بیگ بنگ: محققان با استفاده از امضای شیمیایی ستارگان به عنوان بدلی برای DNA، موفق به رسم درخت تکاملی ستاره ای شدند. به تازگی محققان تفسیر اندیشه های زیست شناسی تکاملی را آغاز کردند تا از آن در نظام نوین علمی به نام باستان شناسی کیهانی مورد استفاده قرار دهند.

به گزارش بیگ بنگ، آئولا خوفره، محققی در موسسه نجوم دانشگاه کمبریج، توضیح داد: « استفاده از الگوریتم هایی برای شناسایی خانواده ستاره ها علمی است که دائما در حال پیشروی است، درخت فیلوژنتیک تلاش های ما را وارد بعد تازه ای میکند به همین دلیل است که رویکرد بسیار ویژه ای است. شاخه های این درخت به ما اطلاعاتی در مورد تاریخ مشترک ستارگان میدهد.»

برای ترسیم این شجره نامه ستاره ای، پژوهشگران اطلاعات ترکیب شیمیایی 22 ستاره، از جمله خورشید را جمع آوری کردند. همچنین مشاهدات جمع آوری شده از رصدخانه های فضایی مختلف اطلاعاتی در مورد سن و مشخصه های جنبشی هر ستاره در اختیار آنها قرار داده است.  امضای شیمیایی ستارگان می تواند ارتباط بین آنها را به خوبی نشان دهد. ستاره هایی با ترکیب شیمیایی مشابه به احتمال زیاد از ابر گازی با ترکیب مولکولی یکسان متولد شدند. سن ستارگان به اخترشناسان برای سازماندهی این روابط به ترتیب زمانی کمک می کند.

قدیمی ترین ستاره این شجره نامه، از بین 22 ستاره حداقل 10 میلیارد سال سن دارد و جوانترین آن 700 میلیون ساله است. محققان از روش تجزیه و تحلیل برای مطالعه تکامل حیوانات استفاده کردند تا هر تغییر در ترکیبات شیمیایی ستارگان موجود در درخت خانواده را ترسیم کنند. به گفته رابرت فولی پروفسور تکامل شناسی انسان در کمبریج، تفاوت بین ستاره ها و حیوانات بسیار زیاد است، اما هر دو در ویژگی تغییر در طول زمان، مشابه هستند. پس هر دو را می توان با رسم درختی از تاریخ زندگیشان مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. جزئیات بیشتر این پژوهش در “یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

ترجمه: فرناز کریمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه