این انفجار ستاره ایِ یک کثیف کاریِ زیباست

بیگ بنگ: وقتی بحثِ تصاویر فضایی جالب مطرح می شود، ابرنواخترها در رتبۀ اول قرار می گیرند. به هر حال چه کسی یک مرگ ستاره ایِ خوب را دوست ندارد؟ اما تصاویر جدیدِ آرایه ی زیرمیلیمتری/میلیمتریِ بزرگ آتاکاما(ALMA) در شیلی تولدِ خیره کنندۀ یک ستاره را نشان می دهد که باعث ارزشمند شدن این تصاویر می شود. این درست مثل یک آتش بازی است.

به گزارش بیگ بنگ، بر اساس گزارش رصدخانۀ جنوب اروپا (ESO)، تیمی از ستاره شناسان به رهبری جان بالی از دانشگاه کلرادو در حین مشاهدۀ منطقه شکل گیریِ ستاره به نام ابر مولکولی جبار ۱ (OMC-1) بااین نمایش خارق العاده برخورد کردند. این منطقه بخشی از مجموعۀ مشابه با سحابی جبار است که تقریبأ ۱۳۵۰ سال نوری با زمین فاصله دارد.

این تیم یک جرم باورنکردنیِ ناشی از برخورد بین دو ستارۀ نوپا را درون این ابر پیدا کرد. این ستارگان جوان به پیش ستاره معروفند؛ زیرا هسته های آنها هنوز به اندازه ای داغ نشده که در برابر سنتز هسته ای تاب بیاورند؛ این فرآیند باعث می شود ستارگان عناصر سنگین تری را ایجاد کرده و انرژی آزاد کنند. حدود ۵۰۰ سال پیش، گرانش این دو پیش ستاره را به سمت هم کشید تا در نهایت به یکدیگر برخورد کردند، اگرچه محققان مطمئن نیستند این برخورد چقدر مستقیم بوده است. این برخورد بسیار قدرتمند بود –به اندازۀ ۱۰ میلیون سال انرژیِ خورشید نیرو آزاد کرد – و پیش ستاره های دیگر، گاز و گرد و غبار را با سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ثانیه در فضا منتشر کرد. در ویدئوی زیر زوم درون این منطقه ستاره ای را مشاهده کنید:

متأسفانه این نمایش های خارق العاده زودگذر هستند – آنها برای چند قرنِ محدود قابل رویت هستند و سپس محو می شوند. هرچند، در زمانی که قابل مشاهده هستند، اثرات گازی آنها می توانند به دانشمندان کمک کنند نحوۀ این انفجارات ستاره ای و چگونگی شکل گیری فضای اطراف آنها را کشف نمایند. محققان نوشتند: «جبار می تواند یک نمونۀ اولیه برای دسته ی جدیدی از انفجارات ستاره ای باشد که مسئول حالاتِ گذرای مادون قرمزِ درخشان در کهکشان های نزدیک هستند.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجلۀ اخترفیزیک منتشر شده است.

ترجمه: سحر  الله وردی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: gizmodo.com

 

(11 نفر , میانگین : 4٫45 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=65257
سحر الله وردی

سحر الله وردی

کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی. علاقمند به علوم مختلف از جمله نجوم، کیهان شناسی و فیزیک می باشد و به عنوان نویسنده و مترجم متون تخصصی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. علی گفت:

  زیبا بود ممنون

 2. محسن گفت:

  عاشق مطالب اینچنینی ام
  سپاس فراوان

 3. سید اسماعیل قریشی گفت:

  هر چه از فضا و عالم هستی میبینم حریص تر میشم تا بیشتر بدانم .عاشق کاینات هستم. روزی خواهد رسید که انسان فرا تر از سرعت نور سفرهای کهکشانی کند
  بابت اطلاعاتی که میدید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.