تلسکوپ کپلر ۱۰ سیاره شبیه زمین کشف کرد

0
555

بیگ بنگ: دانشمندان ناسا روز ۱۹ ژوئن از کشف ۲۱۹ جرم جدید فراتر از سامانه خورشیدی خبر دادند و اعلام کردند این اجرام قطعا سیاره هستند که ۱۰ مورد از آنها سیاره‌هایی سنگی و هم‌اندازه زمین تشخیص داده شده‌اند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از همشهری، این اطلاعات از سوی ماموریت شکار سیاره کپلر به زمین ارسال شده‌ است. کپلر از سال ۲۰۰۹ تا می ۲۰۱۳ نظارت بر ۱۴۵ هزار ستاره شبه خورشیدی را در بخشی کوچک از صورت فلکی سیگنوس آغاز کرد. بیشتر ستاره‌ها در میدان دید کپلر در فاصله چند‌ین هزار سال نوری قرار داشته‌اند،‌از این رو احتمال اینکه انسان بتواند به این سیاره‌ها سفر کند تقریبا غیرممکن است،‌ با این همه اطلاعات جدید نشان می‌دهد سیاره‌های شبه‌زمینی در جهان به وفور یافت می‌شوند و برهمین اساس دانشمندان می‌توانند احتمال یافتن حیات فرازمینی را مورد بررسی قرار دهند.

با کشف این ۱۰ سیاره جدید شبه زمینی تعداد سیاره‌ای شبه زمینی کشف شده توسط کپلر را به ۴۹ می‌رساند و درصورتی که هریک از این سیاره‌ها از اتمسفری پایدار برخوردار باشد، احتمال وجود حیات در آن افزایش پیدا می‌کند. تاکنون تنها مشخص شده این سیاره‌ها ابعادی برابر زمین دارند و در منطقه قابل سکونت مدار سیاره‌خود در حرکتند، جایی که آب می‌تواند در حالت مایع باشد.

اما این ویژگی به معنی آن نیست که سیاره‌ها کاملا قابل سکونت هستند، زیرا شرایط تکتونیکی سیاره و قفل‌شدگی گرانشی آنها نیز می‌تواند بر وجود حیات در سیاره‌ها تاثیرگذار باشد. با این‌همه دانشمندان باور دارند سیاره‌های شبه زمینی زیادی در جهان در انتظار کشف شدن هستند. کپلر تاکنون ۴۰۳۴ سیاره کشف کرده‌ است که ۲۳۳۵ مورد از آنها به عنوان سیاره فرازمینی تایید شده‌اند و این تنها ۰.۲۵ درصد از کل آسمان شب است.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: space.comارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.