بیگ بنگ: بیشتر آنچه که دانشمندان درباره آتش فشان ها و مریخ می دانند، شامل اطلاعات گردآوری شده از شهاب سنگ های مریخی می باشد که در زمین یافت می شوند.

نمونه ای از شهاب سنگ مریخی موسوم به “شمال غرب افریقا 7635” گویای آن است که سیاره سرخ حداقل به مدت دو میلیارد سال میزبان فعالیت آتش فشانی بوده است. عکس: محمد حمانى، دانشگاه هیوستون

به گزارش بیگ بنگ، احتمال میرود مریخ خانه ی برخی از قدیمی ترین آتش فشان ها در منظومه شمسی باشد. شواهد جدید نشان می دهد که سیاره سرخ حداقل به مدت دو میلیارد سال شاهد فعالیت های آتش فشانی بوده است. شهاب سنگ کوچک مریخی یافت شده در قاره آفریقا به سال 2012 میلادی، مدرک دانشمندان برای این ادعا میباشد. هنگامی که در حدود یک میلیون سال قبل جرم بزرگی با مریخ برخورد کرد، شهاب سنگ های زیادی در سطح زمین فرود آمدند؛ در پی این رویداد، مقادیر قابل توجهی سنگ بیرون رانده شدند که بیشترشان را سنگ های آتش فشانی تشکیل می داد.

محققانی که شهاب سنگ “شمال غرب افریقا 7635” را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، از شرگوتيت(shergottite) بودن ِ آن خبر دادند که نوعی سنگ آتش فشانی است. بر اساس برآورد آنان، قدمت این شهاب سنگ به 2.4 میلیارد سال پیش بر میگردد. دانشمندان قبلاً نیز 11 شهاب سنگ مریخی دیگر با ترکیب شیمیایی مشابه پیدا کرده‌اند. تمامی بخش ها در لایه یکسانی روی زمین یافت شدند؛ این نشان می دهد که شهاب سنگ ها از مریخ به بیرون افکنده شده و به زمین راه یافته اند.

تام ليپن، استاد زمین شناسی در دانشگاه هیوستون در گزارش مطبوعاتی خاطر نشان کرد: ما میدانیم که آنها از منبع آتش فشانی مشابهی آمده اند. با توجه به اینکه شهاب سنگ ها دارای زمان برون رانش یکسانی هستند، می توان نتیجه گیری کرد که آنها از محل یکسانی در مریخ جدا شده و به زمین رسیده اند. ليپن و همکارانش تجزیه و تحلیل هایشان را از این شهاب سنگ بصورت تفصیلی در نشریۀ Science Advances منتشر کرده اند.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.