بیگ بنگ: محققان دانشگاه ناتینگهام تخمین می‌زنند که حداقل ۳۶ تمدن بیگانه در کهکشان راه شیری وجود دارد. دانشمندان می‌گویند این تمدن‌ها دقیقاً مانند ما ارتباطات رادیویی و مأموریت‌های فضایی دارند و مثل ما سعی می‌کنند سیگنال‌هایی را به فضا ارسال کنند.

NPzBuQKdPGRUJxUfwZcPeمطمئناً همۀ ما تاکنون فیلم‌های علمی- تخیلی زیادی دیده‌ایم که در آنها انسان‌ها سعی دارند با بیگانگان و موجودات فضایی ارتباط برقرار کنند. اکنون دانشمندان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس می‌گویند که طبق پارامترهای به کار رفتۀ جدید، حداقل 36 تمدن پیشرفته در کهکشان ما وجود دارند که میوانند سیگنال‌های ارتباطی را در کهکشان راه شیری پخش کنند، اگرچه این تعداد حتی می‌تواند بیشتر باشد.

اما دانشمندان چگونه به این عدد رسیدند؟

“کریستوفر کونسلیس” پرفسور اخترفیزیک در دانشگاه ناتینگهام گفت: اساساً ما فرض کردیم که حیات هوشمند بر روی سایر سیارات شبیه به زمین مانند آنچه روی زمین شکل گرفته، ایجاد شده باشد. بنابراین طی چند میلیارد سال، حیات به طور خودکار بعنوان یک قسمت طبیعی از تکامل شکل می‌گیرد.

نکته کلیدی در برآورد جدید بر این واقعیت بنا شده که تشکیل حیات روی کره زمین، به نحوی که منجر به ظهور تمدن شود، حدود ۴.۵ میلیارد سال طول کشیده است. در نتیجه تشکیل حیات در کرات دیگر نیز دست‌کم می‌بایست به همین اندازه طول کشیده باشد. در اینجا بر اساس آنچه در مورد تمدن‌های هوشمند روی زمین کشف شده، دو فرض وجود دارد: نخست اینکه سیاره باید در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار داشته باشد، منطقه‌ای که در فاصله‌ای مناسب با آن یعنی نه خیلی دور و نه خیلی نزدیک به ستاره قرار دارد. نکته دیگر اینکه سیاره فراخورشیدی باید بین ۴.۵ و ۵.۵ میلیارد سال سن داشته باشد.

fee f a a dbbdcاین گروه این محاسبات را “اصل نجومی کوپرنیکی”(Astrobiological Copernican Principle) نامیده‌اند. برای ضعیف‌ترین حد نجومی كوپرنیكی، تیم فرض كرد كه زندگی هوشمند هر جا كه امكان‌پذیر باشد به وجود می‌آید – بر روی سیارات سنگی در مناطق قابل سكونت ستارۀ میزبان دارای سن و فلزینگی مناسب – و برای تمام مدت زمان حیات این ستاره باقی می‌ماند. برای قوی‌ترین حد نجومی كوپرنیكی، این پارامترها شامل ستاره‌ای با فلزینگی‌ای مشابه خورشید و سنی بین 4.5 میلیارد سال تا 5.5 میلیارد سال می‌شوند.

بر اساس این اصل زمين منحصر به فرد نيست و بايد سياراتي وجود داشته باشند كه شرايط مشابهي در آن وجود داشته باشد و بنابراين چيزي براي جلوگيري از تولد حیات بر روي آنها وجود ندارد. دانشمندان از محاسبات این اصل نتیجه گرفته که ۳۶ تمدن هوشمند بیگانه در کهکشان راه شیری و نزدیکی ما وجود دارند.

“تام وستبی”، استادیار مکانیک آسمان در دانشگاه ناتینگهام و از نویسندگان مقاله، می‌گوید: «روش کلاسیک برای تخمین شمار تمدن‌های هوشمند مبتنی بر حدس هایی درباره متغیرهای مربوط به حیات بود، اما نظرات درباره چنین موضوعی خیلی متنوع هستند. تحقیق جدید ما با استفاده از داده‌های تازه این برآوردها را ساده‌سازی می‌کند و به ما یک تخمین قابل اطمینان از شمار تمدن‌ها در کهکشان راه شیری می دهد.»

کهکشان راه شیری، که منظومه شمسی ما در آن قرار دارد، شامل حدود 200 تا 400 میلیارد ستاره است. تخمین زده می‌شود در کهکشان راه شیری به ازای هر ستاره تقریبا یک سیاره فراخورشیدی وجود داشته باشد.

ufo contactبا این حال، هنوز هم بزرگترین سؤال باقی مانده است: پس چرا بیگانگان با ما ارتباط برقرار نکرده‌اند؟

“کریستوفر کونسلیس”، معتقد است که آنها از ما بسیار دور هستند و نزدیکترین آنها احتمالا حداقل ۱۷ هزار سال نوری با ما فاصله دارد. این بدان معناست که ما باید ۶۱۲۰ سال دیگر صبر کنیم تا بتوانیم با دیگر اشکال حیات هوشمند در کهکشان خودمان ارتباط برقرار کنیم. بنابراین باید ببینیم چندین نسل بعد از ما در این رابطه چه خواهند یافت.

به گفته وی: «جستجو برای تمدن‌های هوشمند فرازمینی نه تنها امکان وجود تشکیل حیات را آشکار می کند، بلکه به ما سرنخ هایی می دهد که تمدن خودمان تا چه زمانی دوام خواهد آورد. اگر حیات هوشمندی را در کهکشان پیدا کنیم، این به ما نشان خواهد داد که تمدن ما می تواند بیشتر از صدها سال دوام بیاورد. اما اگر تمدنی را نیابیم، این به معنای نشانه بدی برای امکان حیات بلندمدت خودمان خواهد بود.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Astrophysical Journal منتشر شده است.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: euronews.com , sciencealert.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

13 دیدگاه

 1. به نظر من که تعداد تمدن های هوشمند کهکشان راه شیری بیش از 3000 تا هست.این بشر هنوز همین منظومه خودمون رو درست نمیشناسه.

 2. تکامل هست شاید حیات که اسمش و م اب هوا یزاریم نباشه نسبت به شرایط اونجا تکامل رسیدن شاید میکروسپی باشن یا هر چیز دیگه فراتر از ما

 3. یک عده یکطور نظر میدن انگار اندیشمند ناسا بودند پشت هر فرضیه ناسا هزارو یک سفر فضایی مشاهدات استفاده از تجهیزاتی که نامش هم نمیدونید نهفته سر باد معده که بیانیه بیرون نمیدند که شما صبح از زیر پتو بیاین بیرون و نظر علمی بدین

  1. این تحقیق ناسا نیست بلکه مربوط به دانشگاه ناتینگهام است. مشکل اساسی اون هم این است که فرض کرده تمام این تمدن ها در یک سطح تکنولوژی مشابه هستند. در حالیکه لزوما اینگون نیست مثل تمدن های زمینی الان ما هنوز جمعیت های هر چند معدود شکارچی درایم یعنی به عصر کشاورزی هم وارد نشدن و از طرفی خوب ناسا هم داریم. مسئله اصلی این است که تکامل موجودات غایتمند نیست یعنی تکامل هدفمند نیست که فرض کنیم لزوما در صورت وجود حیات ما به حیات هوشمند میرسیم. البته حیات پیچیده تر میشه ولی لزوما به معنی هوشمندی نیست. در زمین موجوداتی وجود دارند که به دلیل شرایط محیطی حتی بعضی از اندام هایی که به نظر ما خیلی مهم هستند مانند چشم را از دست داده اند. اما الان مسئله ای برای همه پیش اومده این سکوت بزرگ است که در زمین هیچ موج رادیویی مربوط به تمدن هوشمندی دریافت نمیشه. هرچند شاید ما تمام طول موج ها را نمیگردیم ولی خوب کلا عجبیب است. بعد در این مقاله هم بر اساس یک سری فرضیات اومده یک تخمین زده که البته از تخمین های قبلی معقول تر است ولی اگر خوب شما مسئله کوتوله های قرمز و منظومه های چند ستاره ای را به این فرضیات اضافه کنید می بینید احتمالا تعداد میتونه کمتر باشد. در هر صورت چه صحبت من چه این مقاله بر اساس یک سری احتمالات است. اگر زمین ماه را نداشت شاید ما الان اینجا نبودیم. اگر زمین میدان مغناطیسی نداشت هم همینطور. اگر یک شهاب سنگ باعث نابودی دایناسورها نمی شد هم همچنیین، اگر حرکات تکتونیک صفحه ای باعث تغییرات در شرق افریقا نمی شد نیز را باید در نظر گرفت. در واقع فهرست احتمالاتی که باعث به وجود آمدن انسان شده اینقدر زیاد است که فرض اینکه در جای دیگری لزوما اینگونه به حیات هوشمند برسیم بسیار کم می شود. بعد باید وجود حیات هموشمند را از وجود حیات در دیگر نواحی کیهان جدا کرد. احتمالا حیات فرا زمینی کشف خواهد شد ولی هموشمندی به این سادگی نسیت. تازه چه سطح هوشی؟ مثلا آیا یک موجود با آی کیو 60 می تونه ناسا را به وجود بیاره و همونطور که نوشتم این احتمالاتی شاید هم اونها ای کیو متوسط 140 داشته باشند پس خیلی سریع تر جلو می رن. این بحث خیلی می تونه ادامه پیدا کنه. انشاالله همیشه سالم و شاد باشید.

  2. چه اشکالی داره که بقیه هم نظر بدن؟ حالا نه از زیر پتو ولی پشت کامپیوتر اشکالی نداره! داره؟

 4. بنظر خوشبینانه میرسه بودن این تعداد تمدن پیشرفته، حس من اینه راه شیری به این شلوغی نیست.
  ممنون بابت مطلبتون

 5. انسان این کره ی زمین را بخاطر حرص و طمع و آزمندی بی پایان خود، و زیر نام پیشرفت علم و فناوری، بطور کامل به گند کشیده و هم نسلان خود را زیر تیغ جنگ و تهدید و تحریم و قحطی قرار داده و چشم دید هم نوع خود را هم ندارد؛
  آنگاه بفکر ارتباط دوستانه با مخلوقات فضایی دوردست است…!
  امیدوارم اگر حیاتی در دوردست وجود دارد خود را برای همیشه از ما مخفی نگهدارد وگرنه سر او و سیاره اش هم بلایی خواهیم آورد بدتر از آنچه سر خود داریم می آوریم

 6. با توجه به تاریخ تکامل در روی زمین، تعداد گونه های که تا کنون روی زمین بوجود آمده اند احتمالا بیش از یک یا دو حیات هوشمند در کهکشان راه شیری وجود ندارد که یکی از آنها زمین است. احتمالا در هر کهکشانی بیش از یک یا دو حیات هوشمند وجود ندارد البته با توجه به تعداد کهکشان ها تعداد حیات هوشمند کمنیست ولی با توجه به وسعت کائنات نا امید کننده است. در تحقیقی که در بالا آمده فرض شده است که تمام حیات های هوشمند در مرحله تمدنی زمین قرار دارند در حالیکه می توانند 10000 سال جلوتر باشند پس ما الان باید امواج رادیویی آنها را دریافت کنیم البته می توانند 10000 سال هم عقبتر باشند. یک ملیارد گونه روی زمین بوده که 200 میلیون تای آنها پرسلولی بوده اند. من نمیدانم چند گونه حیوانی بوده است ولی فرض کنیم 10 میلیون در خوشبینانه ترین حالت احتمال اینکه یک موجود هوشمند بوجود بیاید ا در 10 میلیون است. اگر تمام ستارگان راه شیری یک سیاره قابل سکونت داشته باشد می توان گفت 40 سیاره حیات هوشمند دارند . ولی با توجه به اینکه خیلی از ستارگان سیاره دارای حیات ندارند. در خوشبینانه ترین حالت یک یا دو تمدن و در نهایت شاید 5 تمدن هوشمند در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد. 70 درصد ستارگان کهکشان راه شیری کوتوله قرمز است که شرایط برای حیات اطراف آنها مهیا نیست( هرچند تحقیقاتی نیز احتمال حیات در اطراف این سیارات را نیز داداند) تمام اینها ما را به این نتیجه می رساند که احتمال وجود حیات هوشمند به تعداد بیش از یک یا دو و در نهایت پنج تمدن در راه شیری بسیار کم است. قدر زمین و حیاتی که در روی آن متولد شد را بدانیم.

 7. خیلی عالی بود و منطقی بنظر میرسه نتایجش. به نظر من انسان کنونی تنها یک حلقه هست که از هوشمندی حیات در توالی جهش های ژنتیکی به اینجا رسیده. اما به احتمال زیاد هوشمندی طبیعت به اینجا ختم نمیشه و ممکن هست گونه های به مراتب سازگارتر بعد از انسان به عرصه حیات قدم بگذارند و برای بقای حیات از مرزهای منظومه شمسی فراتر برن.