بیگ بنگ: وقتی بحثِ تصاویر فضایی جالب مطرح می شود، ابرنواخترها در رتبۀ اول قرار می گیرند. به هر حال چه کسی یک مرگ ستاره ایِ خوب را دوست ندارد؟ اما تصاویر جدیدِ آرایه ی زیرمیلیمتری/میلیمتریِ بزرگ آتاکاما(ALMA) در شیلی تولدِ خیره کنندۀ یک ستاره را نشان می دهد که باعث ارزشمند شدن این تصاویر می شود. این درست مثل یک آتش بازی است.

به گزارش بیگ بنگ، بر اساس گزارش رصدخانۀ جنوب اروپا (ESO)، تیمی از ستاره شناسان به رهبری جان بالی از دانشگاه کلرادو در حین مشاهدۀ منطقه شکل گیریِ ستاره به نام ابر مولکولی جبار 1 (OMC-1) بااین نمایش خارق العاده برخورد کردند. این منطقه بخشی از مجموعۀ مشابه با سحابی جبار است که تقریبأ 1350 سال نوری با زمین فاصله دارد.

این تیم یک جرم باورنکردنیِ ناشی از برخورد بین دو ستارۀ نوپا را درون این ابر پیدا کرد. این ستارگان جوان به پیش ستاره معروفند؛ زیرا هسته های آنها هنوز به اندازه ای داغ نشده که در برابر سنتز هسته ای تاب بیاورند؛ این فرآیند باعث می شود ستارگان عناصر سنگین تری را ایجاد کرده و انرژی آزاد کنند. حدود 500 سال پیش، گرانش این دو پیش ستاره را به سمت هم کشید تا در نهایت به یکدیگر برخورد کردند، اگرچه محققان مطمئن نیستند این برخورد چقدر مستقیم بوده است. این برخورد بسیار قدرتمند بود –به اندازۀ 10 میلیون سال انرژیِ خورشید نیرو آزاد کرد – و پیش ستاره های دیگر، گاز و گرد و غبار را با سرعت 150 کیلومتر بر ثانیه در فضا منتشر کرد. در ویدئوی زیر زوم درون این منطقه ستاره ای را مشاهده کنید:

متأسفانه این نمایش های خارق العاده زودگذر هستند – آنها برای چند قرنِ محدود قابل رویت هستند و سپس محو می شوند. هرچند، در زمانی که قابل مشاهده هستند، اثرات گازی آنها می توانند به دانشمندان کمک کنند نحوۀ این انفجارات ستاره ای و چگونگی شکل گیری فضای اطراف آنها را کشف نمایند. محققان نوشتند: «جبار می تواند یک نمونۀ اولیه برای دسته ی جدیدی از انفجارات ستاره ای باشد که مسئول حالاتِ گذرای مادون قرمزِ درخشان در کهکشان های نزدیک هستند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ اخترفیزیک منتشر شده است.

ترجمه: سحر  الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: gizmodo.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 دیدگاه

  1. هر چه از فضا و عالم هستی میبینم حریص تر میشم تا بیشتر بدانم .عاشق کاینات هستم. روزی خواهد رسید که انسان فرا تر از سرعت نور سفرهای کهکشانی کند
    بابت اطلاعاتی که میدید ممنونم