درخت تکاملی ستارگان ترسیم شد

بیگ بنگ: محققان با استفاده از امضای شیمیایی ستارگان به عنوان بدلی برای DNA، موفق به رسم درخت تکاملی ستاره ای شدند. به تازگی محققان تفسیر اندیشه های زیست شناسی تکاملی را آغاز کردند تا از آن در نظام نوین علمی به نام باستان شناسی کیهانی مورد استفاده قرار دهند.

به گزارش بیگ بنگ، آئولا خوفره، محققی در موسسه نجوم دانشگاه کمبریج، توضیح داد: « استفاده از الگوریتم هایی برای شناسایی خانواده ستاره ها علمی است که دائما در حال پیشروی است، درخت فیلوژنتیک تلاش های ما را وارد بعد تازه ای میکند به همین دلیل است که رویکرد بسیار ویژه ای است. شاخه های این درخت به ما اطلاعاتی در مورد تاریخ مشترک ستارگان میدهد.»

برای ترسیم این شجره نامه ستاره ای، پژوهشگران اطلاعات ترکیب شیمیایی ۲۲ ستاره، از جمله خورشید را جمع آوری کردند. همچنین مشاهدات جمع آوری شده از رصدخانه های فضایی مختلف اطلاعاتی در مورد سن و مشخصه های جنبشی هر ستاره در اختیار آنها قرار داده است.  امضای شیمیایی ستارگان می تواند ارتباط بین آنها را به خوبی نشان دهد. ستاره هایی با ترکیب شیمیایی مشابه به احتمال زیاد از ابر گازی با ترکیب مولکولی یکسان متولد شدند. سن ستارگان به اخترشناسان برای سازماندهی این روابط به ترتیب زمانی کمک می کند.

قدیمی ترین ستاره این شجره نامه، از بین ۲۲ ستاره حداقل ۱۰ میلیارد سال سن دارد و جوانترین آن ۷۰۰ میلیون ساله است. محققان از روش تجزیه و تحلیل برای مطالعه تکامل حیوانات استفاده کردند تا هر تغییر در ترکیبات شیمیایی ستارگان موجود در درخت خانواده را ترسیم کنند. به گفته رابرت فولی پروفسور تکامل شناسی انسان در کمبریج، تفاوت بین ستاره ها و حیوانات بسیار زیاد است، اما هر دو در ویژگی تغییر در طول زمان، مشابه هستند. پس هر دو را می توان با رسم درختی از تاریخ زندگیشان مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. جزئیات بیشتر این پژوهش در “یادداشت های ماهانه انجمن نجوم سلطنتی” منتشر شده است.

ترجمه: فرناز کریمی/ سایت علمی بیگ بنگ

منبع: upi.com

(9 نفر , میانگین : 4٫78 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=63283
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.