روس‌ها به دنبال پرتاب شفاف‌ترین شی به فضا

بیگ بنگ: روس‌ها به دنبال پرتاب سامانه فضایی هستند که پس از ماه شفاف‌ترین شی در آسمان شب خواهد بود. این فناوری که “مایاک” (Mayak) نام دارد، مجهز به بازتابانده‌های خورشیدی خواهد بود.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، منجمان معمولا شفافیت اجرام کیهانی را با استفاده از مقیاسی موسوم به “قدر ظاهری” (apparent magnitude) اندازه می‌گیرند و هرچه این مقیاس کمتر باشد، شفافیت جرم کیهانی بیشتر است. خورشید به عنوان شفاف‌ترین شی آسمان، دارای قدر بصری ظاهری -۲۷ است در حالی که قدر ظاهری ماه کامل بین -۱۳ و -۱۲ قرار دارد. ایستگاه فضایی بین‌المللی هم با داشتن قدر ظاهری -۶ معمولا شفاف‌ترین شی مصنوعی به شمار می‌آید این در حالی است که قدر ظاهری سیاره ناهید حدود -۵ است.

با پرتاب شدن ماهواره مایاک توسط روس‌ها، این سامانه با قدر ظاهری -۱۰ خواهد درخشید و پس از ماه درخشان‌ترین شی مصنوعی در آسمان شب خواهد بود. در واقع نام “مایاک” معادل کلمه روسی”خانه شفاف” (lighthouse) است. فناوری مزبور توسط دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک مسکو طراحی و ساخته شده و در داخل ماهواره کیوبست ۳U استاندارد قرار خواهد گرفت. ابعاد این سامانه ۳۴۰٫۵* ۱۰۰* ۱۰۰ میلی‌متر گزارش شده و حدود ۳٫۶ کیلوگرم هم وزن دارد.

این بسته کوچک مجهز به یک منبع انرژی، سیستم کنترل و مهم‌تر از همه مجموعه‌ای از بازتابانده‌های خورشیدی برای منعکس‌کردن نور خورشید است که شفافیت آن ناشی از وجود این بازتابانده‌هاست. یکی از اهداف طراحی این ماهواره ثابت کردن این نکته بود که فضا برای تیم‌های علمی کوچک هم قابل دستیابی است. طراحان مایاک همچنین مدعی‌اند این ابزار با استفاده از ساختار چترمانندش مدارهای زباله‌های فضایی را پایین خواهد آورد تا آن‌ها در جو زمین آتش بگیرند. قرار است این سیستم ۱۴ ژوئیه بر پشت موشک Soyuz-2.1a و از بایکونور قزاقستان راهی فضا شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منبع: newatlas.com

(16 نفر , میانگین : 4٫50 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=67710
تحریریه‌ی بیگ بنگ

تحریریه‌ی بیگ بنگ

وب سایت بیگ بنگ یک سایت علمی، تحقیقاتی میباشد که توسط تعدادی از علاقمندان به علم و دانش اداره می شود. این سایت از اواخر سال 1391 تاکنون به فعالیت خود در این حوزه ادامه داده است.

شما ممکن است این را هم بپسندید

۴ پاسخ‌ها

 1. Teleport گفت:

  کاش پوتینم وصل کنن بهش بعد بفرستن

 2. meepo گفت:

  البته مگه دیوانه هستن اونم روس ها که الکی هزینه کنن یک چیزی بفرستن فضا واسه زیبایی و تزیین آسمان !!
  اهداف سیاسی و مخفی پشتش پنهان است !! احتمالا یک ویژگی دیگه ای هم داره …

 3. Davodرجبی گفت:

  عزیزه من ویژگیه دیگه ای نداره .اینو اگر بفرستن فاتحه ی انسانها خوندس چون جلب توجه میکنه موجودات فرازمینی راحت میفهمن چخبره اینجا اگر ارتباط برقرار نشده به خاطر اینه که خیلی پنهانه زمین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.