بیگ بنگ: جرم کیهانی پیچیدهٔ معروف به “ستاره بوياجيان” یکبار دیگر الگوی اسرارآمیزی از روشنایی نشان داده که فرضیات مختلف دانشمندان را برای توضیح چرایی آن در پی داشته است. از جمله این فرضیات می توان به توده دنباله دارها و ساختارهای عظیم بیگانه اشاره کرد.

تصویری از ستارهٔ بوياجيان که تغییرات غیر قابل توضیحی در میزان روشنایی اش پدید آمد. بنا به یک فرضیه، سیاره ای در اطراف ستاره تجزیه شده و رسوبات آن باعث انسداد نور ستاره شده است.

به گزارش بیگ بنگ، در ” نوزدهم می 2017 ” نوايى در میان دانشمندان سرتاسر جهان پیچید تا حد الامکان تمامی تلسکوپ های شان را به سمت این ستاره بچرخانند و نظاره گر رفتار اسرارآمیز آن باشند. جیسون رایت، استادیار اخترشناسى در دانشگاه ایالت پنسیلوانیا که مدیریت یکی از پژوهش ها در خصوص ستارهٔ بوياجيان را نیز برعهده دارد، گفت: در حدود ساعت چهار صبح 19 می، یک تماس تلفنی دریافت کردم. رصدخانه فيربورن در آریزونا تایید کرده بود که این ستاره سه درصد کم نورتر از حالت عادی شده است. این مشاهده کافی است تا با اطمینان بگوئیم که اینجا با هیچ تصادف آماری روبرو نیستیم. اکنون چندین رصدخانه به تایید این رویداد پرداخته اند.

ستارهٔ KIC 8462852 یا همان ستارهٔ بوياجيان چرخه ای غیرعادی نشان داده که از شدت نورش کاسته می شود و سپس به روشنایی قبلی اش باز می گردد. این تغییرات برای نخستین بار در پانزدهم سپتامبر 2015 میلادی با استفاده از تلسکوپ فضایی کپلر ناسا رؤیت گردید. این تلسکوپ با هدف مشاهدهٔ این نوع تغییرات ناگهانی در روشنایی ستارگان ساخته شده بود. دلیل تغییر در روشنایی یک ستاره می تواند حرکت یک سیاره از مقابل آن باشد. اما تغییرات روشنایی مشاهده شده در ستاره بوياجيان دارای هیچ نوع نظم و قاعده ای نیست که مختص مدار يک سیاره در اطراف ستاره اش باشد. دانشمندان هنوز توضیحی برای این تغییرات ندارند.

دانشمندان بر این فرض تکیه می ورزند که تغییرات فوق می تواند ناشی از یک توده دنباله دار در حال گذر از مقابل ستاره باشد؛ آنها نتیجهٔ فعالیت مغناطیسی شدید اند و یا سازه های ایجاد شده توسط موجودات بیگانه در کارند. هیچ فرضیه ای هنوز ارائه نشده و دانشمندان تمایل زیادی برای تهیه تصاویری جامع از نور این ستاره دارند. دیدگاه رایج از وجود یک طیف حکایت می کند. این طیف می تواند عناصر شیمیایی خاصی را که به شکل گاز هستند، به ما نشان دهد. طیف می تواند این نکته را نیز به دانشمندان بگويد آیا جرمی به سمت ناظر حرکت می کند یا از آن دور می شود.

آقای رایت در طی گزارش منتشر شده در فضای وب اظهار کرد: هر آنچه که منجر به کاهش نور این ستاره می شود، نوعی ردپای طیفی بر جای خواهد گذاشت. پس اگر مقدار زیادی گرد و غبار میان ما و ستاره وجود داشته باشد، نور آبی بیشتری در مقایسه با نور قرمز مسدود خواهد کرد. اگر در آن گرد و غبار مقداری گاز باشد، طول های موج های خاصی جذب آن گاز خواهد شد و ما قادر به دیدن آن خواهیم بود. ما اشتیاق بالایی برای مشاهده این تغییرات داریم چرا که امکان تهیه چند طیف برایمان فراهم می آید. اما دانشمندان توانایی پیش بینی زمان وقوع رویداد کم نور شدن ستاره را ندارند و حتی از مدت زمان پایداری آن بی اطلاع اند. تلسکوپ های مجهز به درجه حرفه ای از ماه ها یا هفته ها قبل می توانند زمان مشاهده را اعلام کنند.

اما خوشبختانه، این ستاره خیلی کم نور نیست؛ همچنین، ناظرین و تلسکوپ های زیادی وجود دارد که حاضرند زمانی را به تهیه چندین طیف برای مطالعه دانشمندان اختصاص دهند. بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ هایی که در این راستا مورد استفاده قرار خواهند گرفت، عبارتند از تلسکوپ های دو قلوی ده متری در رصدخانه W.H کک در هاوایی. تیم پژوهشی در حال گرفتن زمان مشاهده از سه تلسکوپ بزرگ دیگر در آمریکا است. سازمان Breakthrough Listen Initiative که در جستجوی علائم حیات هوشمند در جهان است، نسبت به این ستاره ابراز علاقه کرده و درصدد مشاهده آن با تلسکوپ سیاره یاب در رصدخانه لیک واقع در کالیفرنیا می باشد. بوياجيان، اخترشناسى در دانشگاه ييل بود که رهبری تیم کشف کنندهٔ نوسانات نوری ستاره را بر عهده داشت. این بوياجيان بود که در ساعت چهار صبح با آقای رایت تماس گرفت تا کم نور شدن ستاره را به او اطلاع دهد.

ترجمه: منصور نقی لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: space.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 دیدگاه

  1. شاید پیدا کردن و تمایلی به ایجاد رابطه با ما ندارند. البته تئوری احتمال هوش فرازمینی ساده انگاریه. بشر همیشه دوس داشته اتفاقات غیر قابل توضیح کیهانی رو به هوش بیگانه نسبت بده. گذر زمان و رصد پیوسته ستاره شاید الگو یا مدلی از ستاره به ما بده که این اتفاق براش امری بدیهی و ساده به نظر برسه. اما نباید از حق گذشت که بالاخره این ستاره رفتاری غیرعادی از خود نشان می دهد و در نتیجه مورد مناسبی برای بررسی و مطالعه است.

  2. برای تمدن سطح دو (به گفته میچیو کاکو) بهترین و در دسترس ترین منبع انرژی ستاره ها هستند ولی فاصله این ستاره از زمین زیاد نیست (۱۴۸۱ سال نوری) احتمالاً اگر تمدنی در این سطح وجود داشت اول اونا ما را پیدا می کردند؛ پس فرضیه تمدن فعال فضای احتمال کمی داره .

  3. احتمالش خیلی کم می باشد اما مثلا اگر ثابت شود تکنولوژی بیگانگان فضایی باشد ما انسان ها باید خود را مورچه ای در برابر هوشی ابر انسان حساب کنیم چرا که توانسته اند انرژی خورشید سرکش شان را مهار و درخدمت خود بگیرند .