبیسه بود تا این حقیقت را توضیح دهد که یک سال زمینی کمی بیشتر از 365 روز است.

CaesarCoin Wikipediaبه زبان مدرن می‌توان گفت که به طور میانگین 365.24219 روز خورشیدی طول می‌کشد تا سیارۀ زمین به دور خورشید گردش کند. بنابراین اگر سال‌های تقویمی دقیقأ شامل 365 روز باشند، تقریبأ هر چهار سال، یک روز اضافه‌تر دارند و در نهایت در جولای که زمستان نیمکرۀ شمالی است قرار می‌گیرد.(ماه جولای بر اساس اسم ژولیوس سزار نامگذاری شده) گاه‌شمار ژولینی با درج یک روز اضافه در هر چهار سال یک بار، نظم بهتری دارد و کمتر جابجا می‌شود.

در سال 1582، پاپ گریگوری سیزدهم اصلاحات بیشتر را انجام داد مبنی بر اینکه روزهای کبیسه در سال‌هایی که دارای 00 در پایانشان هست رخ نمی‌دهد، مگر اینکه با 400 جدا شوند. سیستم “تقویم گرگورین” امروزه نیز کاربرد گسترده‌ای دارد. البته، اصطکاک کِشندی در سیستم زمین-ماه چرخش زمین را کُند می‌کند و طول روز را تا 1.4 میلی ثانیه در هر قرن به تدریج افزایش می‌دهد. با این اثر حدود چهار میلیون سال بعد، محاسبۀ روزهای کبیسه ضرورتی ندارد. در این تصویر چهرۀ ژولیوس سزار را بر روی سکه‌ای که به فرمان خودش ضرب شده را می‌بینید.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: apod

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه

  1. از سکه های ایران و انسان های بزرگش هم مطلب بزارید . این رومی ها جز 700 سال در جنگ با ایران و ایرانی هستندکاری دیگر بلد نیستن