اخترشناسان دورترین کهکشان رادیویی را کشف کردند

1
378

بیگ بنگ: اخترشناسان هلندی موفق به کشف دورترین کهکشان رادیویی شدند. کهکشان TGSS J1530+1049 در فاصلۀ ۱۲ میلیارد سال نوری از زمین واقع شده است. سیگنال رادیویی ثبت شده از این کهکشان نشان می دهد که تنها ۸۴۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ، متولد شده است.

Astronomers discover most distant radio galaxyبه گزارش بیگ بنگ، دانشمندان دانشگاه لیدن با کمک تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر Meter-Wave که در هند قرار دارد توانستند این کهکشان را مکان‌یابی نمایند. تلسکوپ تلسکوپ جمنای-شمالی در هاوایی و تلسکوپ بزرگ دو چشمی آریزونا نیز به دانشمندان در سنجش فاصلۀ بسیار دور این کهکشان، کمک کردند. محققان فاصله این کهکشان را از طریق سنجش انتقال به سرخ کهکشان اندازه‌گیری کردند. زمانی که یک کهکشان از زمین دور می شود، اثر دوپلر باعث می شود نور کهکشان از زمین سرخ‌تر به نظر برسد. هر چه این حرکت سریع‌تر باشد، انتقال به سرخ آن نیز بیشتر خواهد بود. چرا که هر چه کهکشان دورتر باشد، انتقال به سرخ آن کهکشان بعنوان یک ابزار برای سنجش فاصلۀ آن از زمین به کار می رود.

کهکشان‌های رادیویی، کهکشان‌های عظیمی هستند که مشخصۀ اصلی‌شان وجود سیاهچاله‌های غول‌پیکر در مرکزشان است. زمانی که این سیاهچاله‌ها مقادیر زیادی گاز و غبار را به سمت خود می کشند، صفحات کهکشانی یک پارچگی اجزاء را با انرژی بسیار بالایی تسریع نموده و جریانات سریع و نسبی را پدید می آورند. این جریانات سریع جریانات خروجی رادیویی هستند که از میلیاردها سال نوری دورتر نیز قابل سنجش هستند.

وجود چنین کهکشان ِ عظیمی که کمتر از یک میلیارد سال پس از تولد کیهان، شکل گرفته امر قابل توجهی است. طبقه‌بندی تنوع و ترتیب کهکشانی در ابتدای کیهان، این توانایی را به دانشمندان می دهد که به درک درستی از نحوۀ شکل‌گیری و گسترش کهکشان‌ها دست یافته و همچنین مدل‌سازی دقیق‌تری از تکامل کیهان ارائه دهند.

“هاب روتنگرینگ” منجم رصدخانه لیدن در نشستی خبری عنوان کرد:« توانایی کهکشان‌ها در تولید ماده در دوره‌های زمانی کوتاه، شگفت‌انگیز است. کهکشان‌های رادیویی سیاهچاله‌های غول‌پیکر را در خود جای داده‌اند. یافتن چنین اجرامی بسیار شگفت‎انگیز است، چرا که دورۀ زمانی شکل‌گیری و رشد این سیاهچاله‌های غول‌پیکر در درون این کهکشان‌ها بسیار کوتاه بوده است.» جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریۀ Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

ترجمه: مریم رفیعی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com


ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

یک دیدگاه