بیگ بنگ: دانشمندان ناسا با استناد به نتایج بررسی های صورت گرفته توسط مدارگرد شناسایی مریخ (MRO) وجود جریان آب شور در این سیاره را تایید کرده اند، اکنون که وجود آب در مریخ تایید شده، اقامت انسان در این سیاره به رویایی دست یافتنی تر از قبل تبدیل شده است.

mars planet_
به گفته ی محققان رویای سفر به مریخ دست یافتنی تر شده است.

به گزارش بیگ بنگ، این از آن جهت اهمیت دارد زیرا حالا نه تنها صحبت از گذشته بلکه دوران فعلی مریخ است. این رگه ها که تحت عنوان RSL شناخته می شوند در بخشهایی از دامنه های شیب دار این سیاره مشاهده شده اند. به عقیده دانشمندان ناسا، جریان آب مورد نظر در فصول گرم سال ادامه یافته و در مواقع دیگر خبری از آن نخواهد بود. تائید آب همراه با نمک در سطح مریخ که معمولاً دمای ۵۰ درجه سلسیوس زیر صفر دارد می‌تواند نشانه وجود حیات در این سیاره باشد.

محققان ناسا با تائید وجود آب در تلاش برای کشف حیات میکروبی در گذشته یا حال مریخ و زیر سطح این سیاره هستند. تائید وجود آب جاری نشان داد که وجود حیات میکروبی در مریخ غیرممکن نیست و تحقیقات می‌تواند برای اثبات این مسئله ادامه داشته باشد.

تصویری از رگه های باریک تیره بر روی دیواره های دهانه ای در مریخ، درازای این رگه های تیره که بر اثر آب شور ایجاد شده به چند صد متر می رسد.
تصویری از رگه های باریک تیره بر روی دیواره های دهانه ای در مریخ، درازای این رگه های تیره که بر اثر آب شور ایجاد شده به چند صد متر می رسد.

طی روزهای اخیر گمانه زنی های زیادی درباره بالا بودن شانس حیات در دوران فعلی مریخ مطرح شده است. همچنین می توان به این رویداد مهم به عنوان بهانه ای جدی برای ترسیم چشم اندازی نگاه کرد که در آن به قدم گذاشتن نخستین انسانها در مریخ به طور کاملا جدی نگاه می شود. تا پیش از این ناسا در اندیشه اعزام نخستین فضانوردان به مریخ تا سال 2030 بوده است و حالا که وجود آب در این سیاره تایید شده است به نظر می رسد این برنامه با جدیت و هیجان بیشتری دنبال می شود.

پس از رسیدن نخستین سری از انسانها به سیاره سرخ، توسعه اکتشافات فضایی وارد مرحله تازه ای می شود که طی آن بهره برداری از منابع طبیعی آن از جمله حوضچه های آبی به عنوان یک نقطه عطف در نظر گرفته می شود. بدون شک ساکنان آینده مریخ برای ادامه حیات به آب نیاز دارند اما انتقال این ماده حیات بخش به مریخ برای تامین نیاز مدت طولانی فضانوردان اقدامی پرهزینه و تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. اما همانطور که مری ویلهلم از مرکز تحقیقات ایمز ناسا در کالیفرنیا می گوید کشف منابع آب در مریخ هزینه توسعه اکتشافات در این سیاره را کاهش می دهد.

تصویری هنری از حضور فضانوردان روی سیاره ی سرخ
تصویری هنری از حضور فضانوردان روی سیاره ی سرخ

اکنون و با توجه به این کشف تاریخی، ناسا و سایر آژانس های فضایی که درصدد رساندن خود به مریخ هستند به نقطه تعیین کننده ای رسیده اند که برای کشف انبوه ناشناخته های سیاره مرموز نه تنها بهانه بلکه راه بازگشتی ندارند. قدم بعدی و مهمتر این است که انسان‌ها متوجه شوند که منبع این آب کشف شده کجاست. در پژوهش اخیر ناسا اشاره‌ای به این مسئله نشده است اما چند فرضیه مهم در این رابطه مطرح است.

یکی از احتمالات ذوب شدن یخ‌ها در لایه‌های زیرین سطح سیاره است. همچنین ممکن است دلیل آن نمک فراوانی باشد که در خاک مریخ وجود دارد و رطوبت موجود در جو سیاره را به خود جذب می‌کند و احتمال سوم این است که آب از مخازن آب زیرزمینی به سطح این سیاره فوران می‌کند. در صورت کشف این مسئله گام بزرگی برای رفتن انسان‌ها به فضا برداشته می‌شود.

سایت علمی بیگ بنگ / منابع: space , theguardian

 

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 دیدگاه

  1. سلام . واقعا از تک تک دوستانی که دارن این وبلاگ رو می چرخونن نهایت سپاس گذاری رو دارم . من تقریبا تمام صفحات این وبلاگ از اول تا الان رو خوندم و لذت بردم . همیشه میخواستم پیامی بزارم ولی نشد . دیگه این خبر پیدا شدن آب جاری در مریخ از این وبلاگ انقدر شاهکار بود که منم به حرف آورد ! واقعا به خاطر زحماتی که میکشید سپاسگذارم و شرمنده ام از اینکه تنها یک مصرف کننده صرف این وبلاگ هستم ! واقعا خسته نباشید .