بیگ بنگ: مهندسان ناسا در حال شبیه‌سازی ورود و فرود کاوشگر مریخ 2020 در سیاره سرخ هستند. انتظار می رود این کاوشگر سال آینده پرتاب گردد. هدف از پرتاب آن، مطالعه قابلیت سکونت مریخ و قابلیت آن در پشتیبانی یا عدم پشتیبانی آن از حیات میکروبی در گذشته است.

mars rover
تصویری هنری از کاوشگر مریخ 2020 در حال انجام ماموریت.

به گزارش بیگ بنگ، کاوشگر مریخ 2020 ناسا به منظور آماده‌سازی برای پرتاب به مقصد سیاره سرخ در سال آینده، آزمایش‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. حالا آژانس فضایی آمریکا در یک پست جدید به بررسی تمامی جزئیات این فرایند جامع پرداخته تا اطمینان حاصل شود که این کاوشگر رباتیک در مقابل محیط سخت و نامناسب همسایه زمین دوام خواهد آورد. انتظار می رود این مریخ‌نورد در ماه فوریه 2021 به مریخ رسیده و در گودال جِزِرو فرود بیاید؛ جایی که عملیاتش را به منظور جستجوی نشانه‌های حیات میکروبی در مریخِ باستانی آغاز خواهد کرد.

بر اساس اعلام ناسا، کاوشگر مریخ 2020 تمامی مراحل آزمایش را اعم از ورود و فرود در سطح سیاره سرخ با موفقیت پشت سر گذاشته است. ناگفته نماند که این آزمایش‌ها در آزمایشگاه پیشرانش جتِ مرکز مونتاژ فضاپیمای ناسا در پاسادنایِ کالیفرنیا به انجام رسیده است. طبق برنامه، قرار است در ماه جولای 2020 این کاوشگر پرتاب شود. با این حال، از ماه ژانویه امسال آزمایش‌های مختلفی را مبنی بر فرود در سطح مریخ تجربه کرده است.

H rgb jezero ellipse
نمایی از گودال جِزِرو در مریخ

تیم مهندسی برای نخستین‌بار به آزمایش اجزای اصلی کاوشگر پرداخته و از این مسئله اطمینان حاصل کردند که وقتی زمان فرود برسد، کاوشگر طبق پیش‌بینی‌ها عمل خواهد کرد. فارغ از این واقعیت که همیشه احتمال شکست در زمان ورود و فرود وجود دارد، ابزارهای تعبیه شده بر روی این کاوشگر که در عملیات آتی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، با فضاپیماهای سابق فرق دارد. علاوه بر این، فرود در گودل جزرو میتواند یک چالش اساسی هم به شمار بیاید. محل فرود آن که یک گودال است، مورد توجه دانشمندان قرار گرفته، زیرا یک اراضی غنی از لحاظ ساختار سطحی مریخ محسوب می گردد که شاید رازهایی را در خصوص مریخِ باستانی در دل خود نهفته دارد.

آیا حیات در مریخ وجود دارد؟

کاوشگر مریخ 2020 در ماه جولای یا نهایتا آگوست 2020 به مقصد مریخ پرتاب خواهد شد. هدف اصلی آن، تجزیه و تحلیل و گردآوری نمونه‌های خاک و سنگ است تا به پرسش‌هایی درباره احتمال حیات در گذشته و آینده در مریخ پاسخ بدهد. بخشی از عملیات این کاوشگر به افزایش دانش و اطلاعات دانشمندان و به رخ کشیدن فناوری‌هایی مربوط می شود که می توان از آن فناوری‌ها برای ماموریت‌های فضایی بعدی استفاده کرد. همچنین در این نوع عملیات‌ها میتوان بر عوامل موثر بر روی فضانوردان و سلامت آنها تاکید کرده و مطالعات مهمی در این راستا انجام داد.

ترجمه: منصور نقی‌لو/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: techtimes.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.