آیا “مادۀ تاریک” مسئول نابودی دایناسورها بود؟

بیگ بنگ: مقاله اعجاب برانگیز جدیدی پیشنهاد کرده است که ماده تاریک (Dark matter) نه تنها دلیل انقراض دایناسورها، که دلیل نابودی دیگر اجرام موجود در سیاره نیز بوده است؛ با وجود آنکه چنین موضوعی بسیار دور از ذهن می نماید، بواقع منطقی است.

sn-milkywayH_1به گزارش بیگ بنگ، مایکل رَمپینو (Michael Rampino) دانشمند زمین شناس دانشگاه نیویورک توضیح داد: « نابودی اجرام زمینی چیزی حدود هر ۲۶ تا ۳۰ میلیون سال رخ می دهد – تقریباً در همان زمان منظومه شمسی از میان دیسک کهکشان راه شیری عبور می کرده است.» پیشتر محققان متوجه این ارتباط شده و پیشنهاد کرده بودند که گویا ابرهای گاز و غبار، و شاید حتی ماده تاریک، در صفحه کهکشان می توانند بشکلی دنباله دارها را از مدار خارج کرده و باعث برخورد آنها به زمین شوند. اما فرضیه جدید گامی فراتر نهاده و ماده تاریک را عامل آغاز رخدادهای زمینی همچون فورانهای شدید آتشفشانی می داند.

در صورت صحت، این فرضیه می تواند عوامل بسیاری فجایع طبیعی از جمله انقراض دسته جمعی ۶۶ میلیون سال پیش را به این موضوع ربط داد. با وجود عدم درک ماهیت این ماده، براساس کشش گرانشی آن می دانیم که %۲۷ کیهان را ماده تاریک تشکیل می دهد. “محققان تخمین می زنند در صفحۀ کهکشان ما هر مربع از سال نوری، تقریبا شامل ِ یک جرم خورشیدی از ماده تاریک، میباشد. مانند ابرهای قابل رؤیت غبار و گاز، ابرهای ماده تاریک قادر به آشفتن مدار دنباله دارهای دوردست، سقوط شان به درون منظومه شمسی و اصابت به زمین هستند”.

64137.adapt.945.1همچنین اگر این ابرها به دام گرانش زمین بیفتند، با عبور منظومه از صفحۀ کهکشانی، تأثیرات عظیمی بر سیاره خواهند داشت. ذرات ماده تاریک شروع به گردش حول زمین کرده، پس از سقوط به هسته سیاره در برهمکنش با ماده معمولی و با یکدیگر، ایجاد حرارت می کنند. با افزایش صدها درجه ای دمای هسته و انتقال گرما به سطح، رخدادهای آتشفشانی، شکافته شدن قاره ها و تغییرات عظیم آب و هوایی اجتناب ناپذیر است، که نهایتاً به تحمیل اضافه بار بر اکوسیستم ها و انقراض موجودات خواهد انجامید.

ترجمه: حامد احدی / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: news.sciencemag مقاله: oxfordjournals

(17 نفر , میانگین : 4٫88 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=26063
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. سئو گفت:

  مقاله بسیار جالب و خواندنی ای بود، بسیار ممنون بابت اشتراک گذاری این مقالات در سایت خوبتون

 2. مرجان گفت:

  مقاله جالبی بود. منتظر مطالب جدیدتون هستیم

 3. سارا گفت:

  ممنون از مطلب جالبی که به اشتراک گذاشتید

 4. hi گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.