بیگ بنگ: تلسکوپ “جیمز وب” هم اکنون در حال تراز کردن آینه‌های خود است. اما وقتی مراحل همترازی به اتمام برسد، این تلسکوپ می‌تواند ترکیب‌ کهکشان‌های اولیه را شناسایی کند.

Artist representation of the JWST pillars

به گزارش بیگ بنگ، بر خلاف هابل که طیف‌های فرابنفش، طیف مرئی و فروسرخ (۰٫۱ تا ۱ میکرومتر) را مشاهده می‌کند، تلسکوپ فضایی جیمز وب در محدوده فرکانس پایین‌تری از نور مرئی با طول موج بلند از طریق فروسرخ (۰٫۶ تا ۲۷ میکرومتر) رصد خواهد کرد که به آن اجازه می‌دهد تا ستارگان و کهکشان‌های اولیه را آشکار نماید.

ترکیب‌ شیمیایی جهان اولیه، درست پس از “بیگ بنگ” محصول فرآیندهای هسته‌ای است که در لحظات اولیۀ تشکیل کیهان رخ داد. این فرآیندها “نوکلئوسنتز ابتدایی” نامیده می‌شوند. یکی از پیش‌بینی‌های این مدل ترکیب‌ شیمیایی جهان اولیه است که عمدتا از “هیدروژن” و “هلیوم” تشکیل شده. در واقع دانشمندان به دنبال نشانه‌های عناصر سنگین‌ هستند که توسط “ستارگان اولیه” ایجاد شده است.

این پیش‌بینی‌ها با مشاهدات مدل داغ بیگ بنگ سازگاری دارند. همچنین یافتن “ستارگان اولیه” یا “ستارگان نسل سوم” مُهر تایید مهمی برای مدل کیهان‌شناختی ما است. جیمز وب شاید نتواند تک تک ستارگان را از آغاز کیهان تشخیص دهد، اما می‌تواند برخی از کهکشان‌های اولیه حاوی این ستارگان را شناسایی کند.

Hubble and ALMA image of MACS J.
این کهکشان دوردست گزینه رصد تلسکوپ جیمز وب است

دانشمندان برای یافتن ستارگان اولیه، باید “خاصیت فلزی کهکشان‌های بسیار دور” را اندازه‌گیری کنند. “خاصیت فلزی” مقیاسی از میزان مادۀ سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم است که در زمان مرگ ستارگان نخستین ایجاد شده است. یکی از دورترین کهکشان‌هایی که تاکنون کشف شده، MACS1149-JD1 نام دارد. این کهکشان “انتقال به سرخی” برابر با ۹.۱ دارد، یعنی نوری که از آن می‌بینیم مربوط به ۶۰۰ میلیون سال پس از بیگ بنگ است. این کهکشان ۱۳.۲ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد و نور آن ۱۳.۲ میلیارد سال در سفر بوده و تازه به ما رسیده است.

طبق برنامه در سال اول “جیمز وب” این کهکشان رصد خواهد کرد و خاصیت فلزی آن را بررسی می‌نماید. در صورتی که نتوانیم خاصیت فلزی را در کهکشان MACS1149-JD1 بیابیم، احتمالا به این دلیل است که از قبلا غنی از عناصر سنگین‌تر شده است. بنابراین باید بیشتر و عمیق‌تر به کیهان بنگریم تا گزینه‌های مناسب را پیدا کنیم.

 سایت علمی بیگ بنگ/ منبع: NASA

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 دیدگاه

  1. من یه سوال دارم:
    چطور وقتی خود کهکشان ما و همه کهکشان ها همگی در 600 الی 800 میلیون سال بعد از بیگ بنگ بوجود آمده اند نور حاصل از دوران اولیه تولدشون از کنار ما عبور نکرده و تازه در راه رسید نه ماست؟

  2. بسایر عالی، زیبا و همچنین آموزنده بود.
    تشکر میکنم از دست اندرکاران وبسایت خوب بیگ بنگ.👌👌❤

  3. تصاویر ارسالی جیمز وب چقدر وضوح داره؟ به نسبت این عکسی که الان قرار دادین