سحابی اسکیمو

بیگ بنگ: سحابی NGC 2392 در سال ۱۷۸۷ توسط ویلیام هرشل اخترشناس آلمانی کشف شد، که به دلیل شباهت به کلاه اسکیموها به سحابی اسکیمو شهرت پیدا کرد. رصدخانه فوق پیشرفته چاندرا و دانشمندان مستقر در آن، تصاویر خارق‌العاده‌ای از سحابی اسکیمو را در صورت فلکی برج جوزا شکار کرده‌اند. نورهای نارنجی، صورتی، بنفش و آبی با زمینه سیاه، بر جاذبه‌های این سحابی افزوده‌اند.

ngc 2392
گازهای اطراف به همراه لایه‌های خارجی ذرات گرد وغبار نمایی خاص به این سحابی داده‌اند که آن را بسیار تماشایی کرده است. داخل این سحابی ستارگان و سیارک‌های بسیار زیادی وجود دارند که بر درخشش سحابی افزوده‌اند. در تصاویر یک سحابی داخلی و یک هاله‌ی‌ خارجی به چشم می‌خورند. سحابی داخلی از ماده‌ی خروجی ستاره‌ی مرکزی سحابی تشکیل شده است که حدود ۱۰۰۰۰ سال پیش از پیدایش وضعیت کنونی ستاره در دو لوب بیضی‌شکل در نزدیکی آن وجود داشته‌اند. هر یک از این لوب‌ها حدود یک سال نوری طول و حدود نیم ‌سال نوری عرض دارند و رشته‌هایی از ماده‌ی چگال را شامل می‌شوند.

اخترشناسان معتقدند که حلقه‌‌ای از جنس ماده چگال که حول خط استوای ستاره قرار دارد و در زمانی‌که ستاره یک غول سرخ بوده‌ است از آن خارج شده است، در پیدایش صورت سحابی اسکیمو نقش داشته است. کلاهی که دور تا دور سحابی قرار گرفته است، حاوی رشته‌های نارنجی رنگ عجیبی است می‌باشد که هر یک در حدود یک سال نوری طول داشته و با سرعتی برابر ۱۲۰ هزار کیلومتر در ساعت از ستاره مرکزی به سمت بیرون جریان دارند.

توضیحی که برای این پدیده می‌توان ارائه کرد این است که این رشته‌ها در اثر برخورد فوران‌های پرسرعت ستاره مرکزی با ماده‌‌ای که پیش‌تر و با سرعت کمتری از ستاره خارج شده است، پدید آمده‌اند. سحابی NGC2392 بیش از ۲٫۸۷۰ سال نوری با کره زمین فاصله دارد و حتی با استفاده از تلسکوپ کوچک نیز می‌توان شکل این سحابی را که شبیه به چهر‌ه‌ای است که در اطراف آن یک کلاه پوستی اسکیمویی گرفته است، به وضوح دید.

Read More : http://chandra.harvard.edu/photo/2013/ngc2392

http://en.wikipedia.org/wiki/Eskimo_Nebula

(4 نفر , میانگین : 5٫00 از 5)
لینک کوتاه مقاله : https://bigbangpage.com/?p=5691

سمیر الله‌وردی

کارشناس عمران، علاقمند به نجوم، کیهان شناسی، فیزیک و تکنولوژی های جدید می باشد و بعنوان نویسنده علمی- نجومی در وب سایت بیگ بنگ فعالیت می کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.